Von der Leyen egykori munkatársát korrupciós ügyek miatt éri kritika.

Az elkövetkező decemberi rendezvényünk középpontjában a magyar gazdaság jövőbeli kilátásai, a forint árfolyamának várható mozgása és a befektetési lehetőségek állnak. Szakértőink külön figyelmet szentelnek Donald Trump esetleges visszatérésének, és annak gazdasági következményeit elemezve osztják meg meglátásaikat. Csatlakozzon hozzánk, hogy első kézből értesüljön a legfrissebb trendekről és lehetőségekről!
Európai parlamenti képviselők azt követelik, hogy Ursula von der Leyen bizottsági elnök vizsgálja ki Didier Reynders, a nemrég távozott igazságügyi biztos ügyét, miután belga hatóságok pénzmosási nyomozással kapcsolatos hírek láttak napvilágot. Fontos kiemelni, hogy Reynders ellen nem emeltek vádat az ügyben - írja a Politico.
A politikus állítólag lottójegyek vásárlásával mosta tisztára az illegálisan szerzett pénzeket, majd a nyereményeket saját számlájára utalta.
A nyomozás már hónapok óta zajlik, de a valódi rendőri akciók csak Reynders mandátumának lejárta után indultak el. A Le Soir értesülései szerint a brüsszeli főügyészség megerősítette a pénzmosás gyanúját, azonban további részleteket nem osztottak meg. Reynders hosszú kihallgatásokon vett részt, de jelenleg a média számára nem elérhető.
A vizsgálatot számos politikai csoport is sürgeti. A Zöldek képviseletében Daniel Freund csütörtökön levelet intézett Ilze Juhansone bizottsági főtitkárhoz, amelyben felvetette,
Mit tudott von der Leyen az ügyről, és mikor értesült róla?
Freund arra is kíváncsi, érintik-e az állítások Reynders Berlaymont-beli munkáját vagy stábját. Ezzel párhuzamosan a lengyel Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) két képviselője, Mariusz Kamiński és Maciej Wąsik szintén hasonló vizsgálatot sürgetett egy levelet terjesztve, amelyben az Európai Bizottság hitelességét és az Európai Parlament tekintélyét féltik.
Az Európai Bizottság keddi sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy nem állt rendelkezésükre információ a volt biztossal kapcsolatos nyomozásokkal kapcsolatban.
A Reynders körüli árnyék nem újkeletű jelenség az uniós intézmények világában. Már 2019-es meghallgatása során is felmerültek korrupciós gyanúk, ám a belga ügyészség éppen a meghallgatás előtt döntött a hivatalos nyomozás leállításáról.
Ez a helyzet átmeneti megnyugvást hozott az európai döntéshozók számára, azonban a legújabb fejlemények ismételten aggodalmakat ébresztenek az EU integritásának szilárdságával kapcsolatban.
A legutóbbi események következtében többen megkérdőjelezték az Európai Parlament eszközeinek hatékonyságát a Bizottság tagjainak ellenőrzésében. Daniel Freund például úgy véli, hogy a parlamenti meghallgatások csupán látszólagos kontrollt jelentenek, amit ő "viccnek" titulált, utalva arra, hogy a képviselők nem képesek alapos vizsgálatokat végezni a jelöltek múltjával kapcsolatban. Ez az ügy ismét rávilágít a Bizottság és az Európai Parlament felelősségére a tisztesség és átláthatóság megőrzése terén.