Végre lehullt a lepel a régi kérdésről: mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás?
A tudósok végre választ találtak egy évszázados kérdésre, vagyis, hogy a tyúk vagy a tojás volt-e előbb. A válasz még egy 2017-ben felfedezett őskori organizmusra vonatkozó kutatás eredményeképpen született meg és csaknem egymilliárd évvel ezelőttre repít vissza az időben.
A rejtély, amely sokáig foglalkoztatta az emberek elméjét, most végre választ kapott, köszönhetően a tudományos kutatóknak. A legújabb eredmények azt mutatják, hogy a tojás előbb létezett, mint a tyúk. Az áttörést egy 2017-ben felfedezett, megkövesedett ősi organizmus hozta, ahogy arról a Mirror cikke is beszámol a Genfi Egyetem tudósainak kutatásai alapján. A kutatók hawaii üledékekben rábukkantak egy egysejtű lényre (Chromosphaera perkinskii), amely sejtosztódás révén egy tojásra emlékeztető struktúrává fejlődött. Ez a faj több mint egymilliárd évvel ezelőtt élt, jóval az első állatok megjelenése előtt, ezzel megdöntve a hagyományos nézeteket.
A Nature folyóiratban közzétett új kutatás rávilágít arra, hogy a megtermékenyített petesejtből fejlődő embriókhoz vezető genetikai programok kialakulása már az állati élet megjelenése előtt megkezdődött. E felfedezés alapján a C. perkinsii egysejtű faj viselkedése arra utal, hogy a többsejtű organizmusok közötti koordinációs és differenciálódási folyamatok már régóta léteztek, mielőtt az első állatok a Föld színpadára léptek volna. A kutatás szerzője, Omaya Dudin hangsúlyozta, hogy ez a jelenség új perspektívába helyezi az állati fejlődés kezdeti szakaszait.
A kutatók felfedezték, hogy a többsejtű kolóniák háromdimenziós osztódásának módja "figyelemre méltóan hasonlít" az állatok embrionális fejlődésének korai szakaszaira. Ismeretes, hogy az egysejtű életformák, mint például a baktériumok, már jóval az állatok megjelenése előtt léteztek, amelyek a petesejtből fejlődtek ki. Az embrió fejlődése pedig meglepően párhuzamosan zajlik a különböző állatfajok esetében. Eddig úgy vélték, hogy ez a folyamat az állatok evolúciójának korai időszakára tehető.
A korábbi kutatások szerint a kemény héjú tojások, mint például a csirkéké, körülbelül 300 millió évvel ezelőtt fejlődtek ki. Ezzel szemben a legújabb felfedezések azt mutatják, hogy ezek a tojások valójában több mint egymilliárd évvel ezelőtt jelentek meg. Az újonnan megjelent tanulmány részletesen bemutatja, hogyan indultak el a többsejtű életformák a chromosphaera perkinskii nevű organizmus révén, amely elérte maximális méretét, majd állati embriókra hasonlító, összetett többsejtű kolóniákat alakított ki.
Ez lenyűgöző, egy nemrég felfedezett faj lehetővé teszi számunkra, hogy több mint egymilliárd évet visszautazzunk az időben
- zárta le Marine Olivetta, a Nature folyóiratban publikált tanulmány egyik szerzője.