Az amerikai vámokkal kapcsolatos válaszlépések: a kereskedelmi kapcsolatok megerősítése érdekében A globális kereskedelem dinamikus világában az amerikai vámok bevezetése számos kihívást és lehetőséget teremtett. A válaszlépések során kulcsfontosságú, ho

Kína és az Európai Unió a gazdasági és kereskedelmi együttműködés megerősítéséről folytatott eszmecserét, válaszul az amerikai vámokra - közölte csütörtökön a kínai kereskedelmi minisztérium, amit a Guardian szemlézett.
Egy héttel azután, hogy Donald Trump vámháborút indított a világ ellen, az amerikai elnök 75 országnak, köztük az uniós tagállamoknak, 90 napos haladékot adott. Eközben a kínai termékekre 125 százalékra emelte az importvámokat, amelyek a szünethez hasonlóan azonnal hatályba léptek, "a tisztelet hiányára tekintettel, amelyet Kína tanúsított". A kínai árukat sújtó vámot az elnök már szerdán 104 százalékra emelte, amire válaszlépésként Kína újabb, 84 százalékos büntetővámmal reagált: az amerikai termékekre kivetett vámok csütörtöktől hatályosak.
Kína gyorsan cselekedett, hogy felpezsdítse kereskedelmi kapcsolatait a világ különböző részein. A kereskedelmi tárca legfrissebb tájékoztatása szerint Wang Wentao, a kínai kereskedelmi miniszter kedden videókonferencián egyeztetett Maros Sefcoviccal, az Európai Unió kereskedelmi és gazdaságbiztonsági biztosával. A megbeszélés középpontjában az állt, hogy miként lehetne gördülékenyebbé tenni a kereskedelmi tevékenységeket a két fél között. Emellett felmerült az elektromos járművek árszabályozásának újratárgyalása is. Tavaly októberben az EU szubvencióellenes vizsgálatot követően kiterjedt vámokat vezetett be a Kínában készült elektromos járművekre, amelyek a szokásos 10%-os autóimport-vámokon felül 35,3%-ig terjedtek.
Az EU szerdán döntött arról, hogy 25 százalékos vámok jönnek amerikai termékekre: egyelőre nem világos, hogy mi lesz a sorsuk Trump visszakozása után.