Megvizsgáltuk, hogy létezik-e logikus indoklás a kormány által milliárdos nagyságrendben támogatott horvát falusi stadionnal kapcsolatban.


Azt hitte, tudja, hol gyártották az autóját? Most eláruljuk, hogyan derítheti ki az igazat!

A hárommilliárdos beruházás költségének másik felét a horvát állam állta, de itthon így is komoly visszhangot kapott az épülő stadion híre. A helyi focicsapat legkiemelkedőbb eredményét érte el azzal, hogy a megyei bajnokság megnyerésével feljutott a harmadosztályba, de ez önmagában kevés egy ilyen beruházás észszerű megindoklásához.

Sokak politikai érdekeket sejtenek a projekt mögött, mások azt is gyanúsnak vélik, hogy Mészáros Lőrinc cége áll az építkezés hátterében. Viszont van, aki sportszakmai indokokat emleget, hiszen például a jelenleg a Liverpoolban szereplő, szerbiai születésű Kerkez Milos is a határon túlról indulva lett végül magyar válogatott focista.

Minden nézőpontnak megvan a maga támogatója, de az biztos, hogy a helyiek örömmel fogadják a fejlesztéseket – ezt tapasztalta stábunk Várdarócon. Jankovics Róbert, a térség parlamenti képviselője is osztja ezt a véleményt, bár ő is szembesült a negatív visszajelzésekkel és kritikákkal. Ennek ellenére nem találta meggyőzőnek azokat az érveket, amelyek a stadion projekt ellen szólnának, hiszen szerinte ez a beruházás jótékony hatással lesz a helyiekre és az egész térségre.

Elszomorítónak tartom, hogy bár többen is írtak a stadionról, önök az elsők, akik megkerestek ezzel kapcsolatban - kezdte a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke.

- A beruházás a magyar és a horvát állam közös projektje, amelyet 2022 decemberében fogadtak el a magyar-horvát kisebbségi vegyes bizottság budapesti ülésén. Azzal, hogy többen is azt írták, hogy "Orbán építkezik Várdarócon", voltaképpen a horvát félt sértik, mert ez az ő projektjük is. A hatmilliárdos végösszeg nem igaz. Valójában ennek a felébe, hárommilliárdba került a stadion. Az eredeti cikk írója valószínűleg véletlenül ezt az összeget azonosította a magyar állam támogatásával, pedig valójában mindkét fél 1,5-1,5 milliárddal segített a beruházást. Az is téves állítás, hogy a létesítmény egy 500 fős falunak épülne, ugyanis valójában az itt élő tíz-, de akár húszezres magyar kisebbségnek szánjuk.

De vajon a helyiek számára is értékesnek számít mindez, vagy inkább az elégedetlenkedők hangjára hallgatnak? Miután szűk három óra autózás után megérkezünk Mohács irányából, a Várdaróc (Vardarac) felirata után egyből a második táblán egy focilabda képe fogad minket. Ez jelzi, hogy itt kell letérnünk a kis földútra, ha el szeretnénk jutni a pályához.

Ne tévesszen meg senkit, ez még a régi játéktér, a maga alig 90 négyzetméteres főépületével, rajta a klub címerében és a faluban több helyen visszaköszönő kakas motívum felturbózott változatával. Két, inkább cserepadot, mint lelátót idéző széksorával, a hozzáépített büfé és vendéglátó részével együtt, alig 100 ember befogadására alkalmas.

Nem szükséges messzire utaznunk ahhoz, hogy bepillantást nyerjünk a "jövőbe". A falu szívében hamarosan felépül az új, 500 fős stadion, amely a régit váltja fel. Az odavezető út már megújult, és amikor elérjük a célunkat, a főtribünről készült fényképek után egy visszafogottabb komplexum tárul elénk. Ez különösen meglepő lehet a budapesti mércével mérve, hiszen a környék adottságaihoz képest a stadion körüli parkoló csupán körülbelül 36 autó befogadására elegendő helyet kínál.

A csapadékos időjárás ellenére a horvát és magyar munkások rendíthetetlenül dolgoztak, és örömmel fogadták a Vasárnapi Blikk munkatársait. Fölényes büszkeséggel mutatták meg a kívülről már szinte kész, lenyűgöző épületet, amely belül még a kivitelezés fázisaiban járt. Az egyik munkás különösen izgatottan mesélte, hogy talán nemsokára a jelenleg Eszéken focizó hatéves kisfia is itt folytatja majd ambiciózus pályafutását.

Feltárult előttünk, hogy a tervezett létesítmény, amelyet eredetileg októberre szántak, most már augusztusra várható, ám a vártnál kisebb méretben. Az ok pedig nem más, mint hogy egy helyi gazda makacsul ragaszkodik a földjéhez, amelyre az edzőpályát szánták. E hír hallatán csak fokozódott a kíváncsiságunk,

"Nincs olyan, hogy általánosítanánk!" - mondta Szalai Edit, miközben az eső elálltával biciklijével a közeli bolt felé vette az irányt. "Egész Várdaróc ünnepli az új stadiont!"

- Hatalmas fociláz van a faluban, és mostantól majd nem kell más településekre hordozni a gyerekeket. De a futballon túl is sok haszna lehet a stadionnak, eddig a falunapok és más rendezvények a pici iskolaudvaron voltak, de már hallottuk hírét, hogy átkerülhetnek a focipályára. Tudtommal nem volt a települések között versenykiírás, hanem Várdarócnak volt a legerősebb csapata, ráadásul a három magyar falu között helyezkedünk el mi, ezért eshetett ránk a választás.

Edit néni ajánlása alapján a Darócz étterem lett a következő állomásunk. Azt mondta, hogy még a legrosszabb időjárás mellett is biztosan összefutunk szurkolókkal. És valóban, alig parkoltunk le, máris észrevettünk egy "NK Vardarac" feliratú kabátot viselő férfit. Azonnal megszólítottuk, és hamarosan kiderült, hogy nem is találhattunk volna alkalmasabb embert a csapatunkkal kapcsolatos információk megszerzésére. Ő ugyanis Dominkovics Ernő, aki közel negyven éven át irányította a klubot, és rengeteg tapasztalattal rendelkezik.

Gyorsan kikért egy kávét, majd mesélni kezdett.

- Nagyon büszkék vagyunk, hogy Várdarócon ilyen ütemben fejlődik a labdarúgás. Nagyjából öt éve lehetett észrevenni a javulás kezdetét. Ekkortájt indult az akadémia is. Az elmúlt esztendőkben rendre dobogósok voltunk, most pedig feljutni is sikerült. 1947-ben alakult a csapat, de ilyen magas szinten, a harmadosztályban még nem jártunk, szerintem minden esély megvan rá, hogy pár éven belül még feljebb szerepelhessünk - bizakodott a 63 éves egykori futballvezér, aki szerint az 500 férőhely cseppet sem túlzás.

Örömmel tapasztaljuk, hogy a környező falvakból is sokan látogatnak el hozzánk, hiszen a mérkőzéseinken általában két-háromszáz szurkoló gyűlik össze. Ez a létszám nemcsak a magyar, hanem még a horvát első osztályban is kiemelkedőnek számít, így valóban pozitív hír. Az új stadion megnyitásával pedig elképzelhető, hogy még többen csatlakoznak hozzánk, ami tovább növelheti a hangulatot és az élményt!

A remények szerint az új stadion nem csupán a várdaróci közösség otthona lesz, hanem a környező magyar települések lakóinak is. Ezt hangsúlyozta a csapat jelenlegi ügyvezető elnöke, Kiss Dárió, aki kiemelte, hogy a létesítmény a helyi identitás és összetartozás szimbólumává válhat.

Óriási megtiszteltetés és szívből jövő köszönet, hogy mindez Várdorócon valósulhatott meg. Fontos hangsúlyozni, hogy ez a közösség nem csupán a falubelieké, hanem az egész horvátországi magyarságé is - emelte ki. Hozzátette, hogy a felnőttek terén is szépen fejlődnek, de a valódi hangsúly a fiatalok jövőjére helyeződik. Az előző szezonban körülbelül száz gyermek vett részt az akadémia különböző korosztályaiban.

Related posts