Ötszáz éve nem tapasztalt hőmérsékleti változások zajlanak az óceánokban, és a kutatók végre felfedezték a jelenség mögött meghúzódó okokat.


Közeledik a tavasz egyik legfontosabb agrárszakmai eseménye, ne hagyd ki a lehetőséget, hogy Kecskeméten találkozzunk!

2023 áprilisa és 2024 márciusa között az óceánok felszínének hőmérséklete körülbelül 0,25 Celsius-fokkal meghaladta a korábban, 2015-2016-ban mért rekordot. Ez a rendkívüli emelkedés több mint egy évig tartott, és világszerte komoly aggodalmakat gerjesztett a globális felmelegedés ütemének esetleges felgyorsulása miatt.

Tavaly tavasz óta az óceánok hőmérsékleti értékei visszaestek a rekordszint alá, de még így is a legmagasabbak 2023 óta. A hőmérséklet ilyen megugrása igen ritka, és

Úgy gondoljuk, hogy ez a jelenség körülbelül ötszáz évenként tér vissza, figyelembe véve a globális felmelegedés jelenlegi irányvonalát.

- mutatott rá Jens Terhaar, a Berni Egyetem kutatója, aki több éghajlati modell segítségével jutott erre a megállapításra.

A jelenlegi éghajlati környezetben nem meglepő, hogy ilyen anomáliák lépnek fel, ugyanakkor szinte lehetetlen lenne elképzelni őket az általános felmelegedés folyamatának hatása nélkül.

- emelték ki a kutatás készítői.

A tudósok véleménye szerint a rekordmagas hőmérsékletek a globális felmelegedés felgyorsulásával kapcsolatos aggodalmakat keltenek, de a helyzet nem feltétlenül így áll. Jens Terhaar úgy véli, hogy a kutatók sosem tételezték fel, hogy a felmelegedés folyamata lineáris lenne. Ellenkezőleg, azt gondolják, hogy a légkörbe juttatott üvegházhatású gázok mennyiségének növekedése valójában gyorsabb ütemet eredményez.

A modellezési kísérletek bebizonyították, hogy a hőmérsékletek más okok miatti megugrása nem lehetetlen.

A rekordhőmérsékletek alakulása összhangban van a modellek által jósolt értékekkel. Ez azt sugallja, hogy a jelenség inkább szélsőséges időjárási esemény, semmint a globális felmelegedés váratlan felgyorsulása – hívta fel a figyelmet a kutató.

A jelenleg érvényes modellek többsége szerint az óceánok hőmérséklete 2025 szeptemberéig megfelel majd a rekordok előtt mért szinteknek.

Amennyiben a hőmérsékletek nem állnak vissza a megszokott normákhoz, a kutató véleménye szerint ez arra utalhat, hogy az éghajlat érzékenységét alábecsülték, ami azt jelenti, hogy a jövőbeli felmelegedés mértéke várhatóan jelentősebb lesz.

Az óceánok felszíni hőmérsékletének növekedése helyi tengeri hőhullámok formájában nyilvánul meg, és jelentős hatással bír a monszunokra. E folyamat következményeként a trópusi viharok intenzitása fokozódik, ami a tengeri gerinctelenek, halak, madarak és emlősök tömeges pusztulásához vezethet. Emellett a korallok kifehéredése is előfordulhat – figyelmeztetnek a kutatók.

Related posts