Donald Trump több ezer amerikai katonát vezényelhet Magyarországra.


Egy Fehér Házhoz közeli forrás szerint Donald Trump azon gondolkodik, hogy kivon 35 ezer aktív szolgálatot teljesítő amerikai katonát Németországból, egy részüket pedig Magyarországra telepítené, azzal az indokkal, hogy Magyarország szoros kapcsolatot ápol Oroszországgal - írja a The Telegraph.

Brian Hughes, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági szóvivője kifejtette: "Az amerikai hadsereg folyamatosan értékeli a csapatok elhelyezését a világ különböző részein, hogy a lehető legjobban reagáljon az érdekeinket fenyegető jelenlegi kihívásokra."

A NATO legfrissebb adatai alapján 2024-re Németország a bruttó hazai termékének 2,12%-át, míg Magyarország 2,11%-át szánja védelmi kiadásokra. A rangsort Lengyelország vezeti, amely 4,12%-ot fordít erre a célra, míg a második helyen Észtország áll 3,43%-kal. Az Egyesült Államok a harmadik helyen végzett 3,38%-kal, azonban a költségvetése a hadereje fejlesztésére kétszer akkora, mint a többi országé, hiszen 976,7 milliárd dollárt költ erre a területre.

Jelenleg körülbelül 160 ezer aktív szolgálatban lévő katona teljesít szolgálatot az Egyesült Államokon kívül, közülük a legnagyobb részleg Németország területén található.

A március 6-án tartott rendkívüli EU-csúcson két kormányfő, Orbán Viktor, a magyar miniszterelnök, és Robert Fico, a szlovák miniszterelnök, jelezték, hogy vétó lehetőségét fontolgatják. Fico főként amiatt aggódott, hogy Szlovákiába nem érkezik gáz Ukrajnán keresztül. A helyzetet azonban kedvezően alakította, hogy a javaslatba bekerült egy olyan kitétel, amely arra szólította fel az Európai Bizottságot, Ukrajnát és Szlovákiát, hogy intenzívebben dolgozzanak a tavaly lejárt gáztranzit-megállapodás újratárgyalásán. Ezzel a kiegészítéssel sikerült elérni, hogy Fico ne éljen vétóval, így a tárgyalások folytatódhattak.

Orbán Viktor sokkal szélesebb spektrumú követelésekkel lépett elő, mivel ő nem csupán a magyar érdekeket képviseli, hanem egész Ukrajna ügyében vetette fel a vétó lehetőségét. A magyar miniszterelnök véleménye szerint az Európai Unió e kérdésben megosztott, ezért arra kérte António Costát, az Európai Tanács elnökét, hogy a csúcsértekezlet végső megállapításaiba ne kerüljön be egyetlen mondat sem Ukrajnáról. Ehelyett arra ösztönözte az EU-t, hogy kezdjen el egyoldalú tárgyalásokat Oroszországgal, hasonlóan ahhoz, ahogy azt az Egyesült Államok tette.

A magyar miniszterelnök végül egyedül emelte fel a vétót, így a 27 európai uniós tagállam közül csupán Magyarország nem támogatta az Ukrajnával kapcsolatos következtetéseket rögzítő szöveget.

Related posts