Trump több mint 5 ezermilliárd dolláros hiányt generált, miközben a tőzsdék olyan eséseket könyveltek el, amilyenekre már régóta nem volt példa.

Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni!
Az S&P 500 index 6%-os visszaeséssel zárta a napot, ami a legrosszabb teljesítményének számít 2020 márciusa óta. Az elmúlt két kereskedési nap során a piaci érték összesen 5,4 billió dollárt csökkent, ezzel a mutató 11 hónapos mélypontra süllyedt. Ezen a héten az amerikai tőzsdeindex 9,1%-os zuhanást könyvelhetett el, amelyre legutóbb 2020 márciusában volt példa.
A Nasdaq 100 6,1%-ot zuhant, tehát tegnapi teljesítménye után medvepiaci tartományba került. Az index februári csúcsától számított 21%-os esésének gyorsasága
A 2020-as pandémiás összeomlás a 2000-es dotcom válság mélységeivel mérhető, hiszen mindkét esemény radikálisan átalakította a gazdasági tájat és az üzleti modellek működését. A globális járvány sok iparágat egyszerre sújtott, míg a dotcom buborék kipukkanása a technológiai szektorban okozott komoly felfordulást. Mindkét válság nemcsak gazdasági, hanem társadalmi hatásai révén is maradandó nyomot hagyott a világban, új kihívások elé állítva a vállalatokat és a fogyasztókat egyaránt.
Az S&P 500 mind a 11 szektora csökkenést mutatott, olyan tech óriások, mint a Nvidia és az Apple 7%-ot meghaladó veszteséget szenvedtek el, míg a Tesla részvényei 10%-ot zuhantak - jegyezte meg a Bloomberg.
Jerome Powell, az Egyesült Államok jegybankjának elnöke, az Arlingtonban megrendezett Society for Advancing Business Editing and Publishing konferencián tartott beszédében hangsúlyozta, hogy
Donald Trump elnöki vámintézkedéseinek gazdasági következményei várhatóan meghaladják a korábban előrejelzett mértéket.
Kiemelte emellett az inflációs várakozások stabilizálásának jelentőségét, ami arra enged következtetni, hogy a kamatemelések nem feltétlenül következnek be azonnal. Trump korábban nyomást gyakorolt Powellre, hogy sürgetje a kamatok azonnali csökkentését.
Az S&P 500 index az utolsó két kereskedési napon drámai módon, 11%-kal csökkent, ezzel elérve a legnagyobb mértékű kétnapos esést 2020 márciusa óta. Luca Paolini, a Pictet Asset Management vezető stratégája erre a váratlan piaci mozgásra így reagált:
A piac vérzik és további fájdalom várható, mivel az eszkalálódó kereskedelmi háború recesszióba taszíthatja az amerikai gazdaságot. Nem meglepő Kína válaszlépése, de ez elkerülhetetlenül recesszióhoz vezet, hacsak Trump nem hátrál meg.
Drámai fordulat állt be a piacon, miután bejelentették, hogy Kína április 10-től kezdődően 34%-os vámot léptet életbe minden amerikai importtermékre. Ezen túlmenően a Hszinhua kínai állami hírügynökség értesülései szerint a kínai kormány célzott lépéseket tett a baromfitenyésztők és a fegyvergyártók ellen, ami tovább fokozta a feszültséget a két ország között.
A Bloomberg jelentése szerint a félelmek mércéjeként ismert VIX-index most a 45-ös szint fölé kúszott.
Az S&P 500 index februári csúcsától több mint 17%-kal távolodott el, miután az elmúlt hétből hat héten át csökkenő tendenciát mutatott. Az EPFR Global és a Bank of America által gyűjtött adatok alapján az alapkezelők április 2-ig terjedő héten 4,7 milliárd dollárt vontak ki az amerikai részvényekből, ezzel ez már a második egymást követő hét, amikor jelentős tőkeáramlás figyelhető meg.
A pénteki piaci veszteségek különösen drámai hatással voltak az energetikai és pénzügyi szektorokra. Kiemelkedő példa erre a Baker Hughes, amelynek részvényei 13%-os zuhanást szenvedtek el, valamint a MetLife biztosító, amely 9%-kal csökkent. A technológiai ágazat sem úszta meg, hiszen a Philadelphia Semiconductor Index 7,6%-os visszaesést könyvelhetett el.
A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A forrást a Getty Images biztosítja.
A jelen dokumentum nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérlek, tájékozódj alaposan a jogi vonatkozásokról és a piaci kockázatokról.