Tizenkét évnyi rács mögötti élet zárta le a "Szibériai Jézus" megdöbbentő történetét.

Öt év után bűnösnek találta, és 12 év börtönre ítélte egy orosz bíróság, a magát Jézus Krisztus reinkarnációjának kiadó Szergej Torop-ot. A férfit még 2020-ban tartóztatták le, miután közel három évtizeden keresztül működtette szektáját Szibériában. Követőinek többek között azt tanította, utasítsák el a pénzt, az orvostudományt, valamint éljenek vegán életmódot.
Oroszországban, Szibéria eldugott részén, a Krasznojarszki régióban évtizedekig működött egy vallási közösség, amelyet a magát újjászületett Jézus Krisztusnak valló Szergej Torop, más néven "Visszarion" nevű szektavezér vezetett - adta hírül a The Independent.
A jelenleg 64 férfit még 2020 szeptemberében tartóztatta le a rendőrség, most pedig egy szibériai bíróság 12 év szigorított börtönre ítélte. Rajta kívül a szekta két másik vezetőjét, Vlagyimir Vedernyikov-ot és Vadim Redkin-t is bűnösnek találták.
Torop 1961-ben látta meg a napvilágot a Kaukázus gyönyörű vidékén, Krasznodar városában. Fiatal évei során az élet hétköznapi kihívásaival küzdött: szolgált a Szovjetunió hadseregében, részt vett építkezéseken és gyárakban dolgozott, végül pedig közlekedési rendőrként tevékenykedett. Öt évnyi szolgálat után azonban elvesztette állását, ami mély szomorúságba taszította. Ekkor kezdett el a vallás felé fordulni, keresve a reményt és a vigaszt a nehéz időkben.
1990-ben, mindössze 29 éves korában, egy különös bejelentéssel állt elő: ő lenne az "újjászületett Jézus Krisztus". Egy évvel később, még a Szovjetunió szétesése előtt, megalapította saját közösségét, a "Végső Testamentum Egyházát" a szibériai Krasznojarszkban. A hívei által "Hajnal Lakhelyének" vagy "Nap Városának" keresztelt településre költöztek, ahol új életformát próbáltak kialakítani.
Ez az egész helyzet valóban összetett, de ha egyszerűsíteni szeretnénk, akkor elmondhatom, hogy én vagyok Jézus Krisztus. Nem vagyok Isten maga; ez egy tévhit, hogy Jézust Istenként azonosítjuk. Én vagyok az élő szó, az a közvetítő, aki által Isten üzenete eljut hozzátok. Amit Isten szeretne kifejezni, azt rajtam keresztül közli.
- magyarázta egy The Guardian újságírójának még 2002-ben.
Azt, hogy Torop hatása mennyire kiterjedt volt jól jelzi, hogy még a világ másik felén is akadtak követői. A lapnak egy 21 éves ausztrál fiú azt nyilatkozta, kétség sem fér hozzá, hogy a férfi valóban Isten fia. Egy másik, Hermann néven megszólaló nyilatkozó szerint pedig "hihetetlen szeretet árad belőle".
Tanításait az orosz ortodox egyháztól, a buddhizmustól és "apokaliptikus tanokból" gyúrta össze. Követőinek azt mondta, hogy közeleg a világvége, és csak azok menekülhetnek meg, akik szigorúan betartják útmutatását.
A szabályok között szerepeltek olyan alapelvek, mint a vegán életforma, a pénz elvetése, valamint az alkohol- és dohányzási szokások teljes kiiktatása. Torop emellett hangsúlyozta, hogy a testnek saját magát kell regenerálnia, és hogy a legtöbb betegség abból fakad, hogy az ember nem képes fenntartani a harmóniát a természettel. Ennek következtében elfordult a hagyományos orvostudománytól. A buddhizmus tanításait is integrálta, így például a reinkarnáció eszméjét is magáévá tette.
A közösség egy vadonatúj naptárat fogadott el, amely a férfi életének fontos mérföldköveihez lett igazítva.
A legnagyobb ünnepet azonban augusztus 18-án tartották, azon a napon, mikor 1991-ben először tartott prédikációt.
A férfi "újjászületése" után, 1991 és 2020 között arra ösztönözte követőit, hogy végezzenek ingyenes munkát. Miközben tanításai azt hirdették, hogy a közösség összetartozik, a szekta vezetői mégis pénzt kértek a hívektől, állítólag a közösség fenntartására. A portál arról számolt be, hogy sokan annyira elkötelezettek voltak, hogy teljes vagyonukat átadták a közösségnek.
Az orosz ügyészek szerint Torop legalább 16 embernek okozott erkölcsi károkat, többeknél pedig a szabályok miatt súlyos egészségügyi problémák léptek fel. Egyes tanúk szerint azonban ennél súlyosabb dolgok is történtek.
Olyan teljesen elképesztő szituációk adódtak, amikor felnőttek és gyerekek életét követelte a sors, csupán azért, mert nem jutottak el az orvosi ellátásig.
- mondta Elena Melnyikova, aki legalább nyolc másik tanúval együtt vallott a szektavezér és vezetőtársai ellen a letartóztatás utáni évben.
Toropon kívül a szekta másik két vezetőjét is elítélték 12 illetve 11 évre. Mind a hárman tagadták a vádakat és egyelőre nem világos, hogy élnek-e a fellebbezés lehetőségével. Az ítélet szerint a szabadságvesztés mellett meg kell fizetniük 45 millió rubel (194 millió forint) kártérítést is az áldozatoknak. Torop börtönbüntetése 2037-ben fog lejárni, ekkor a férfi már 76 éves lesz.