Szó sincs arról, hogy a tankok fénykora végleg lezárult volna: egy új, izgalmas korszak küszöbén állunk, ahol a technológiai fejlődés új magasságokba emeli őket.


Nagyban zajlik a világ legmodernebb hackocsijának, az amerikai AbramsX-nek a fejlesztése. A csúcstank ugyan még csak prototípusként létezik, már most számos olyan jellemzője van, ami még a modern, drónok által uralt háborús zónákban is kiváló fegyverré teheti. Nézzük, mik ezek.

Az M1 Abrams tervezése során kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy a harckocsi rendkívül sokoldalú legyen, lehetővé téve a különböző igények és körülmények szerinti testreszabást. Ezzel a céllal a páncélos hosszú távon is megőrizhesse versenyképességét, így évtizedeken át szolgálhasson az élvonalbeli fegyverek között.

Ez a moduláris felépítés teszi lehetővé, hogy az eredeti harckocsi az idők során számos jelentős fejlesztésen keresztülmenjen. Az M1-ből először M1A1, majd később M1A2 változatok születtek, melyek mindegyike számos apróbb fejlesztési "csomagot" kapott. Ezeket a csomagokat SEP-nek, azaz Rendszerfrissítési csomagoknak nevezik, amelyek folyamatosan javítják és korszerűsítik a harckocsi teljesítményét.

A General Dynamics viszont az új harckocsival gyakorlatilag elvetette a korábbi SEP-csomagokat, és egy teljesen innovatív koncepciót dolgozott ki.

Az AbramsX tornya igazi látványosság, futurisztikus megjelenésével azonnal magára vonja a figyelmet. A tervek szerint ez a torony teljesen automatizált működést ígér, amelyet egy fejlett mesterséges intelligencia támogat majd, segítve a kezelőszemélyzetet. Az automatizálás előnyei révén a legénység létszáma jelentősen csökkent: míg a korábbi Abrams modellek esetében négy főre volt szükség, az új generációs változat már csupán három embert igényel.

A toronynál maradva, valószínű, hogy az AbramsX fő fegyverzetét a korábbi Rheinmetall Rh120-as löveg helyett az amerikai gyártású, még prototípusként létező XM360-as löveg fogja képezni. Ez a fejlesztés nemcsak modernebb, de sokoldalúbb lőszerek használatát is lehetővé teszi, így fokozva a harcképességet és a taktikai alkalmazhatóságot.

Választ adva a modern harctereken egyre gyakrabban megjelenő öngyilkos drónok okozta poblémára, az új harckocsi tornyán helyet fog kapni egy, a páncéltestből távirányítóval irányított 30mm-es gépágyú, és egy 7,62 mm-es géppuska is, illetve szinte biztosan fel lesz rá szerelve a Trophy aktív védelmi rendszer. Az aktív védelmi rendszerek lényege az, hogy a harckocsi, vagy más páncélozott jármű felé tartó lövedékre "kilőnek" egy ellentöltetet, mely a páncéltesttel való érintkezés előtt megsemmisíti a bejövő lövedéket.

Új és érdekes fejlemény, hogy a francia-német EMBT prototípushoz hasonlóan az AbramsX is drónok indítására lesz képes. Ezek a drónok sokféleképpen bevethetők, hiszen felderítő és támadó eszközként is funkcionálhatnak. Jelenleg azonban nincs információnk arról, hogy a drónok indítására szolgáló sín hogyan integrálható a harckocsira, és hogy a 30 mm-es gépágyú eltávolítása szükséges-e ehhez.

Minden bizonnyal a harckocsi motorja élte meg a legjelentősebb átalakulást: a Honeywell AGT1500-as gázturbinát egy innovatív hibrid motorra cserélik. Ennek következtében várható, hogy a jármű hatótávolsága megmarad, miközben a fogyasztás csökken, a hőképe pedig alacsonyabb lesz. Ezenfelül a jármű működése is sokkal csendesebb lesz, mint a korábbi M1A2 Abrams modelleké. A műúton elérhető körülbelül 72 km/h sebességével pedig az egyik leggyorsabb modern páncélosnak számít majd.

A számtalan extra tömeget hordozó SEP-csomagok eltávolításának köszönhetően az új páncélos jármű tömege körülbelül 60 tonna körüli értékre csökken. Ez a változás jelentős előnyt jelent a jelenlegi 68 tonnás M1A2SEP V.3-as modellekhez képest, hiszen így az új verzió könnyebben mozgatható laza talajon, át tud kelni hidakon, és a szállítása is sokkal egyszerűbbé válik.

Az orosz-ukrán háború eseményei alapján egyre többen kezdtek arra a következtetésre jutni, hogy a harckocsik szerepe a modern hadviselésben megkérdőjeleződött, hiszen a drónokkal szemben szinte védtelenek. Ugyanakkor az utóbbi években számos innovatív koncepció bukkant fel, mint például a német KF-51 Panther, a német-francia EMBT, valamint a cikkünk középpontjában álló AbramsX. Ezek az új modellek arra utalnak, hogy a harckocsik fejlődése továbbra is folytatódik, és képesek alkalmazkodni a modern kihívásokhoz.

Ez arra utal, hogy a katonai nagyhatalmak inkább arra összpontosítanak, hogy növeljék a harckocsik túlélési lehetőségeit az új kihívások fényében, ahelyett, hogy elhagynák a második világháború óta meghatározó szerepet játszó fegyvereket.

Related posts