Széttartó nemzet: 173 ezer forintos jövedelemkülönbség jelentkezett különböző települések között.


A 2023. évi nettó keresetek települések szerinti alakulását vizsgálta meg friss elemzésében a GKI Gazdaságkutató Zrt. Ebben az évben a reálkereset csökkent, de ez nem volt egyenletes a települések szerint. A nettó kereset a fővárosban volt a legmagasabb (havi 469 ezer forint, +13,7%). Ezt követték a megyei jogú városok és megyeszékhelyek (havi 382 ezerrel forint, +13,6%), majd a városok (havi 338 ezer Ft, +14,8%), végül a nagyközségek és községek (296 ezer forint, +16,4%) következtek. A főváros és utóbbi között 173 ezer forintos a különbség. Az országos nettó átlagkereset havi átlaga 372 ezer forint volt (+14,8%).

A legmagasabb nettó jövedelmek Budapest, Győr és Székesfehérvár agglomerációjában találhatók. Ezzel szemben a legalacsonyabb keresetek a Baranya és Somogy megye kisebb településein, valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés vármegye határ menti részein figyelhetők meg. A vármegyék között a legkisebb nettó keresetet Szabolcs-Szatmár-Bereg produkálta (297 ezer forint), amelyet Békés és Somogy megye követett (309 ezer forint). A legmagasabb jövedelmet továbbra is Pest vármegye jegyzi (411 ezer forint), míg a második helyen Győr-Moson-Sopron áll (399 ezer forint), Komárom-Esztergomot pedig minimális különbséggel megelőzve (398 ezer forint). Érdemes kiemelni, hogy a budapesti jövedelmek torzítanak, mivel sokan, akik Budapesten dolgoznak, albérletben laknak, de állandó lakcímük más településen van. Ezért a statisztikákban az ő keresetük nem Budapestre, hanem a vidéki városokra kerül, ezzel emelve az ottani átlagokat.

A 2023-as év nettó keresetek alakulása településenként (ezer Ft)

A nettó keresetek alakulását érdemes alaposan megvizsgálni, mind százalékos, mind nominális értékben. A reálkeresetek növekedése főként a kék színnel kiemelt területeken figyelhető meg, mint például Győr és környéke, illetve Baranya és Borsod határ menti települései. Ezeken a helyeken, ahol valószínűleg magas a minimálbéren dolgozók aránya, a 15%-os minimálbér-emelés és a 10%-os garantált bérminimum növelése jelentős mértékben hozzájárulhatott az átlagkeresetek emelkedéséhez.

A nettó kerestek változása településenként 2023-ban 2022-höz viszonyítva (%)

Fontos megvizsgálni nemcsak a keresetek százalékos változását, hanem a nominális nettó kereset alakulását is, mivel ez jobban tükrözi a munkavállalók anyagi helyzetének alakulását. Miközben Budapestben a keresetek százalékos növekedése elmaradt az országos átlagtól, nominálisan a fővárosban 56 ezer forintos emelkedés tapasztalható, ami meghaladja az országos átlagot (48 ezer forint). Érdekes módon a legnagyobb nominális növekedést nem Budapest, hanem Győr és környéke mutatta, ahol a növekedés meghaladta a 60 ezer forintot. Ezzel szemben a határ menti településeken, ahol a százalékos növekedés jelentős volt, a nominális keresetek az átlag alatt maradtak.

Összefoglalva elmondható, hogy 2023-ban reálkereset csökkenés volt a települések 68%-án, amivel szemben szinte egyedül Győr és agglomerációja tudott egybefüggő térségként növekedést felmutatni. A nominális jövedelem tekintetében a főváros továbbra is messze kiemelkedik a sorból, míg a legnagyobb és a legalacsonyabb keresetű megyék sorrendje alig változott maradt.

Related posts