Szabad Európa: a kormány tízmilliárd euró értékű hitelt kíván felvenni.


A Szabad Európa értesülései alapján Magyarország több országtól tervez tízmilliárd euró összegű kölcsönt felvenni, hogy kompenzálja az elveszett európai uniós támogatásokat. Egy szakértő azonban úgy vélekedik, hogy ez az összeg nem elegendő a magyar gazdaság fenntartható növekedéséhez. A kormány ennek ellenére már elindított programokat a kis- és középvállalkozások támogatására. A szaktárca az értesülésekre reagálva megerősítette, hogy az állítások alaptalanok.

A Szabad Európa értesülése szerint a magyar kormány tízmilliárd euró hitel vehet fel, melynek forrásairól még nem született döntés, de több ország is szóba került, mint lehetséges hitelező. Kína konkrét beruházásokra feltételek mellett adna pénzt, akárcsak az Európai Beruházási Bank és Japán.

Mellár Tamás országgyűlési képviselő szerint amerikai hitel felvétele sem kizárható a választásokig.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás 2024-ben 11,3%-os csökkenést mutatott, ami aggasztó tendenciát jelez. A 2023-as évben is jelentős, 10%-os visszaesést tapasztaltunk a beruházások terén, így a helyzet súlyossága egyértelmű. Immár második éve stagnálunk, hiszen a 2024-es GDP nem haladta meg a 2022-es szintet. Az Orbán-kormány láthatóan nem kíván semmiféle működési vagy szerkezeti reformot bevezetni.

- fogalmazott az ellenzéki politikus.

Virovácz Péter, az ING vezető elemzője úgy véli, hogy a hitelfelvétel nem kínál valódi megoldást a magyar gazdaság jelenlegi helyzetére, mivel az ország gazdasági struktúrája még nem elég erős és fejlett ahhoz, hogy ilyen lépést indokolt legyen. Szerinte a tízmilliárd euró nem fog organikus növekedést generálni, sőt, akár inflációs nyomást is eredményezhet. Ezen kívül rámutatott, hogy a tartós gazdasági fejlődéshez nem elegendő csupán a beszélgetések szintjén megfogalmazni a beruházási rátát, amelyet Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter 28-30 százalékra becsült.

Az elemző véleménye alapján a kormány elsősorban a kis- és középvállalkozások támogatására összpontosít a Baross Gábor Program keretein belül, míg a külföldi nagyvállalatok nem részesülnek hasonló támogatásban. Emellett a nemzetközi hitelminősítők előtt tett hitelfelvétel azonnali leminősítést vonhat maga után.

A lap állítása szerint Magyarország az elmúlt évek európai uniós forrásainak csak töredékét tudta felhasználni, ugyanis az Európai Bizottság azokból vonja le azt a bírságot, amelyet az Európai Bíróság szabott ki a migrációs szabályok megszegése miatt. Emellett 6,3 milliárd eurót függesztettek fel a bizottság magyar jogállamiságot érintő kifogásai miatt.

Felmerült, hogy Magyarország számára 10,4 milliárd eurós támogatás áll rendelkezésre, amelyet 2026. augusztus 31-ig szükséges benyújtani a teljesítési számlák formájában. Ezzel párhuzamosan a következő időszak költségvetésének jóváhagyásához elengedhetetlen, hogy az Európai Unió tagállamai között konszenzus alakuljon ki.

A Nemzetgazdasági Minisztérium egy hivatalos sajtónyilatkozatban válaszolt a lap által közzétett információkra, és arra figyelmeztette a Szabad Európát, hogy sürgősen álljon le "a megalapozatlan, légből kapott és piaci spekulációra alkalmas álhírek terjesztésével." A minisztérium hangsúlyozta, hogy a lap működése káros hatással van, és ellentétes Magyarország érdekeivel.

A portál állításával szemben a Magyar Állam 10 milliárd eurónyi hitelt semmilyen formában nem tervez felvenni. Magyarország pénzügyi finanszírozása stabil és biztosított - fogalmazott a minisztérium a kommünikében.

Related posts