Fenyegető fertőzés terjedése Magyarországon: lehet, hogy te is hordozó vagy, anélkül hogy észlelnéd!


Magyarországon egyre gyakrabban találkozunk egy olyan állatról emberre terjedő betegség jelenségével, amelyet a galandféreg okoz, és amelyet echinococcosis néven ismerünk. A fertőzés főként aranysakálok, rókák és kutyák révén terjed, és komoly egészségügyi kockázatot jelent. Dr. Kardics Kinga, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Infektológiai Osztályának szakorvosa rámutat, hogy az emberi fertőzés hosszú éveken át lappanghat, mivel a ciszták ritkán fejlődnek olyan méretűvé, hogy tüneteket okozzanak. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a velünk élő, gondozott és rendszeresen paraziták ellen védett kutyák és macskák általában nem jelentenek veszélyt az emberekre nézve, hiszen a fertőző betegségek terjesztésében nem játszanak jelentős szerepet.

Az utóbbi időszakban aggasztóan növekvő tendencia figyelhető meg egy veszélyes zoonózis, az echinococcosis esetében, mely az állatoktól az emberekre terjedő fertőző betegség. Az Európai Járványügyi Központ statisztikái szerint 2023-ban 929 emberi megbetegedést jegyeztek fel a kontinensen, szemben a 2022-es 739-es, a 2021-es 592-es, és a 2020-as 574-es esetszámmal. Az adatok világosan mutatják, hogy a betegség terjedése folyamatosan fokozódik, ami komoly figyelmet és intézkedéseket igényel.

Magyarországon is növekvő tendenciát mutat az esetszám.

Tavalyelőtt összesen 19 ilyen beteget azonosítottak, míg 2022-ben ez a szám 9-re csökkent. 2021-ben 7 esetet regisztráltak, és 2020-ban még csupán 4 diagnózist állítottak fel.

Az echinococcosis, vagyis a galandféreg által okozott betegség, komoly kockázatot jelent mind a háziállatainkra, mind ránk, emberekre – figyelmeztet dr. Kardics Kinga. A fertőzött rókák és aranysakálok bélsarából származó férgek és petéik rendkívül ellenállóak, akár egy éven át is életképesek maradhatnak. Ha ezek a peték a szimatoló kutyák szájába, orrába kerülnek, vagy akár a lábukra és szőrükre tapadnak, és az állatok lenyalják őket, a bélrendszerükbe jutva fertőzést okozhatnak. Ezen állatok pedig továbbadhatják a fertőzést nekünk, például azzal, hogy megnyalják a kezünket, majd ha nem mosunk kezet, könnyen megeszünk egy almát, anélkül hogy tudnánk, milyen kockázatot rejthet.

Dr. Kardics Kinga hangsúlyozza, hogy az echinococcosis egy rendkívül súlyos betegség, amely komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában.

A fertőzés következtében ciszták alakulhatnak ki a májban, a lépben, a tüdőben, sőt, akár az agyban vagy a csontokban is.

Az emberi és állati szervezetekben is előfordulhat a fertőzés, ám az emberi esetekben a kórokozók hosszú időn keresztül lappanghatnak. A ciszták ritkán nőnek meg olyan méretűre, hogy azonnali tüneteket okozzanak, így sokszor véletlenül derül fény a fertőzésre, például egy más okból végzett képalkotó eljárás során. Amennyiben tünetek jelentkeznek, azok súlyossága a ciszták nagyságától és elhelyezkedésétől függ. Például, ha a ciszták a májban találhatók, hasi fájdalmat és sárgaságot okozhatnak, míg ha a tüdőben helyezkednek el, akkor köhögés és véres köpet is megjelenhet.

Természetesen, szívesen egyedivé teszem a szöveget! Kérlek, írd le, melyik szöveget szeretnéd átalakítani, vagy adj meg egy témát, amiről szeretnéd, hogy írjak.

Nem csupán azok számára elengedhetetlen orvoshoz menni, akik konkrét tünetekkel küzdenek, hanem azoknak is, akiknek a kutyája bizonyítottan echinococcosis következtében hunyt el.

Az echinococcosisos ciszták eltávolítása, amennyiben lehetséges, sebészi beavatkozással történik, miközben a beteg gyógyszeres kezelést is kap. A megelőzés rendkívül fontos, ezért a háziállatok rendszeres féregtelenítése és a megfelelő higiéniai gyakorlatok betartása elengedhetetlen - hívja fel a figyelmet a szakorvos. Dr. Kardics Kinga hangsúlyozza, hogy a galandféreg petéi az állati ürülékkel érintkezve könnyedén rákerülhetnek az alacsonyan érő gyümölcsökre és zöldségekre, ezért ezeket mindig alaposan mossuk meg, különösen, ha a kertünkbe róka vagy aranysakál tévedhet.

Az infektológus arról is beszél, hogy a zoonózisok száma folyamatosan nő, jelenleg több mint 200, állatról emberre (illetve emberről állatra) terjedő fertőző betegség ismert, de a kutyák és macskák önmagukban nem hordoznak zoonóziskockázatot. A veszélyt - az echinococcosist okozó galandféreghez hasonlóan - azok az élősködők jelentik, amelyek házi kedvenceinket, majd rajtuk keresztül minket is megfertőzhetnek. A rendszeresen oltott, féreghajtott és gondozott kisállataink tehát nagyon ritkán jelentenek valós veszélyt.

A klinika infektológiai szakrendelésén havonta csupán néhány esetben diagnosztizálnak olyan fertőzéses megbetegedéseket, amelyeket kutyák vagy macskák okoztak.

- hívja fel a figyelmet a szakorvos. A leggyakoribb probléma a bélférgesség, amelyet többek között a nem megfelelően kezelt hús, a rossz higiéniai körülmények, valamint a nem féregtelenített háziállatok is okozhatnak - hangsúlyozza dr. Kardics Kinga.

A klinikai gyakorlatban ritkán, de mégis előfordulhat a toxoplazmózis, mely macskák fertőzött ürülékével terjed. Ennél gyakoribb, de még mindig viszonylag ritka a bartonellózis, más néven macskakarmolási betegség, amely a nevéből adódóan nemcsak karmolás, hanem harapás útján is átterjedhet. A betegség jelei közé tartozik a sérülés helyén megjelenő gyulladásos bőrtünetek, és a karmolás vagy harapás után akár hetekkel is felléphet láz, fejfájás, illetve a közeli nyirokcsomók megnagyobbodása.

Fontos, hogy ezekkel a tünetekkel mindenképpen orvoshoz forduljunk - figyelmeztet a szakember. Bár a betegség a legtöbb esetben magától is gyógyulhat, tartósan fennálló panaszok esetén antibakteriális kezelésre, sőt, néha sebészeti beavatkozásra is szükség lehet. Mivel a fertőzést macskabolhák terjesztik, a rendszeresen bolhamentesített házi macskák harapása vagy karmolása általában nem hordoz kockázatot. Különösen a kóbor macskák és a fokozottan fertőző kölyökmacskák esetében érdemes fokozott óvatossággal eljárni.

Related posts