Kiemelkedő eredmény, rengeteg tapasztalattal gazdagodva – női és férfi válogatottunk megmérettette magát Európa legjobbjai ellen.

Ugyan első két csoportmérkőzését - a papírformának megfelelően - elvesztette a magyar női padel válogatott a madridi Európa-bajnokságon, harmadik párharcát a selejtezőből érkező horvát csapat ellen megnyerte, így sikerélménnyel, és rengeteg értékes tapasztalattal gazdagodott a kontinenstornán. Férfi csapatunk kifejezetten erős kvartettbe került, a bravúros győzelem ezúttal elmaradt, de mindannyian úgy érzik, jobb játékosként tértek haza a spanyol fővárosból. A magyar padelsport újabb mérföldkőhöz ért a sportág eddigi legnagyobb Európa-bajnokságán.
A kontinenstorna befejeztével férfi válogatottunk szövetségi kapitánya, Imre László, osztotta meg velünk a legfontosabb eseményeket és tapasztalatokat, amelyekkel mindkét csapatunk gazdagodott a spanyol fővárosban. Az interjú során részletesen beszélt a verseny során szerzett élményekről és a kulcsfontosságú pillanatokról, amelyek formálták a csapatok teljesítményét.
Idén nem kellett előselejtezőt játszanunk, a korábbi eredményeink alapján bekerültünk a legjobb 16 mezőnyébe - női és férfi fronton egyaránt -, így számunkra pénteken kezdődött az Európa-bajnokság. Azt látni kell, mivel egy fiatal sportágról van szó, hogy a nemzetközi mezőny színvonala rohamosan nő, évről évre egyre erősebbek a válogatottak, így nekünk is nehezebb dolgunk van, hogy helyt tudjunk állni az elit mezőnyben. Női és férfi válogatottunk is nyolc-nyolc játékossal utazott a tornára, amelyből három két fős csapatot neveztünk minden játéknapra
A férfiak szövetségi kapitánya, Imre László, az alapvető információk bemutatásával kezdte a tájékoztatót. Kiemelte, hogy az Európa-bajnokság csoportkörében naponta három mérkőzés zajlik, ahol két nemzeti csapat mérkőzik meg egymással. A párharc megnyeréséhez pedig elengedhetetlen, hogy a csapatok közül kettő győzelmet arasson.
A magyar női padel válogatott Erdélyi Mónika csapatkapitány vezetésével alábbi összeállításban vett részt az Európa-bajnokságon:
Az Imre László által vezetett férfi csapatunk a következő összeállítással állt rajthoz a kontinenstornán:
Imre László folytatva beszámolóját elárulta: női válogatottunk a nemzetközi mezőny élvonalába tartozó holland és finn csapat mellett Horvátországgal került egy csoportba, míg a férfiak nagyon nehéz kvartettbe, úgymond "halálcsoportba" kerültek Hollandia, Belgium és Finnorszég mellé.
A holland és belga padel csapatok kiemelkednek Európa legjobbjai közül, és a padel népszerűsége náluk jóval előrébb jár, mint hazánkban. A különbség szembetűnő, hiszen Belgiumban már több mint ezer padel pálya üzemel, míg Magyarországon ez a szám nemrégiben érte el a 100-at. Ez a különbség nem csupán a számokban, hanem a játék színvonalában is megmutatkozik. Ugyanakkor minden alkalom, amikor hazai játékosaink a világ legjobbjai ellen lépnek pályára, kivételes lehetőséget nyújt a fejlődésre. Ezek az összecsapások nemcsak tapasztalatot hoznak, hanem új energiát és motivációt is adnak a következő versenyekhez.
- részletezte Imre László, hozzátéve, hogy az első játéknapon, a papírformának megfelelően 3:0-s vereséget szenvedett férfi csapatunk, de a nap utolsó meccsén Weidinger Gergő és Szakács Olivér párosa eljutott egy tiebrékig: a pályán közösen eltöltött éveknek köszönhetően megvolt közöttük a kémia, de végül a hatalmas küzdés ellenére is vereséget szenvedtek.
A női csapatunk mérkőzése a holland ellenféllel szintén hasonló forgatókönyvet követett, hiszen a végeredmény itt is 3:0 lett. Érdekesség, hogy a korábbi olimpikon teniszező, Jani Réka és partnere, Juhász Pálma első ízben léptek pályára együtt, és értékes tapasztalatokat szereztek a top 100-as ellenfeleikkel szemben. A hármas pályán Kovács Anikó és Szendrei Viktória is megmérettette magát, ám a holland duóval szemben nekik sem sikerült a bravúros teljesítmény, így a magyar páros 6:0, 6:1-es eredménnyel zárta a mérkőzést.
A második játéknapon férfi csapatunk Belgium ellen lépett pályára, amely a padel európai élvonalának egyik kiemelkedő képviselője. Sajnos a mérkőzés során egyértelművé vált a két csapat közötti szintbeli eltérés, hiszen válogatottunknak nem sikerült egyetlen győzelmet sem aratnia. A hölgyek vonatkozásában Erdélyi Mónika csapata a finn válogatottal mérkőzött meg, és 3:0 arányban vereséget szenvedett el. Ez az eredmény azonban nem okozott meglepetést, hiszen a skandináv ország sokkal előrébb jár a padel sportág fejlődésében.
A harmadik és egyben utolsó versenynapon végre egy magyar diadalnak tapsolhattunk Madridban. Bár női válogatottunk az első mérkőzését sajnos elveszítette a selejtezőből érkező horvát csapat ellen, a folytatás már sokkal kedvezőbben alakult. Először Andrejszki Dóra és Szendrei Viktória párosa remekelt, hiszen két szettben legyőzték Jeidzic és Loverkovic duóját. A végső összecsapásban pedig Jani Réka és Juhász Pálma magabiztos játékkal 6:3, 6:2-re kerekedett felül Pavkovic és Hrakc párosán, így női csapatunk győzelmet aratott a horvátok ellen és felejthetetlen élményt szerzett számunkra.
A holland csapat veretlen teljesítménnyel hódította el a csoportelsőséget, míg Finnország a második helyet szerezte meg. Magyarország, négy ponttal a háta mögött, a dobogó harmadik fokára lépett. A férfi válogatottunkat illetően, az utolsó versenynapon Imre László irányításával a finnek ellen léptek pályára. Habár a csapat mindhárom mérkőzésén vereséget szenvedett el, kétszer rendkívül szoros csatában kényszerítették ki az északi ellenfélből a legjobb teljesítményét.
Négy éve járjuk már az Európa-bajnokságokat, és az kifejezetten a fejlődésünk, előrelépésünk eredménye, hogy a finneket szoros meccsekre tudtuk kényszeríteni - korábban három sima meccsen kaptunk ki tőlük. Ez számunkra visszaigazolás, hogy jó úton járunk, folytatjuk munkát, és reményeink szerint a jövőben egyre jobban megközelítjük Európa legjobb nemzeteit
- monda Imre László. Szakács Olivér és Bíró André, valamint Schmidt-Bohm Zsombor és Weidinger Gergő is döntő szettre tudta kényszeríteni riválisait - ezekre az apró sikerekre, pillanatokra lehet építeni a folytatásban.
Ahogy Imre László korábban már említette, Magyarországon a padel sportág még csupán néhány éve van jelen, de örömmel tapasztalhatjuk, hogy egyre többen fedezik fel és kezdik el űzni ezt a különleges játékot. A padel, akárcsak a tenisz, a költségesebb sportágak közé sorolható, így az utánpótlás nevelése még gyerekcipőben jár. Azonban a sportág képviselői fervently dolgoznak azon, hogy minél több fiatalhoz eljusson a padel varázsa, és lehetőséget biztosítsanak számukra, hogy megismerkedjenek ezzel a dinamikusan fejlődő sporttal.
Ezúton is szeretnénk megköszönni a támogatást szponzorainknak és a Magyar Padel Szövetségnek, akik szerepet játszottak abban, hogy mindkét válogatottunk felkészülése jól alakult olyan felvezetőtornákon, mint a női csapat osztrák edzőtábora, vagy a férfiak szereplése a dél-afrikai Maximos Cupon. Úgy gondolom, hogy a kontinenstorna legfontosabb része az volt, hogy újra a legmagasabb szinten játszhattunk, a legjobb nemzetek ellen, és mindenki jobb játékosként tért haza Madridból
- zárta Imre László, kiemelve, hogy itthon különös figyelmet fordítanak az utánpótlás nevelésére. Céljuk, hogy minél több fiatalhoz eljussanak és megszólítsák őket. E szempontból mérföldkőnek számít, hogy tavaly Magyarország volt a Junior Európa Bajnokság házigazdája, ami jelentős előrelépést jelent a sportág hazai fejlődésében.
Juhász Pálma is hasonló nézetet osztott, miután először lépett pályára Jani Réka partnerként. Az ő teljesítményük kulcsfontosságú volt, hiszen győzelmet arattak a horvát csapat ellen.
Óriási örömmel tölt el, hogy részt vehettünk az Európa-bajnokságon! Fantasztikus csapatunk volt, és mindenki maximálisan támogatta a másikat. Mindig igyekeztünk húzni egymást, segíteni, amennyire csak lehetséges. A sorsolás nem volt könnyű, hiszen a hollandokkal kezdtünk, akik a legmagasabb szinten versenyeznek Európában. Ez az élmény azonban rendkívül értékes volt számunkra, hiszen lehetőséget kaptunk arra, hogy lássuk, hol állunk, és visszajelzéseket kaptunk arról, hogy miben kell a leginkább fejlődnünk a jövő érdekében.
- Élménybeszámolómat azzal indítanám, hogy megosztom a saját tapasztalataimat – kezdte Juhász Pálma. A női válogatott játékosa elmondta, hogy a felkészülés során egy kisebb bokasérülés nehezítette a dolgát, de ennek ellenére úgy érzi, hogy ő és csapattársai a legjobbat hozták ki magukból az Európa-bajnokság során.
Nagyon örülök a csapatunknak, és lelkesen indultunk haza, hiszen meggyőződésem, hogy ezek az élmények és tapasztalatok mind hozzájárulnak ahhoz, hogy itthon még népszerűbbé tegyük a padelt. Célunk, hogy egyre többen, fiatalok és felnőttek egyaránt, felfedezzék ezt a nagyszerű játékot!
- folytatta Juhász Pálma, aki amennyiben a szabadideje engedi, mindig lelkesen vetné bele magát a sportágába, ám főállása mellett nem mindig adódik rá elegendő idő. Ennek ellenére a női és férfi csapatunk rengeteg izgalmas pillanatot élt át Madridban az Európa-bajnokság során, és már türelmetlenül várják a következő nagy eseményt, a VIII. Szabadtéri Országos Bajnokságot, amely Szentendrén kerül megrendezésre.