Egy fémkereső férfi izgalmas felfedezést tett Romániában: egy római kori kincsre bukkant. Az ilyen találatok nemcsak a régészek, hanem a történelem iránt érdeklődők számára is jelentőséggel bírnak, hiszen a múlt titkait tárják fel előttünk. Az esemény ráv

Marius Mangeac egy Facebookon közzétett bejegyzésben mesélte el, hogyan találta meg az elképesztő kincshalmot. Beszámolója szerint egy szombati napon egyedült indult ki a terepre, ahogy rendszeresen szokta.
Nem gondoltam, hogy ez a nap ekkora meglepetést fog tartogatni, és szemtől szembe állít majd a történelemmel
- fogalmazta meg.
A műszer hamarosan jelezte, hogy valami különlegeset talált, és a föld mélyéből pontosan 1469 darab ezüstpénz került elő. A Heritage Daily beszámolója szerint az érmék közül a legidősebbek Nero császár uralkodásának időszakából, Krisztus után 54 körül származnak, míg a legújabbak Marcus Aurelius idejéből, Krisztus után 161 környékéről valók. A szakértők szerint ez a felfedezés Románia területén valaha megtalált egyik legnagyobb pénzhalom, amely valószínűleg egy ókori ember teljes megtakarítását képviseli.
A New York Post értesülései szerint Mangeac két nappal később leadta az illetékes szerveknek, ahogy azt a hatályos törvények előírják. Amint a Krónika Online írja, Romániában az engedéllyel rendelkező fémkeresősök a megtalált kincsek becsült értékének 30-45 százalékát is megkaphatják. A gyakorlatban azonban nagyon nehezen fizetik ki a becsületes megtalálókat: egy Valcea megyei kincskereső 2013-ban például 47 ezer II. Murád oszmán szultán (1404-1451) korából származó érmét talált, ám jussáért perre kellett mennie a művelődési minisztériummal és a Román Nemzeti Történeti Múzeummal, amelyet megnyert, így végül 32 ezer euróval "hálálták meg" munkáját.