A védelmi költségek rekordmértékű emelkedése új csúcsra emelheti az adósságállományt.

A globális államadósság 2024-re várhatóan rekordszintet, 12,3 billió dollárt érhet el, aminek hátterében a védelmi kiadások növekedése és a magasabb kamatok állnak – állapította meg az S&P Global Ratings legújabb elemzésében, amelyet a Financial Times is közölt.
Az S&P Global Ratings becslései szerint 138 ország államkötvény-kibocsátása 3 százalékkal növekszik idén,
ami 76,9 billió dollárra növeli a teljes adósságösszeget.
A növekedés alakulását jelentősen formálta a globális pénzügyi válság, a koronavírus-járvány hatásai, valamint az európai védelmi kiadások növekedése.
Roberto Sifon-Arevalo, az S&P globális vezetője a szuverén adósságok terén, arra figyelmeztet, hogy a nagy gazdaságok válságkezelő fiskális intézkedései és az emelkedő adósságszolgálati költségek együttes hatása a magasabb eladósodottsághoz vezet. A járvány előtti időszakban, amikor a kamatok alacsonyan mozogtak, még megvalósítható volt a fokozott költekezés finanszírozása, de a jelenlegi környezetben ez már komoly kihívásokat jelent.
Az Egyesült Államok, mint a világ legnagyobb hitelfelvevője, 4,9 billió dollár értékben bocsát ki hosszú lejáratú kötvényeket. Az amerikai költségvetési hiány 2026-ig várhatóan a GDP 6 százaléka felett marad, de a dollár globális tartalékvaluta szerepe továbbra is jelentős rugalmasságot biztosít az ország államháztartása számára.
Kína, a második legnagyobb hitelfelvevő, várhatóan 370 milliárd dollárral, 2,1 billió dollárra növeli hosszú távú kibocsátását a hazai gazdaság élénkítése érdekében. A G7 országokon és Kínán kívüli országok hitelfelvétele várhatóan stabil marad.
Az S&P becslései szerint a globális adósságállomány a bruttó hazai termék (GDP) 70,2%-át fogja kitenni a közeljövőben. Bár ez a szám folyamatos növekedést mutat 2022 óta, még mindig elmarad a 2020-as 73,8%-os csúcsértéktől. Elemzők rámutatnak arra is, hogy a pénzügyi válság óta több jelentős gazdaság hitelminősítése csökkent, és a legmagasabb, AAA besorolással rendelkező országok száma is egyre csökken.