Óraátállítás 2025-ben: Még március végén is előre kell tekernünk az órát? - Életmód


Március 30-án ismét elérkezik az idő, amikor az órákat előre kell állítanunk. Sokakban él a remény, hogy ez az utolsó ilyen alkalom, ha valóban bevezetésre kerül a változás. Az Európai Unió területén még mindig nem született egységes döntés az óraátállítás megszüntetéséről, pedig a rendszer ellenállása egyre inkább fokozódik.

A kérdés évek óta napirenden van, ám a várva várt döntés továbbra is késik. Óraátállítás 2025-ben még biztosan lesz, március 30-án, vasárnap hajnalban kell majd előreállítani az órákat 2-ről 3 órára, ezzel kezdetét veszi a nyári időszámítás.

Gulyás Gergely, a miniszterelnökséget vezető miniszter, nemrégiben megerősítette, hogy Magyarország nem szándékozik egyoldalúan eltörölni az óraátállítást. Ugyanakkor, ha az Európai Unió közös döntést hoz a kérdésben, országunk a nyári időszámítás állandó bevezetését fogja támogatni.

Bár az óraátállítás kezdetben az energiahatékonyság növelésére irányult, a szakértők véleménye szerint mára ez a gyakorlat már nem bír olyan nagy jelentőséggel. A Világgazdaság forrásai alapján a globális energiaszükségletek és felhasználási szokások drámai átalakuláson mentek keresztül, így az óraátállítás fenntartása már nem biztos, hogy indokolt.

A rendszer egészségügyi következményeit egyre többen bírálnak. Egy olvasó levélben például a következőképpen fejezte ki aggodalmát:

"Az óraátállítás igazából csak fejfájást okoz. A tavaszi átállás a rosszabb verzió, mert ilyenkor egy órával kevesebbet alhatunk."

Egy másik felhasználó megosztotta, hogy az átállás során súlyos fizikai tünetekkel küzd.

Sokan vagyunk, akik nem véletlenül félünk ezektől a napoktól. Ezek az időszakok sokunkat megviselnek: fejfájás, fáradtság, szédülés kísér minket. Én is tapasztalom ezeket a kellemetlen tüneteket.

Mások viszont az óraátállítás mellett érvelnek, mondván, hogy a rendszernek több előnye van, mint hátránya. Egy kommentelő így vélekedett:

Úgy vélem, hogy nyáron a nap második felében sokkal több a világosság, míg télen inkább az első felében tapasztalhatjuk ezt. Éppen ezért az óraátállítást nyugodtan fenntarthatnánk. Ha azonban végül eltörlik, akkor a nyári időszámítást lenne érdemes megtartani, hiszen így a délutánokat és estéket biztonságosabban és kellemesebben tölthetjük el bárhol. -- idézte a Bama.

Noha az Európai Unió évek óta vizsgálja az óraátállítás megszüntetésének lehetőségét, eddig még nem született közös határozat, így 2025-ben továbbra is változtatnunk kell az órák állásán.

Related posts