A Hamász pozitívan reagált a gázai tűzszüneti javaslatra.

A Hamász bejelentette, hogy "kedvező választ" küldött a közvetítőknek az Egyesült Államok által javasolt legújabb tűzszüneti és túszszabadítási megállapodásra vonatkozóan, számolt be róla a BBC.
A lapnak nyilatkozó magas rangú palesztin tisztviselő elmondta, hogy a Hamász elfogadta az általános keretet, ám számos lényeges módosítást kértek. Különösen fontos számukra, hogy az Egyesült Államok biztosítékot adjon arra, hogy az ellenségeskedések nem folytatódnak, amennyiben a 20 hónapig tartó háború végleges lezárásáról folytatott tárgyalások nem bizonyulnak sikeresnek.
Izrael és az Egyesült Államok részéről egyelőre nem érkezett azonnali reakció, ám korábban hajlottak arra, hogy elutasítsák a hasonló követeléseket. Donald Trump amerikai elnök kedden viszont azt nyilatkozta, hogy Izrael már elfogadta a "szükséges feltételeket".
A megállapodás keretében a Hamász tíz túszt szabadon enged, cserébe pedig 18 palesztin holttestet ad át, amelyek izraeli börtönökben vannak. Jelenleg a Hamász legalább 20 élő túszt is fogva tarthat.
A javaslatban állítólag az is áll, hogy az ENSZ és a Nemzetközi Vöröskereszt bevonásával - az Izrael és az Egyesült Államok által támogatott Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) kizárása mellett - azonnal elegendő mennyiségű humanitárius segélyt szállítanak Gázába.
A palesztin tisztviselő a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy bár az eredeti elképzelés az izraeli csapatok fokozatos visszavonására vonatkozott Gázából, a Hamász határozottan követeli, hogy az izraeli hadsereg azonnal térjen vissza a márciusi, a korábbi tűzszünet előtti vonalakhoz.
Benjamin Netanjahu, Izrael miniszterelnöke, korábban határozottan kijelentette, hogy a háború lezárása csak akkor lehetséges, ha minden túszt kiszabadítanak, és a Hamász katonai és politikai erejét véglegesen megsemmisítik. Felmerül a kérdés, hogy a Hamász hogyan reagál a javaslatára, miszerint a tárgyalások kudarca ellenére is folytatni kellene a fegyvernyugvást.
Pénteken az izraeli bombázások tovább folytak még, a gázai egészségügyi minisztérium délután közölte, hogy az izraeli támadásokban legalább 138 palesztin halt meg az elmúlt 24 órában. Találat érte két menekülteket elszállásoló sátrat, a dél-gázai Rafahban található Vöröskereszt tábori kórház egyik munkatársát pedig eltalálta egy kóbor golyó.
Közben a Gázától mindössze 60 kilométerre fekvő Tel-Avivban a megmaradt túszok családjai és támogatóik tüntetést tartottak az amerikai nagykövetség irodája előtt, arra kérve Trumpot, "kössön megállapodást", amely mindannyiuk szabadon bocsátását eredményezné. A felszólalók között volt Keith Siegel, egy izraeli-amerikai származású férfi, akit februárban engedtek szabadon az utolsó tűzszünet alatt, 484 nap fogság után.
Az izraeli hadsereg 2023. október 7-én történt, 1200 áldozatot követelő és 251 embert túszul ejtő terrortámadásra reagálva indította el hadműveleteit a Gázai övezetben. Azóta a Gázai övezet egészségügyi minisztériumának legfrissebb statisztikái szerint a halálos áldozatok száma már meghaladta az 57 268 főt a térségben.