Pete Hegseth: Minden lehetőség "asztalon van" az orosz-ukrán konfliktus lezárása érdekében.


Pete Hegseth, az amerikai védelmi miniszter, úgy véli, hogy "minden lehetőség asztalra kerülhet" az ukrajnai béke helyreállítása érdekében. Megjegyezte, hogy az Európában állomásozó amerikai katonák számának csökkentése akár egy lehetséges megállapodás része is lehet - számolt be róla a Guardian.

A NATO védelmi minisztereinek találkozója után rendezett sajtótájékoztatón Hegseth-től azt kérdezték, hogy Európának szükséges-e felkészülnie arra, hogy az Egyesült Államok csökkenti a kontinensen állomásoztatott 100 ezer katonájának létszámát.

Erre azt válaszolta: "Semmilyen körülmények között nem állítottuk, hogy elhagyjuk európai szövetségeseinket. A csapatok létszámáról még nem hoztunk végleges döntést, ezt a főparancsnoknak kell alaposan megvitatnia a nagy tétű tárgyalások során."

Szerinte Donald Trump amerikai elnök "a tökéletes tárgyalófél az asztalnál", aki semmit nem zár ki annak érdekében, hogy megpróbáljon véget vetni a csaknem három éve tartó háborúnak.

"Ezeket a tárgyalásokat Trump elnök vezeti. Vlagyimir Putyinnal és Zelenszkijjel folytatott beszélgetése során minden az asztalon van" - mondta Hegseth. "Hogy mit enged meg és mit nem, az a szabad világ vezetőjének, Trump elnöknek a hatáskörébe tartozik".

Donald Trump szerdán bejelentette, hogy több mint egy órás megbeszélést folytatott Putyinnal, amely során béketárgyalások megkezdéséről tárgyalt Oroszország és Ukrajna között. Hegseth közben hangsúlyozta, hogy nem valószínű, hogy Ukrajna csatlakozik a NATO-hoz, és kifejtette, hogy a 2014 előtti határok visszaállítása nem tűnik reális célnak.

Csütörtökön az amerikai elnök újra hangsúlyozta, hogy véleménye szerint Putyin "békét keres". Emellett arra ösztönözte Oroszországot, hogy csatlakozzon ismét az iparosodott államokat tömörítő G7 csoporthoz. Trump kiemelte, hogy Oroszország kizárása a 2014-es Krím-félsziget elcsatolása után nem volt helyes döntés. Oroszország tagságát a G8-as csoportban akkor függesztették fel, és három évvel később véglegesen bejelentette kilépését.

Hegseth egyértelművé tette a szövetségesek számára, hogy az Egyesült Államok már nem kizárólag az európai biztonsági kérdésekre helyezi a hangsúlyt.

A Kreml pozitívan reagált az Ukrajnával kapcsolatos legújabb eseményekre, ugyanakkor a NATO ülésén európai politikai vezetők aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy az Egyesült Államok esetleg túl messzire ment az engedmények terén. Sokan attól tartanak, hogy Ukrajna és Európa kiszorulhat a jövőbeni tárgyalásokból, ami komoly következményekkel járhat.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arra figyelmeztetett, ne bízzanak Putyin állításaiban arról, hogy készek a háború befejezésére. Azt mondta, Kijev független országként nem fogadhat el semmilyen megállapodást, amit nélkülük kötnek. Zelenszkij is beszélt Trumppal, aki azt mondta, egyszerre akar tárgyalni az orosz és ukrán vezetőkkel.

A Kreml álláspontja szerint Ukrajna és Európa a tárgyalások során "párhuzamos útra lép", és várhatóan egy kétoldalú találkozóra is sor kerül Trump és Putyin között.

Hegseth véleménye szerint Amerika nem sokat engedett el a kezéből, amikor szerdán kijelentette, hogy Ukrajna nem képes visszaállítani a 2014 előtti határait.

A NATO-tárgyaláson részt vevő források szerint Hegseth-re csütörtökön "a hangok kórusa" gyakorolt nyomást, hogy garantálja Ukrajna megfelelő képviseletét a béketárgyalások során. Ezen felül, az előző napon figyelmeztették, hogy ne akadályozza meg az Ukrajnának szánt összes amerikai támogatás folyósítását.

John Healey, a brit védelmi miniszter szavai szerint Hegseth arra törekedett, hogy biztosítsa szövetségeseinket a katonai támogatások folyamatosságáról. "Tisztában vagyunk azzal, hogy kik állnak a jó oldalon és kik a rossz oldalon" – nyilatkozta Hegseth zárt ajtók mögött Healeynek.

Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi vezetője hangsúlyozta, hogy Ukrajnának és Európának elengedhetetlenül részt kell venniük a béketárgyalásokon. „Bármilyen megállapodás, amelyet a háttérben kötnek, nem lesz fenntartható” – fogalmazott. Kallas véleménye szerint az Egyesült Államok túl sok információt osztott meg a nyilvánossággal, ami bonyodalmakat okozhat a folyamatban.

A megbékélés kérdése a tárgyalások előtt sokak szerint már eldőlt, és Oroszország számára kedvező feltételeket biztosítottak. Boris Pistorius német védelmi miniszter is úgy véli, hogy az orosz félnek túl sok engedményt tettek. Véleménye szerint célszerűbb lett volna a tárgyalások során Ukrajna potenciális NATO-tagságáról, valamint a területi vitákról diskurálni.

A NATO főtitkára, Mark Rutte arról beszélt, fontos, hogy Moszkva megértse, hogy a Nyugat egységes marad, Ukrajnának pedig soha nem ígérték meg, hogy a békemegállapodás a NATO-tagságot is magában foglalja.

Related posts