"Magyarország számára a Trump által bevezetett filmes büntetővám olyan, mint egy éles kés, amely a filmipar nyakán lóg. Milyen következményekkel járhat ez a hazai alkotók és a filmes szektor számára?"


Donald Trump legújabb javaslata komoly kihívás elé állítja Magyarországot: a tervezett százszázalékos védővám azokra az amerikai filmekre vonatkozna, amelyeket külföldön, például hazánkban forgatnak. Ezek a produkciók évente több százmilliárd forint bevételt generálnak, így a lépés jelentős hatással lenne az iparágra. Az adószakértők véleménye szerint ez a rendelkezés súlyosan károsíthatja a filmes szektort. Jelenleg a hazai filmesek nem aggódnak túlságosan, de szakmai források szerint még mindig kérdéses, hogy Trump elképzelései mennyire reálisak és megvalósíthatók.

Donald Trump a megszokott stílusában hirdette meg, hogy 100 százalékos vámot kíván bevezetni a külföldön készült amerikai filmekre. Az elnök véleménye szerint bizonyos országok különféle kedvezményekkel "csábítják" a filmeseket, hogy ne az Egyesült Államokban valósítsák meg projektjeiket. Ezt a helyzetet Hollywood számára rendkívül aggasztónak tartja, mondván, hogy így a filmipar "nagyon gyors ütemben kezd el hanyatlani".

Trump szerint mindez nemzetbiztonsági kockázatot jelent, így aztán utasította a Kereskedelmi Minisztériumot, valamint az USA külkereskedelmi képviselőjét, hogy vessenek ki százszázalékos büntetővámot a külföldön készült amerikai filmekre. A nemzetbiztonsági kockázat azonban azért is jó indok, mert így egy elnöki rendelettel kivetheti a vámot.

Trump kirohanása nem volt meglepő: az elnök már januárban kinevezett három "különleges nagykövetet" – Sylvester Stallonét, Mel Gibsont és Jon Voightot – azzal a céllal, hogy "visszahozzák" Hollywoodba azokat a filmes üzleteket, amelyeket a külföldi országok miatt "elveszítettek". Akkori nyilatkozata szerint ezek az üzletek az utolsó négy évben, Joe Biden elnöksége alatt tűntek el, holott valójában a filmforgatások kiszervezése már jóval korábban megkezdődött. Magyarország már a 2010-es évek elején aktívan dolgozott azon, hogy a – többek között – amerikai filmeket ide csábítsa, míg olyan monumentális produkciók, mint a Mátrix vagy A Gyűrűk Ura már negyedszázada külföldön, például Új-Zélandon és Ausztráliában készültek. Trump akkor bejelentette, hogy a három, egykor népszerű filmsztár javaslatai alapján fogja visszahozni Hollywood aranykorát, ami – mint ahogy minden, amit az elnök mond – ígérete szerint nagyobb, jobb és erősebb lesz, mint valaha.

Ausztrália és Új-Zéland már reagált is a hírre: a két ország vezető politikusai siettek kifejezni, továbbra is kiállnak a filmipar mellett, akármit is jelent be Trump.

De mit szól ehhez vajon maga a haldokló, vagyis Hollywood, amely Trump szerint a végpusztulás szélén táncol? Nos, az amerikai filmiparnak sok mindenre szüksége van, de épp az elnök által bejelentett vámra semmiképpen - derül ki a Variety cikkéből.

Related posts