Orbán Balázs és a Vidéki prókátor között heves szócsata bontakozott ki a Facebookon.

Orbán Balázs hétfőn közzétett egy véleménycikket az Indexen, amelyet a Vidéki prókátor néven ismert jogász kritizált. A jogász arra hívta fel a figyelmet, hogy ha a Fidesz illiberális irányvonalat képvisel, akkor ezt egy esetleges Tisza párti kormányzás idején is következetesen kellene tennie, és hűen kellene maradnia elveihez. A miniszterelnök politikai igazgatója is reagált a közösségi médiában, kijelentve, hogy az írás remekül tükrözi az ellenzék 2025-ös állapotát, és javasolta, hogy a poszt szerzője bátran vállalja a nevét politikai véleménye mögött.
Hétfőn az Indexen publikált véleménycikkében Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója arra figyelmeztetett, hogy a liberális demokráciák válságos helyzetbe kerültek. Szerinte erre a problémára válaszul az illiberális demokrácia lehet egy lehetséges megoldás, amelyre Orbán Viktor 2014-es tusnádfürdői beszédében is utalt.
A politikai igazgató véleménycikkére reagálva, a Vidéki prókátor néven ismert jogász egy Facebook-oldalt indított, ahol éles kritikát fogalmazott meg Orbán Balázzsal szemben. A jogász arra kérdezett rá, hogy Orbán Balázs miben hisz, ha egyszer a hatalom minden fontos pozícióját "tiszás" emberek töltik be, akik a következő tisztségeket foglalják el: köztársasági elnök, legfőbb ügyész, a Kúria elnöke, az Állami Számvevőszék vezetője, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, az Országos Választási Bizottság elnöke, a Médiatanács elnöke, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke, a Szuverenitásvédelmi Hivatal élén, és nem utolsósorban az összes alkotmánybíró. A jogász felvetése arra utal, hogy a hatalom centralizálódása és az illiberális demokrácia melletti elköteleződés kérdése rendkívül aktuális és komoly diskurzusra adhat okot.
Valamint azt is feltételezte a bejegyzésben, hogy ellenzékben a Fidesz újra a liberális demokrácia elkötelezett hívévé válik, ha a közmédia a Tisza Párt szócsövévé válik, vagy megszűnik a Mathias Corvinus Collegium (melyet a CEU eltávolításához hasonlított). A jogász kiemelte, hogy a jelenlegi kormánypárt vajon akkor is hű marad-e elveihez, amikor már ellenzékbe kerül.
Aki illiberális nézeteket vall, annak következetesen kellene ragaszkodnia ehhez a felfogáshoz, függetlenül a helyzetektől és körülményektől!
- fogalmazott a Vidéki prókátor. Emellett számon kérte a miniszterelnök politikai igazgatóján, hogy tulajdonképpen miért támadják Donald Tusk lengyel miniszterelnököt.
Rámutatott arra, hogy amennyiben a Tisza Párt is illiberális irányvonalat követ, és az ellenzék nem áll mellé, akkor...
Nem illiberálisok ők, hanem csupán hazug és erkölcstelen hatalomtechnikusok, akik valójában nem az úgynevezett illiberális demokrácia védelmezői, hanem egy olyan rendszer hívei, amelyben szilárdan megerősítették saját hatalmukat.
Végül arra célozott, hogy Orbán Balázs meggyőződése szerint a Tisza Párt a hatalom birtokában is hű marad alapelveihez, és eltérő módon fog viszonyulni az ellenzékhez, mint ahogyan azt a jelenlegi kormánypárt teszi.
Orbán Viktor politikai igazgatója a közösségi média platformján osztotta meg gondolatait egy támadó bejegyzés kapcsán. Kifejtette, hogy a poszt rávilágított arra, miként festene a helyzet Magyarországon, ha a liberálisok kerülnének hatalomra. Szerinte ez a helyzet politikai ellenfelek megfélemlítését, kettős mércét, áldozati szerep mögé rejtett hatalmi törekvéseket, valamint következetlenséget eredményezne.
Hivatkozott az Indexen közzétett írására, amelyben kifejtette, hogy "a liberális rendszerekben a szabadság garantálása már nem az elsődleges cél, hanem a progresszív ideák érvényesítése került a középpontba. Ennek következtében a vonal elmosódik a liberális értékek védelme és a liberális önkény között." E megfontolások fényében a Vidéki prókátor által közzétett eszmék az ellenzék 2025-ös helyzetértékelésének nevezték.
Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy Magyarországon a progresszió nincsenek elnyomva, ha"nem "teljes mellszélességgel támadják a kormányt". Ehhez hasonlította a konzervatív lengyel, francia és amerikai jobboldalt, amelyek szerinte intézményi ellenszélben működnek.
Megjegyezte, hogy a magyar ellenzékbe kényszerült liberálisok gyakran úgy tesznek, mintha ők lennének a hatalommal szemben álló bátor ellenállók. Véleménye szerint ez egy komolytalan hozzáállás, hiszen a név nélküli írogatás helyett mindenki bátran vállalhatná a politikai véleményét névvel is.
Gondolatait azzal a megjegyzéssel zárta, hogy a Vidéki prókátor nevű jogásznak felhívta a figyelmét arra, miszerint véleménye szerint a nyugati világ intézményei elmozdultak a progresszió irányába. Ezt a világrendet ő is szeretné Magyarországra áthozni.