Varga Mihály olyan személyt választott, aki máris pozitív hatással volt a forint erősségére.

A forint nehéz körülmények között kezdte a hetet, hiszen hétfő reggel az euróval szemben 410-es szinten állt – hívta fel a figyelmet az Indexnek Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum vezetője. A hét első napjának gyenge teljesítménye után kedden a forint jelentős erősödésnek indult, amit Kurali Zoltán MNB alelnökjelölt meghallgatása is elősegített. A hét végére a magyar deviza az euróval szemben már 407,5 környékére erősödött. Összegzésünk a hét eseményeiről.
A forint hétfőn kifejezetten rosszul teljesített, az euróval szemben a 410-411 körüli szinteken mozgott, bár a kora reggeli órákban láthattunk egy kisebb leszúrást 409 alá. A hazai fizetőeszköz kedden azonban erősödni tudott, amihez hozzájárult Kurali Zoltán MNB-alelnökjelölt meghallgatása is - jelezte lapunknak Árokszállási Zoltán.
A szakértő az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén kiemelte:
Az alelnökjelölt hangsúlyozta, hogy a jegybanknak elsősorban a tradicionális feladatkörére kell összpontosítania, miközben az árfolyam stabilitásának megőrzésére is kiemelt figyelmet kell fordítania.
A jövendő alelnök nyilatkozatai újabb lökést adtak a piaci bizalomnak, amelyet a korai monetáris lazítással kapcsolatos aggályok tápláltak. Ennek következtében a forint is erősödhetett.
- magyarázta Árokszállási. A szakértő véleménye szerint ennek következtében a reggeli 411 körüli szintről a késő délelőtt folyamán az árfolyam már 410 alá csúszott az euróval szemben. A nap további részében pedig még inkább megfigyelhető volt a forint erősödése, délutánra pedig az euró-forint kurzus már 407 körüli értéken mozgott.
A Magyar Közlöny legfrissebb számában publikálták a köztársasági elnök határozatát, amely a Magyar Nemzeti Bank új alelnöki posztjára vonatkozik. Sulyok Tamás, a köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára Kurali Zoltánt nevezte ki a tisztségre. A kinevezett alelnök mandátuma hat évre szól, és április 22-én lép hivatalba.
A forintnál gyengébben teljesített a lengyel zloty.
Az MBH Elemzési Centrum vezetője megállapította, hogy a forint árfolyama szerdán és csütörtökön stabilizálódott, és a hét elején tapasztaltakhoz képest erősebb, 407,5-409 forint közötti sávban mozgott az euróval szemben. Árokszállási hozzátette, hogy a csütörtöki EKB-ülés utáni délutáni órákban a forint enyhe gyengülést mutatott. A régiós valutákhoz viszonyítva a magyar pénznem jól teljesített.
A régiós devizák esetében kissé más pályát láttunk: a lengyel fizetőeszköz kedden gyengült, és összességében valamivel rosszabb teljesítményt mutatott a forintnál a héten
- fejtette ki a szakértő. Az indoklása szerint április elején a lengyel jegybank elnöke jelentős kamatcsökkentések lehetőségét vetette fel, ami hátrányosan befolyásolja a zloty árfolyamát.
A vámok sötét felhője alatt kedvezőtlen hírek érkezhetnek a forint jövőjét illetően.
Árokszállási Zoltánnal beszélgettünk arról, hogy milyen tényezők befolyásolhatják a forint árfolyamát a következő héten. Kiemelte, hogy kedden közzéteszik az eurózóna áprilisi fogyasztói bizalmi indexét, amelynek alapján az elemzők arra számítanak, hogy a bizalom csökkenhetett. Ez a tendencia a vámokkal kapcsolatos feszültségek tükrében nem is olyan meglepő.
- figyelmeztetett a szakértő. Az igazgató kiemelte: "A következő hét legmeghatározóbb napja egyértelműen szerda lesz, ugyanis ezen a napon publikálják az áprilisi beszerzésimenedzser-indexeket (BMI)".
Előrejelzése szerint a vállalatvezetők pesszimistább hozzáállását tükrözheti a BMI-k visszaesése a korábbi emelkedések után. Hozzátette, hogy amennyiben akár Európából, akár a tengerentúlról negatív meglepetés éri a piacot, az a forintot inkább gyengíthetné.
A bizalom megrendülhetett, de a forint készen áll a kihívásokra.
A szakértő szerint a gyengébb gazdasági adatok kettős hatással lehetnek: "Ha esetleg a piac elkezd nagyobb mértékű kamatcsökkentést árazni - akár a Fed akár az EKB részéről - a gyengébb adatokat látva, az persze önmagában erősíthetné a forintot, de rossz adatok a magyar exportkilátásokat is rontanák, ami meg alávág a forintnak".
Árokszállási a hazai adatközlésekről is beszélt. Kiemelte, hogy csütörtökön a GKI közzéteszi a hazai fogyasztói bizalmi indexet.
Valószínűleg ez az adat nem fog kedvező képet mutatni a vámok által generált zűrzavar következtében, ezért a forint erősödésére sem érdemes számítani a jövőben.
- jelezte előre. A pénteki hazai munkanélküliségi adatokkal kapcsolatban viszont nyugodtabb piacra számít: "várhatóan nem lesz nagy meglepetés az adatokban, így a forint árfolyama sem mozdulhat jelentősebben".