Nincs konszenzus arról, hogy hónapokkal vagy évtizedekkel sikerült-e hátráltatni az iráni atomprogram fejlődését.


Benjamin Netanjahu kijelentette, hogy "Izrael történelmi győzelmet aratott", nem sokkal az Iránnal megkötött tűzszüneti egyezmény életbe lépése után.

Az izraeli miniszterelnök nyilatkozata szerint az Ébredő Oroszlán hadművelet révén évekkel késlekedtették Irán harcászati atomprogramját, ezzel jelentős csapást mérve a teheráni rezsim erejére. Ennek következtében Izrael ellenfelei, Jementől Libanonig, támogatás nélkül maradtak. Ez a helyzet azt mutatja, hogy Izrael biztonsági helyzete most kedvezőbb, mint 12 nappal ezelőtt, amikor az offenzíva elkezdődött.

"Évek hosszan ígérgettem, hogy nem engedjük meg, hogy Irán nukleáris arzenállal rendelkezzen. Most a hadseregünk elérte ezt a célt. Ha Irán újra beindítja a nukleáris programját, olyan határozottan lépünk fel, hogy véget vessünk a fenyegetésnek" - hangsúlyozta Netanjahu.

Az Air Force One fedélzetén, a hágai NATO-csúcstalálkozóra tartva az amerikai elnök is hatalmas eredménynek nevezte a tűzszünetet. Donald Trump szerint az egész Közel-Keletet destabilizálta volna, ha Irán fegyvergyártásra alkalmas urániumot tudott volna dúsítani. Az elnök azt mondta: Iránnak inkább arra kéne koncentrálnia, hogy ne háborús, hanem kereskedő ország váljék belőle.

,,Mindig is kereskedelemmel foglalkoztak, ráadásul rengeteg olajuk van. Szerintem sikeresek lehetnek a jövőben, csak feledkezzenek meg az atomfegyverekről" - nyilatkozta Trump.

Egy kedden publikált amerikai hírszerzési jelentés új megvilágításba helyezi az akció sikerességét. A dokumentum szerint a légicsapások csupán néhány hónappal lassították le az iráni atomprogram előrehaladását, mivel a támadások főként a felszíni létesítményeket érintették. A tényleges fejlesztési tevékenység azonban a föld alatt zajlik. A dúsításhoz használt centrifugák sértetlenek maradtak, ami aggasztó lehet. A jelentés említi azt is, hogy a magasan dúsított uránium egy része valószínűleg biztonságba került, mivel azt időben más titkos helyszínekre szállították.

A Fehér Ház határozottan állítja, hogy a ledobott tizennégy darab 13 tonnás bomba teljes mértékben megsemmisítette a bázisokat, és az elemzés csupán egy Trump-ellenes lejáratókampány része.

Related posts