Németország megkezdte Orbán Viktor ígéretének földbe tiprását.


Január hónap során az ipari termelés volumene 3,9%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest – áll a Központi Statisztikai Hivatal friss jelentésében. A munkanaphatástól mentesített index azonos a kiigazítatlan mutatóval. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a szezonálisan és munkanapokkal kiigazított adatok szerint az ipari kibocsátás 0,8%-os növekedést mutatott a decemberi szinthez viszonyítva.

2025 januárjában a feldolgozóipar többsége a termelési volumene csökkenésével szembesült. A legnagyobb súlyú ágazatok, mint a járműgyártás, a villamos berendezések előállítása, valamint az élelmiszer-, ital- és dohánytermékek gyártása, jelentős visszaesést mutattak. Ezzel szemben a számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártása növekedett. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás az előző hónaphoz viszonyítva 0,8 százalékos emelkedést mutatott.

Akkor írtuk meg, hogy Orbán Viktor szerint a magyarok előtt idén egy varázslatos év bontakozik ki. Ugyanakkor most ez az optimizmus könnyen szertefoszlathatja a német gazdaság gyenge teljesítménye, amely már a második évben zsugorodik. Ilyen helyzetre 1950 óta mindössze egyszer volt példa. A jelenlegi ipari teljesítmény mögött egyértelműen a német gazdaság gondjai húzódnak meg.

Fontos megemlíteni, hogy szerdán megírtuk: a német gazdaság egy kritikus fordulóponthoz érkezett. Sajtóértesülések szerint Friedrich Merz kancellár hamarosan bejelentheti azt az ambiciózus, ezermilliárd eurós gazdaságélénkítő programot, amely az infrastruktúra-fejlesztésre és a védelmi kiadások növelésére összpontosít. A terv megvalósítása azonban a költségvetési fegyelem, azaz az adósságfék szabályainak módosítását követeli meg. Ezenfelül, az Egyesült Államok által tervezett védővámok jelentős kihívásokat jelentenek a németek exportorientált gazdasági modellje számára.

A Nemzetgazdasági Minisztérium legfrissebb elemzése szerint a hazai ipar fejlődését továbbra is külső tényezők hátráltatják. Az Európai Unióban tapasztalható versenyképességi gondok és Németország gazdasági nehézségei jelentős korlátokat jelentenek az exportorientált magyar gazdaság számára, ami kihat a ipari teljesítményre is. A kormány célja a gazdasági aktivitás növelése, ennek érdekében bevezeti a "100 új gyár" programot, amely várhatóan jelentős mértékben hozzájárul a hazai ipar újjáélesztéséhez.

A magyar gazdaságban egyre inkább érzékelhetőek a pozitív változások, a családok bizalmának fokozatos erősödése egyértelmű jeleket mutat. A 16 hónapja tartó dinamikus reálbér-emelkedés, a történelmi csúcsra törő foglalkoztatottság, valamint a fogyasztás jelentős bővülése mind hozzájárulnak ehhez a fordulathoz. Ezen kívül a lakossági hitelezés felfutása, a lakástranzakciók számának dinamikus növekedése, az új és használt autók iránti kereslet élénkülése, az építőipari megrendelések gyarapodása, valamint a virágzó hazai turizmus mind azt jelzik, hogy a gazdasági környezet kedvezőbbé válik.

Related posts