Napi 10 ezer lépés vagy 30 perc "japán gyaloglás"? A Harvard orvostudományi szakértője részletesen kifejti, melyik edzésforma nyújt kedvezőbb hatásokat az egészségünkre nézve.


Kiderült, melyik gyaloglási technika mellett teszi le a voksát a gasztroenterológus szakember.

A rendszeres testmozgás elengedhetetlen a fizikai és mentális jólét fenntartásához. A gyaloglás az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb mozgásforma, amelyet világszerte emberek milliói végeznek. Nem igényel különleges felszerelést, szinte bárhol végezhető, és számos egészségügyi előnnyel jár. Azonban gyakran felmerül a kérdés: mennyi ideig kell sétálni, hány lépést kell megtenni, és milyen tempóban?

A napi 10 ezer lépés megtétele régóta a mozgás egyik legismertebb ajánlásává vált. Ugyanakkor az utóbbi időszakban egy japán gyökerekkel rendelkező gyaloglási technika, az intervallum gyaloglás is egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Dr. Saurabh Sethi, a Kaliforniában praktizáló gasztroenterológus, aki több mint egymillió követőt tudhat magáénak az Instagramon, megosztotta a közönséggel, hogy melyik módszer tűnik a leghatékonyabbnak.

A körülbelül 8 kilométernek megfelelő, napi 10 ezer lépés hosszú ideje a fitnesz egyik mérföldköve. Ez egy egyszerűen követhető mérőszám, segít a testsúly kezelésében, a szív egészségének megőrzésében és a mentális jólét javításában. Számos tanulmány kimutatta, hogy ennek a célnak az elérése csökkentheti a szívbetegségek, a cukorbetegség és a depresszió kockázatát. Egy 2022-es tanulmányban - amely 78 430, Angliában élő, felnőtt napi lépésszámát és intenzitását vizsgálta a demencia előfordulásával összefüggésben - a következőket állapították meg a szerzők: "Eredményeink azt sugallják, hogy körülbelül napi 9800 lépés lehet optimális a demencia kockázatának csökkentésére. A minimális hatás körülbelül napi 3800 lépésnél mutatkozott, ami 25 százalékkal alacsonyabb demencia előfordulással járt".

Ez a cél azonban nem mindenkinek ideális, főleg azok számára, akik ízületi gondokkal küzdenek vagy akinek szűkös az ideje. A napi 10 ezer lépés elérése ugyanis akár egy órát is igénybe vehet, ami sokaknak nehezen megvalósítható.

A japán intervallum gyaloglás, más néven intervallum gyaloglási edzés, egy egyedülálló, Japánban kidolgozott edzésforma, amely a gyaloglás dinamikáját új szintre emeli. E módszer lényege a mérsékelt és gyors tempójú gyaloglás váltogatása, amely lehetővé teszi az edzés intenzitásának fokozását. A gyakorlat során három percnyi lassú gyaloglás után következik három perc lendületesebb lépés, és ezt a ciklust napi 30 percen át ismétlik. Ez a technika nem csupán a fizikai állóképességet javítja, hanem remekül alkalmas a zsírégetésre és a szív-érrendszer edzésére is.

Dr. Saurabh Sethi az intervallum gyaloglás módszerét népszerűsíti, amely új megvilágításba helyezi a napi mozgásról alkotott elképzeléseinket. "A japánok felfedeztek egy olyan gyaloglási technikát, amely sokkal hatékonyabb lehet, mint a megszokott napi 10 ezer lépés. Az intervallum gyaloglás lényege, hogy 3 perc lassú tempó után 3 perc gyors gyaloglás következik, mintha sürgős találkozóra igyekeznénk. Ha ezt a gyakorlatot napi 30 percig végezzük, az eredmények valóban lenyűgözőek."

A napi 10 ezer lépéshez viszonyítva a "japán gyaloglás" egy sor egészségügyi előnyt kínálhat. Ez a módszer nemcsak a vérnyomás csökkentésében játszik fontos szerepet, hanem a stroke kockázatának mérséklésében is. Emellett képes javítani a hangulatot, erősíteni az immunrendszert, és hozzájárulhat a jobb alvásminőséghez. "A kutatások eredményei azt mutatják, hogy ez a gyaloglási forma jelentős pozitív hatással van a szív- és érrendszeri egészségre, valamint a fittségi szintre" - emeli ki a szakértő.

Related posts