Sajnos, a boltokból érkező adatok rendkívül kedvezőtlenek lettek.


Gyenge volt a forgalom decemberben a boltokban. Erre az adatra számítani lehetett: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már január közepén arról beszélt egy sajtótájékoztatón az év végi hatnapos ünnep visszavetette a boltok forgalmát és sokan el is utaztak.

A kiskereskedelmi forgalom volumene tavaly decemberben 1,2 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest a szezonálisan és naptárhatással igazított adat szerint. Ez azt jelenti, hogy megakadt a korábbi növekedés a boltokban. A statisztikai hivatal úgy kalkulál, hogy sokan előrehozták a decemberi vásárlásaikat, illetve nagy volt a kiutazóforgalom. Utóbbi egybecseng a kormányzati kommunikációval.

A 2021-es, stabil bázisú adatokból egyértelműen kiderül, hogy a növekedés üteme megtorpant. Érdekes megfigyelni, hogy a KSH a kiugró novemberi számokkal próbálja indokolni a decemberi gyenge teljesítményt,

A legújabb, fix bázisú adatok alapján a 11 hónap során tapasztalt növekedés csupán 0,5 százalékos, ami az előző hónapban megjelent 0,7 százalékhoz viszonyítva mérsékelt csökkenést mutat.

Ez idővel még módosítható a hivatal által, ami nem meglepő az adatközlések esetében.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem területén a forgalom volumene 1,2%-kal nőtt. Különösen figyelemre méltó, hogy az élelmiszer-kiskereskedelem 78%-át képviselő vegyes üzletek értékesítési volumene szintén 1,2%-os emelkedést mutatott, míg az élelmiszer-, ital- és dohányáru szaküzletek esetében ez a növekedés 1,8%-ra rúgott.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 0,5%-os növekedést mutatott. Ezen belül a csomagküldő és internetes kiskereskedelem, amely a kiskereskedelmi forgalom 8,9%-át teszi ki, szintén 0,5%-kal bővült. Ezzel szemben az üzemanyagtöltő állomások forgalma 6,9%-os visszaesést szenvedett el.

2024-ben, a naptárhatásoktól megtisztított statisztikák alapján, a forgalom volumene 2,6%-kal magasabb volt, mint az előző év hasonló időszakában.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,4 százalékkal bővült, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,1 százalékkal mérséklődött a volumen.

A fenti információk tükrében van esély arra, hogy 2025-re továbbra is fennmarad a növekedés, amely október és november hónapokra volt jellemző. A reálbér emelkedése várhatóan folytatódik, és az óvatossági megfontolások, amelyek tavaly a megtakarításokra ösztönözték az embereket, lassan enyhülhetnek. Januárban jelentős összegek áramlottak az állampapírok kamataihoz, amelynek egy része a bolti vásárlások során is megjelenhet. A kiskereskedelem számára kedvező fejlemény, hogy a szolgáltatások árai nem emelkednek olyan mértékben, mint tavaly, mivel az inflációs nyomás mérsékeltebb szintet mutatott.

Related posts