Nagykőrös titokzatos esete: mi áll a tömeges rosszullétek hátterében?


Megerősítették, hogy 867-en betegedtek meg, a közétkeztető jogszabálysértést követett el

A Blikk korábban már hírt adott arról, hogy a Pest Vármegyei Kormányhivatal is megerősítette: március közepén több száz ember szenvedett rosszul Nagykőrösön, és öt gyermeknek kórházi ellátásra volt szüksége. Azonban a tömeges rosszullét okai akkor még nem váltak egyértelművé.

A Pest megyei kormányhivatal legújabb vizsgálata szerint Nagykőrösön márciusban több mint 800 ember betegedett meg a helyi közétkeztető mulasztása következtében - számolt be a hvg.hu. A korábbi tájékoztatások alapján még 600 rosszullétről érkeztek hírek, azonban a végleges adatok alapján a szám 867-re emelkedett. A közétkeztető tevékenysége során jogszabálysértést követett el, amelynek következményeként 867 megbetegedés történt, ráadásul ezek közül 600 esetben gyermekek voltak érintettek - tájékoztatta a kormányhivatal a portált.

A hírek szerint öt gyermek kórházba került, mivel kiszáradás gyanúja merült fel, de szerencsére néhány nap múlva már hazatérhettek. A gyorsan terjedő betegség, amely hányást, hasmenést és hasi fájdalmat okozott, végül senki számára nem igényelt további orvosi beavatkozást.

A kormányhivatal nem nevezte meg a közétkeztetőt, azonban a város korábban az Eatrend Kft.-vel kötött megállapodást. Márciusban, a rosszullétek után, a sajtó megkereste a céget, amely akkor azt válaszolta, hogy az ország több területén vírusfertőzés terjedése figyelhető meg, és ez Nagykőröst is érintette. A vállalat hangsúlyozta, hogy kiemelt figyelmet fordítanak a higiéniai előírások betartására, és a legszigorúbb élelmiszer-biztonsági normák szerint működnek. Emellett megjegyezték: "a Nébih Mikrobiológiai Nemzeti Referencia Laboratóriuma által bevizsgált ételmintáink eredményei az adott napokra minden elemzés alapján negatívak voltak".

Később kiderült, hogy a vállalat saját költségén mindössze négy mikróbát vizsgáltatott be, és ezek valóban negatív eredményeket hoztak. Azonban a hatóságok ennél jóval szélesebb spektrumú vizsgálatokat végeztek. A mintákat kifejezetten élelmiszer eredetű megbetegedések gyanújával elemezték. A Nébih tájékoztatása szerint az elemzéseket nehezítette, hogy "a vizsgált minták rendkívüli mértékben szennyezettek" voltak - áll a jelentésben.

Természetesen! Íme egy egyedi változat a "Friss híreink" kifejezésre: **Legújabb híreink**

A kormányhivatal jogszabálysértést állapított meg, de a jogkövetkezmények megállapítása még folyamatban van. Nem tudni, hogy pontosan kikre és milyen büntetést szabnak ki a több száz ember megbetegedésével járó eset miatt. A hatóságok a rosszullétek után az érintett intézményekben megtették a szükséges lépéseket, többek között fertőtlenítő nagytakarítást rendeltek el, ami a konyhaüzemekre is kiterjedt.

Körtvélyesi Attila, Nagykőrös fideszes polgármestere a HVG híreiből értesült az eredményekről, hivatalos értesítést azonban még nem kaptak. "Amint megérkeznek a hivatalos eredmények, akkor lépéseket fogunk tenni a szükséges következmények ügyében" - nyilatkozta a város vezetője.

Lapunk megkereste Takács Zsoltot, az Eatrend Kft. ügyvezetőjét, hogy tisztázzuk, mi is zajlott márciusban a kormányhivatal szerint. A cégvezető elmondta, hogy egyelőre nem érkezett hozzájuk hivatalos végzés, így nyilatkozatot sem kívánt tenni az ügyben.

Az Eatrend Kft. weboldala alapján a cég számos városban biztosít közétkeztetési szolgáltatásokat, gazdagítva ezzel a helyi közösségek étkezési lehetőségeit.

Related posts