Munkásőrök és vörös csillagok története a 12. kerületben: egy évtizedekkel ezelőtti időszak emlékei, ahol a munkásmozgalom szelleme és a politikai elköteleződés találkozott a helyi közéletben. A kerület utcáin egykoron feszültséggel teli események zajlott


Ezek a négy csillagjegy gyakran küzd azzal, hogy kifejezze az érzelmeit, és a "szeretlek" szavakat nehezen ejti ki a száján.

A Munkásőr Emléktársaság véleménye szerint mindazonáltal jelentős eredménynek számít, hogy a nácik kiűzése nemcsak a fővárosból, hanem az egész országból is megtörtént.

A rendezvényt engedélyezte a rendőrség is és bár voltak olyan jelek, hogy ellentüntetők zavarhatják meg az eseményt, a koszorúzás végül problémamentesen lezajlott, rendőri biztosítás mellett.

Budapest fasizmus alóli felszabadulásának 80. évfordulója alkalmat adott arra, hogy a Munkásőr Emléktársaság koszorúzási ünnepséget szervezzen a 12. kerületi Felszabadulási emlékműnél, Kiss Kovács Gyula műve előtt. Az eseményen jelen volt az Oroszországi Föderáció Nagykövetsége, valamint a magyarországi kommunista szervezetek képviselői, köztük a Magyar Munkáspárt, a Magyar Ifjúság Közösségi Szervezete, a Magyar Antifasiszta Liga és a Marx Károly Társaság is.

Sej László, a Munkásőr Emléktársaság vezetője mellett beszédet mondott Alexandr Verkhnyev, az Oroszországi Föderáció Nagykövetségének harmadtitkára is. Továbbá Preyer Márk, a Magyar Munkáspárt országgyűlési képviselő-jelöltje, valamint Hirschler Tamás, a Magyar Antifasiszta Liga elnöke is felszólalt az eseményen. A rendezvény végén a résztvevő szervezetek képviselői megkoszorúzták az emlékművet, miközben a Munkásőr Emléktársaság tagjai díszőrséget álltak.

- Mivel a mai politikai elit egyetlen szereplőjétől sem várható el, hogy a felszabadulást felszabadulásnak nevezze és a kerek évforduló alkalmából ünnepei emlékévet hirdessen, ezért ezt nekünk kellett megtennünk. Ezen emlékév keretében tartottuk meg mostani ünnepségünket - mondta Sej László a Blikknek.

Az emlékmű területén a 2. Ukrán Fronthoz tartozó 227. Ostrom Zászlóalj csatában elesett katonái nyugszanak, akik Mihail Nyikolájevics Bekkuzarov parancsnok vezetésével harcoltak a náci megszállók ellen a budai oldalon, 1945. januárjában.

- Budapest 1945. február 13-án szabadult fel a náci megszállás alól, a budapestiek számára ezen a napon ért véget a II. Világháború. A szovjet Vörös Hadsereg több tízezer katonája halt meg Budapesten. Jelenlétünkkel kifejeztük: soha nem feledjük, hogy szabadságunkat a szovjet katonáknak köszönhetjük - mondta Sej László.

Related posts