Most válik világossá, mekkora nehézségekkel küzd a dollár.


A kereskedelmi háború kirobbanása óta a dollár viselkedése jelentős változásokon ment keresztül. Míg korábban a részvénypiacok esésekor a dollár erősödött, most éppen ellenkezőleg, gyengülni látszik. Ezt a jelenséget részben azzal magyarázzák, hogy a tőke elmenekül az Egyesült Államokból. Az utóbbi héten Trump hangneme is enyhült a vámháborúval és az amerikai jegybankelnökkel szembeni kritikákkal kapcsolatban, mégis a dollár viselkedése meglehetősen szokatlan. Ez az üzenet kiemelkedő jelentőségű a közelmúlt eseményei között, és komoly hatással lehet a befektetési döntéseinkre.

Az év kezdetétől fogva minden tényező kedvezően hat a dollár értékére. Hosszú ideig az Egyesült Államok bővelkedett a világ legjobban teljesítő részvénypiacában, és az államkötvények vonzó, magas kamatozást kínáltak. Eközben az amerikai fogyasztók töretlen bizalma folyamatosan erősítette az ország gazdasági növekedését.

Aztán megjelent Donald Trump, és elindult a kereskedelmi háború, valamint az amerikai jegybank eltávolítására tett szóbeli próbálkozások következtében a dollár az év eleje óta több mint 10%-kal gyengült. A legnagyobb aggodalom azonban az, hogy teljesen átalakult a dollár és a részvények, valamint a dollár és a kötvények közötti kapcsolat. Ezt a témát, még a nemzetközi sajtót megelőzve, mi emeltük ki először:

Ilyet nem szoktunk meg az USA-tól, sokkal inkább valamely rossz útra tévedt fejlődő országtól. Bár Trump elnök az elmúlt napokban látványos hátraarcot csinált, és mintha az enyhülés jeleit látnánk az elnök gazdaságpolitikájában, a dollár mégis nagyon furcsán viselkedik. Ha ez nem csak valami rövid ideig tartó anomália, akkor óriási lehet a baj.

Korábban írtunk arról, hogy a dollár szerepe nagyon fontos VOLT a kockázati hangulat megítélésében. Amikor a világban valami rossz dolog történt, és a befektetők a biztonságos eszközöket keresték, akkor az amerikai kötvénypiacon találtak menedéket, és a beáramló tőke a dollárt is erősítette, miközben a kockázatos eszközök árfolyama esett. Amikor viszont a világban minden rendben volt, és a befektetők kockázatos eszközbe akarták tenni a pénzüket, akkor a dollár gyengült, és az olyan kockázatos eszközök, mint a feltörekvőpiaci részvények vagy a forint, emelkedtek.

Donald Trump elnöksége alatt azonban ez a kapcsolat megszakadt:

A fenti tényezők következtében számos olyan napra volt példa, amikor a dollár értéke csökkent, a kötvényhozamok pedig növekedtek, míg a részvénypiacok visszaestek.

Miközben kicsit távolabbra tekintünk, képzeljük el a szerencsétlen európai nyugdíjalap helyzetét. Az év elején ambiciózusan indult, amerikai részvényekbe fektetett, hogy túlsúlyozza a benchmarkját. Ráadásul a dollár stabilitására is számított, így nem védte le a dollárkitettségét. A következő három hónap azonban nem hozta meg a várt eredményeket, hiszen 40%-os alulteljesítést könyvelhetett el. Cikkünkben Jürgen néven emlegetjük ezt a fáradt alakot, aki a piaci hullámvasúton ülve próbálja megérteni, hogyan alakulhatott ilyen kedvezőtlenül a helyzete.

Az utóbbi napokban Donald Trump váratlanul megváltoztatta álláspontját. Bejelentette, hogy nem szándékozik leváltani a jegybank elnökét, és Kínával kapcsolatos megnyilvánulásai is sokkal barátságosabbá váltak. Ennek hatására a tőzsdék több mint 5%-os emelkedést mutattak. Ugyanakkor érdekes módon a dollár árfolyama alig erősödött, és a kötvényhozamokban sem tapasztalható a Trump által képviselt irányváltás hatása.

Ez a kifejezés számos dolgot hordozhat magában, de egyik sem igazán vigasztaló:

Bármelyik opciót választjuk is a három közül, az üzenet nem kedvező a dollár jövőbeli alakulását illetően.

A dollár idén több mint 10%-ot gyengült a vezető devizákkal szemben, és a dollárindex a bűvös 100 alatt van, ami technikai alapon elég lehet arra, hogy itt egy kicsit elidőzzön a dollár. Az EURUSD pedig 1,15 fölé szúrt, amivel végre átvitte az 1,128 körül húzódó ellenállást. Egy ilyen fontos szint áttörése és ekkora mozgás után elő szokott fordulni, hogy egy alacsonyabb volatilitású, oldalazó időszak jön, mielőtt a trend folytatódna.

Ez a megállapítás teljes mértékben összhangban áll azzal, amit a fundamentális elemzések alapján gondolunk. Már az év eleje óta hangsúlyozzuk, hogy Trump elnöksége olyan folyamatokat indított el a dollár piacán, amelyek nem csupán 1-2 hónap alatt fognak kibontakozni, hanem akár évekre is kihatással lehetnek. Ennek következtében hosszú távon az 1,2 feletti EUR/USD árfolyam egyáltalán nem lehetetlen.

Ha a dollár jelenlegi tendenciája valóban azt tükrözi, amit gondolunk, akkor könnyen lehet, hogy az 1,2-es szint gyorsabban elérhető, mint ahogyan azt elképzeljük.

Egy másik nézőpontból tekintve, a kereskedelmi háború és Trump politikája is egyfajta alkudozási és enyhülési fázisba lépett, ami továbbra is rendkívül bizonytalan helyzetet teremt. Ennek következtében valószínű, hogy a dollár piacon a következő időszakban a kivárás dominálhat.

A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts