Számtalan ember izgatottan várja, hogy "ázsiai Ferenc" elfoglalhassa a pápai trónt.


Luis Antonio Tagle, a Fülöp-szigetek bíborosa, karizmatikus és közvetlen stílusával egyedülálló módon szólítja meg a szegényeket. Neve ismét a pápaválasztás kulcsszereplői között szerepel, hiszen sokan az "ázsiai Ferenc"-ként tekintenek rá. Tagle visszafogott életmódot folytat, és határozottan elutasítja az abortuszt, ugyanakkor nyitottabb megközelítést képvisel az LMBTQ-közösség irányába. E sokoldalúsága és empátiája miatt sokak szívében foglal helyet, és komoly hatással van a katolikus egyház jövőjére.

Az Index már többször is foglalkozott a következő pápaválasztás esélyeivel (például itt, itt és itt). Míg a hazai médiában főként Erdő Péter neve merül fel, a nemzetközi sajtó más potenciális jelöltekre is fókuszál, többek között Luis Antonio Tagle bíborosra.

Klemensits Péter, az Eurázsia Központ tudományos főmunkatársa az Indexnek nyilatkozva kiemelte, hogy a 67 éves Fülöp-szigeteki bíboros egy karizmatikus és mérsékelt egyházi vezető, akit sokan "ázsiai Ferencnek" titulálnak. Ennek oka, hogy a szegények és más hátrányos helyzetű csoportok védelmében küzd, hasonlóan Ferenc pápához. A kutató hangsúlyozta, hogy a fiatalos megjelenésű, mosolygós és szemüveges Tagle - akit közeli barátai "Chito"-nak hívnak - közvetlensége miatt különösen nagy megbecsülésnek örvend a Fülöp-szigetek több mint 90 millió katolikusa között.

Tagle 1957-ben született egy munkáscsalád gyermekeként, a Fülöp-szigetek fővárosa, Manila közelében. Papi felszentelését 1982-ben ünnepelték, majd 2011-ben a főváros érsekévé nevezték ki, amely pozícióját 2020-ig töltötte be. Klemensits Péter rámutatott, hogy ez a szerep politikai értelemben is jelentős hatással bír Ázsia egyik legnagyobb egyházmegyéjében, ahol a katolikus vallás folyamatosan növekvő népszerűségnek örvend. 2012-ben XVI. Benedek pápa tette bíborossá. A kutató emlékeztetett arra, hogy Taglét már a 2013-as konklávé óta, amikor Ferenc pápa megválasztásra került, esélyesnek tartják a pápai trónra, és most is sokan emlegetik a nevét a lehetséges utódok között.

Klemensits Péter hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa és Ázsia legbefolyásosabb egyházi vezetője, Taglé között szoros és meghatározó kapcsolat áll fenn. Ezt jól illusztrálja, hogy 2019-ben a pápa Taglét a Vatikán egyik legfontosabb intézményének, a Népek Evangelizációjának Kongregációjának prefektusává nevezte ki. Rámutatott arra is, hogy 2023 júniusában a pápa különmegbízottként jelölte ki Taglét a Kongói Demokratikus Köztársaság Nemzeti Eucharisztikus Kongresszusán. Ezen kívül Taglé hasonló szerepet játszott a pápa megbízásából az Ázsiai Püspöki Konferenciák Szövetsége 2022 októberében Bangkokban megrendezett általános konferenciáján is.

Klemensits Péter kiemelte, hogy Ferenc pápához hasonlóan Tagle is visszafogott életvitelt folytat, hiszen gyakran tömegközlekedést használ, ami markánsan elkülöníti őt számos más katolikus vezetőtől. Emlékeztetett arra, hogy amikor 2013-ban már a pápaság egyik lehetséges jelöltjének tartották, több Fülöp-szigeteki hívő a BBC-nek kifejtette, hogy Tagle rendkívül szerény és könnyen megközelíthető személyiség. A kutató megjegyezte, hogy Tagle híres volt arról is, hogy misék után szívesen beszélgetett a hívekkel, sőt, koldusokat is meghívott ebédre, ezzel is tükrözve emberségét és nyitottságát.

A római életstílushoz és a vatikáni protokollhoz való alkalmazkodás nem volt éppen sima út. 2020-ban, alig néhány hónappal érkezése után, a teológus hallgatóknak humorosan megjegyezte, hogy "megkeseríti az olaszok életét", amikor próbálkozik az ő nyelvük használatával. Előfordult az is, hogy egy fontos találkozóra elfelejtette felvenni a papi gallérját, ami igencsak meglepte a résztvevőket.

A kutató Tagléról elmondható, hogy hangja ékesszóló és megnyugtató, ami mindig kellemesen hat a hallgatóságra. Szeretetteljes humorával fűszerezi a beszélgetéseket, miközben homíliáit öniróniával gazdagítja. Emellett híres arról is, hogy kritikáit sosem finomkodva, hanem nyíltan és egyértelműen fogalmazza meg.

Klemensits Péter emlékeztetett arra, hogy Manila érsekeként Tagle nyíltan bírálta Rodrigo Duterte, a Fülöp-szigetek erőszakos elnökének véres drogháborúját. 2017-ben Tagle figyelmeztetett, hogy az emberi élet kioltása nem válhat elfogadott gyakorlattá, és hangsúlyozta, hogy egy országot nem lehet gyilkosságok árán irányítani.

A kutató ugyanakkor megjegyezte: Tagle nemcsak határozottan kiáll az élet védelme mellett, hanem arról is ismert, hogy támogatja az LMBTQ+ katolikusokat, a bevándorlókat és a szegényeket, ezért sokan párhuzamot vonnak közte és Ferenc pápa között. A bevándorlók melletti kiállás számára személyes ügy, hiszen anyai nagyapja Kínában született, és onnan vándorolt a Fülöp-szigetekre.

A bevándorlás olyan kapukat nyit meg az emberek előtt, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy felfedezzék és megvalósítsák valódi potenciáljukat. Ez nem csupán egy új kezdet, hanem egy esély arra, hogy gazdagabb, teljesebb életet építsenek maguknak és gyermekeiknek, hozzájárulva ezzel a közösség fejlődéséhez is.

- fogalmazott korábban Tagle a Katolikus Karitász honlapján megosztott üzenetében, amelyben azt is írta, hogy

Krisztus keresztre vezető útjához hasonlóan a bevándorlás is meghaladja az emberek fizikai és lelki korlátait, új dimenziókat nyitva meg számukra. Ez a folyamat nem csupán a fizikai elmozdulásról szól, hanem a belső fejlődésről is, ahogy az egyének a magány és az elutasítás sivatagán keresztül vándorolnak. Az emberek mindezt egy nemes cél érdekében vállalják, ezzel is bizonyítva, hogy képesek a legnehezebb körülmények között is kitartani és remélni a jobb jövőért.

Klemensits Péter rámutatott, hogy Manila érsekeként Tagle az egyik leghangosabb ellenzője volt annak a 2012-es Fülöp-szigeteki törvénynek, amely kötelezővé tette a szexuális felvilágosítást az iskolákban, egyúttal ingyenes fogamzásgátlást ígért. A BBC-nek 2015-ben úgy nyilatkozott: a kérdés nem az, miként lehetne könnyebbé tenni a fogamzásgátló eszközökhöz való hozzáférést, hanem az, hogyan tanítsák meg az embereket a felelős szülői szerepre.

Tagle egy határozott és eltökélt álláspontot képvisel az abortusz kérdésében, amely a Fülöp-szigeteken rendkívül súlyos bűncselekménynek minősül. 2016-ban úgy fogalmazott, hogy az abortusz egyenlő a Duterte-rezsim által végrehajtott, kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatos tömeges kivégzésekkel, ezzel hangsúlyozva az emberi élet védelmének fontosságát.

Az Eurázsia Központ tudományos főmunkatársa felidézte, hogy Tagle 2016 augusztusában a katolikus Radio Veritas műsorában azt mondta: sokan aggódnak a bírósági eljáráson kívüli gyilkosságok miatt, és a katolikusoknak sem szabad közömbösnek maradniuk. Ugyanakkor hangsúlyozta: az abortusz miatt is aggódni kell, hiszen - ahogy fogalmazott - az is "gyilkosság".

Klemensits Péter szerint Tagle egy alázatosabb, az emberek gondjaira nyitottabb katolikus egyházat szorgalmaz. A gyermekekkel szembeni szexuális visszaélésekkel foglalkozó 2019-es vatikáni csúcstalálkozón nyíltan bírálta az egyházi vezetőket. Szemükre vetette, hogy megsebezték az áldozatokat azzal, hogy nem reagáltak szenvedésükre, sőt elutasították őket, és megpróbálták eltitkolni a botrányt, védve az elkövetőket és magát az egyházat. Ezzel pedig mély sebeket ejtettek azokon, akiket épp szolgálniuk kellett volna.

A kutató megemlítette, hogy Tagle-t kritika érte amiatt, hogy a Fülöp-szigeteken nem fordított elegendő figyelmet a szexuális visszaélések kezelésére. Hasonlóan Erdő Péterhez, Tagle ellen is nemzetközi áldozatvédő szervezetek nyújtottak be panaszt Pietro Parolin bíboroshoz, a Szentszék államtitkárához, még márciusban, Ferenc pápa halála előtt. Érdekesség, hogy Pietro Parolin is a pápa utódjelöltjei között szerepel.

Kérdések merültek fel azzal kapcsolatban, hogy Tagle mennyit tudott arról, hogy a katolikus világszervezet, a Nemzetközi Karitász, a Közép-afrikai Köztársaságban foglalkoztatta azt a Luk Delft nevű belga papot, akit korábban gyermekek szexuális bántalmazásáért elítéltek, és akit tíz évre eltiltottak a gyermekekkel való érintkezéstől. Klemensits Péter emlékeztetett arra, hogy 2015 és 2022 között Tagle vezette a világ második legnagyobb jótékonysági szervezetét. Azt is megemlítette, hogy 2022-ben Ferenc pápa leváltotta Taglét és a vezetőség többi tagját, miután a Vatikán által végzett ellenőrzés "hiányosságokat" tárt fel a szervezet vezetésében és eljárásaiban.

A pápaválasztó konklávé előestéjén a Fülöp-szigeteki Katolikus Püspöki Konferencia (CBCP) a Facebook-oldalán közzétett egy nyilatkozatot, amelyben hangsúlyozta, hogy a papok által elkövetett visszaélésekkel kapcsolatos vádak kivizsgálása az egyes egyházmegyei püspökök, illetve a felettes hatóságok felelőssége, nem pedig Tagle bíborosé. A május 2-i közlemény szerint, mióta Tagle bíboros a Római Kúriában teljes munkaidős pozíciót tölt be, már nem gyakorol közvetlen irányítást egyetlen fülöp-szigeteki egyházmegye felett sem.

A kutató hangsúlyozta, hogy a nyilatkozat alapján Tagle korábban jelentős szerepet vállalt a 2003-ban megjelent lelkipásztori iránymutatások kidolgozásában, amelyek a szexuális visszaélésekkel foglalkoznak.

Klemensits Péter megjegyezte, hogy Tagle saját szavaival élve sohasem tekintette magát magas rangú egyházi méltóságnak.

Ha Isten lennék, nem választanám a püspöki vagy bíborosi címet, hanem inkább az emberek szívéhez közel álló, egyszerű szolgálatot végeznék.

- nyilatkozta egy 2018-as interjúban.

Mivel nem vagyok Isten, valószínű, hogy Ő olyan aspektusaimat ismerheti, amelyeket én magam még nem fedeztem fel. Ezért csak bízni tudok benne, hogy megért és ismer engem a legmélyebben.

A kutató különös figyelmet szentelt annak, hogy a pápaválasztó konklávé során Tagle mellett két másik Fülöp-szigeteki főpap is jelen lesz: Pablo Virgilio David, Caloocan város érseke, aki a Fülöp-szigeteki Katolikus Püspöki Konferencia (CBCP) elnöki tisztét is betölti, valamint Jose Advincula, a főváros, Manila érseke.

Május 7-én veszi kezdetét a pápaválasztó konklávé, és ebben a cikkben részletesen foglalkozunk a folyamat kulisszatitkaival és a várakozásokkal.

Related posts