Fokozódik a kínai ingatlanpiac válsága: egy újabb ingatlanóriás került nehéz helyzetbe, ami állami beavatkozást vonhat maga után.


Készülj fel az ingatlanpiac izgalmas kihívásaira az év első konferenciáján! Tágabb látókörből szeretnénk megkezdeni az évet, ezért csatlakozz hozzánk február 20-án egy inspiráló eseményre! Találkozunk!

Az ügyben jártas források információi alapján a kínai hatóságok egy új kezdeményezésen munkálkodnak, amely potenciálisan támogatást nyújthat a China Vanke Co. számára, lehetővé téve számukra, hogy átvészeljék az idei pénzügyi kihívásokat.

A javaslat értelmében 20 milliárd jüant szánnának egy különleges önkormányzati kötvénykeretből a Vanke által birtokolt eladatlan ingatlanok és üres telkek megvásárlására.

Ez a pénzügyi támogatás lehetőséget biztosítana a szencseni központú fejlesztőnek, hogy teljesítse az idei évre esedékes törlesztési kötelezettségeit. Ezen kívül a Vanke és leányvállalatai más finanszírozási lehetőségeket is kihasználhatnának, például új kötvénykibocsátások és banki hitelek formájában.

A Vanke a Bloomberg érdeklődésére válaszolva bejelentette, hogy az idei év során összesen 36 milliárd jüan adósságot kell törlesztenie, és már januárban 3 milliárd jüan visszafizetését teljesítette.

A javasolt pénzügyi támogatás arra utal, hogy Peking aktívan törekszik arra, hogy megakadályozza a Vanke sorsának alakulását, amely hasonlatos lenne több más, magánkézben lévő ingatlanvállalatéhoz, például a China Evergrande Grouphoz. Ezek a cégek az utóbbi évek során nem tudták teljesíteni adósságaikat. A Vanke jelenlegi helyzete különösen aggasztó, mivel idén komoly finanszírozási nehézségekkel küzd, hiszen 4,9 milliárd dollár értékű kötvénye esedékes a törlesztésre, mindeközben az ingatlaneladások drámai csökkenésen mentek keresztül.

A sencseni helyi kormány már a múlt hónapban aktívan dolgozni kezdett a Vanke irányításának átvételén, miután a vállalat bejelentette, hogy 2024-re 6,2 milliárd dolláros rekordveszteséggel számol. A Vanke a héten 2,8 milliárd jüan kölcsönt kapott legnagyobb állami részvényesétől, a Shenzhen Metro Grouptól, ami újabb lépés a vállalat pénzügyi stabilitásának helyreállítása felé.

A Moody's Ratings kedden drámai lépést tett, és a Vankét Caa1-re minősítette le, ami hét fokozattal helyezi a pénzintézetet a befektetési szint alá. E döntés hátterében a gyenge pénzügyi teljesítmény és a likviditási problémák állnak.

A kínai ingatlanpiac válsága már negyedik éve húzódik, és ebben az időszakban számos ingatlancég kényszerült csődbe menni. A hatóságok most azon fáradoznak, hogy támogassák az államilag finanszírozott fejlesztőket, köztük a Vankét, amely széleskörű tevékenységet folytat az ország különböző területein, és szoros kapcsolatban áll a kínai gazdaság alapjaival.

Mindeközben az ingatlanpiac továbbra is lefelé húzza a kínai gazdaságot. A lakásértékesítések januárban ismét visszaestek, ami arra utal, hogy az ingatlanszektornak még van mit tennie a tartós fellendülés előtt. A 100 legnagyobb ingatlancég újlakás-értékesítésének értéke az egy évvel korábbihoz képest 3,2%-kal 227,6 milliárd jüanra csökkent a China Real Estate Information Corp. adatai szerint.

A címlap képe egyedi illusztrációként szolgál. Kép forrása: Getty Images.

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. A következő jogi információk részletesen kifejtik a vonatkozó feltételeket és korlátozásokat.

Related posts