Egy különleges koncepcióval állt elő egy fotográfus, aki szeretné életre kelteni a hosszú ideje zárva tartó Kass Galériát. A művész úgy döntött, hogy a galéria üres falait egy interaktív fényképezési projekt keretében teheti vonzóvá. Az ötlet lényege, hog


A Kass Galéria környékén tapasztalható mozgalmasság bizakodásra ad okot. A bejárati kapun belesve máris feltűnik, hogy a belső teret frissen kifestették, és a hírek szerint Szeged elismert fotóművésze, Dömötör Mihály, egy igazán innovatív és merész, ugyanakkor költséghatékony koncepciót dolgozott ki a galéria újranyitására. Javaslata nem csupán a múlt értékeinek újjáélesztését célozza, hanem friss lehetőségeket is nyit a kortárs fotóművészet számára, így várakozással tekinthetünk a jövő elé.

Új lehetőségek nyílhatnak meg a Kass Galéria előtt!

Dömötör Mihály javaslata alapján a Kass Galéria új életre kelhetne kortárs fotóművészeti központként. Kass János, aki maga is jelentős fotóművész volt, barátairól készült fotósorozatai páratlan értéket képviselnek, így a fotográfia mint új irányvonal szervesen illeszkedne a galéria eredeti szellemiségéhez. Dömötör Mihály azt is megosztotta, hogy koncepcióját már levélben ismertette Botka László polgármesterrel.

Szegeden a kiállítóhelyek száma meglehetősen korlátozott, viszont a tehetséges fotográfusok száma bőven meghaladja a harmincat. Ezt a tényt támasztja alá a nemrégiben zárult, nagy népszerűségnek örvendő Szegedi Fotográfusok sorozat is, amely az Agóra falain belül valósult meg. A galéria jövőbeli tervei között szerepel, hogy a kisebbik teremben Kass saját alkotásait – fotóit és grafikáit – évente megújuló tárlat keretében mutassa be, míg a nagyobbik tér a kortárs szegedi fotográfia központjává válna. Emellett szándékában áll, hogy testvérvárosok fotóklubjai is lehetőséget kapjanak a bemutatkozásra, így gazdagítva a helyi kulturális életet.

- A fotóművészet napjainkban egyre népszerűbb, és Szegeden jelenleg kevés a lehetőség a minőségi kortárs fotó bemutatására. A galéria újjáéledése nemcsak a város kulturális kínálatát bővítené, de teret adna a helyi alkotók érvényesülésének is - hangsúlyozta.

A lakattal védett Kassai örökség titkai

A Covid járvány óta a Kass Galéria zárva tart, amelyet Dömötör Mihály a szegedi belváros ékszerdobozaként emleget. Az épület a szegedi önkormányzat tulajdonában áll, és a Móra Ferenc Múzeum felel a működtetéséért. Falai között rejtőzik a Kossuth- és Munkácsy-díjas Kass János grafikusművész lenyűgöző, nyolcszáz grafikából álló életműve, amely már hosszú évek óta lakat alatt várakozik.

Kass János hagyatékának jelentős részét Szeged városának ajándékozta, azzal a feltétellel, hogy a város folyamatosan fenntartja a Kass Galériát. Roppant jól látta, hogy a galéria valódi élete akkor bontakozik ki, ha nem csupán az ő művei kapnak helyet benne, hanem időszaki kiállítások is gazdagítják a programot. Ennek érdekében tanítványai és más művészek számára is szervezett tárlatokat a Kass Galériában. Én magam is részesültem ebben a lehetőségben, hiszen Árnyképek címmel rendezhettem itt kiállítást, ahol Kass János is jelen volt a megnyitón. Ezt követően még egy másik tárlatot is láthatott a közönség, Kereszt parafrázisok címmel - emlékezett vissza Dömötör Mihály, akinek édesapja egykoron nyolcszáz Kass-grafikát katalogizált.

Related posts