Megérkeztek Európába az első amerikai tudósok, akik elmenekültek hazájukból.


A Trump-adminisztráció által bevezetett szigorú finanszírozási intézkedések sok kutatót űztek el az Egyesült Államokból. Az Aix-Marseille Egyetem pályázatára közel háromszázan jelentkeztek, és már nyolc szerencsés kutató elkezdheti új kalandját. Bár a fizetésük alacsonyabb, mint amit hazájukban kaptak, a napsütötte mediterrán kikötőváros ígéretes jövőt tartogat számukra.

Franciaország és az Európai Unió jelentős, több millió eurós projekteket indított annak érdekében, hogy vonzóbbá tegye a tengerentúli tudósok számára a kontinensre való áttelepülést. Az első kézzelfogható eredményt a Marseille-i Egyetem (AMU) érte el, ahogyan azt a Politico is megjegyzi.

Egyik munkatársunk, aki történész végzettséggel rendelkezik, márciusban Franciaországban meglehetősen borongós képet festett az amerikai tudományos élet jövőjéről. Miután ráébredt, hogy hazatérve esetleg megtorlás várhat rá, úgy döntött, hogy inkább külföldön keres munkalehetőséget.

"Elgondolkodtatja az embert, hogy mi a státusza kutatóként, és mi az akadémiai szabadság elve" - jelentette ki Brian Sandberg azok után, hogy munkát kapott az Aix-Marseille Egyetemen. Felidézte, hogy az Egyesült Államok "teljes kutatási és felsőoktatási rendszere támadás alatt áll".

Egy figyelemre méltó eset, amikor az amerikai elnök hárommilliárd dolláros költségvetési csökkentés lehetőségével riogatta a Harvard Egyetemet, miközben a NASA tudományos kutatási programjainak finanszírozását is veszélybe sodorta.

Amennyiben a pályázat sikeres, húsz kiválasztott közül hárman három évre szóló kutatási támogatást kapnak. Az AMU Biztonságos Hely a Tudománynak című programra többek között a NASA, a Johns Hopkins Egyetem, a Columbia Egyetem, a Yale és a Stanford Egyetem kutatói is pályáztak.

"Nyolcvan évvel ezelőtt, amikor Franciaország a megszállás és elnyomás sötét árnyékában élt, Amerika nyitotta meg kapuit a száműzött tudósok előtt. Segítséget nyújtva e kiváló elmének, lehetőséget teremtett számukra, hogy megőrizzék és továbbvigyék a tudományos ismereteket" - idézte a Guardian az AMU elnökét. Éric Berton az érkezők köszöntésekor hangsúlyozta:

Most, a történelem sötét kanyarulatán, néhány amerikai kutató érkezett Franciaország földjére, hogy helyet biztosítson a szabadságnak, a szabad gondolkodásnak és a tudományos felfedezésnek.

A résztvevők többsége még nem írta alá a megállapodást az AMU-val, ezért névtelenséget kértek. Az egyikük, James, egy neves egyetem klímakutatójaként tevékenykedik, míg felesége az igazságszolgáltatás és a demokrácia összefonódásait kutatja. Mindketten olyan szakterületen dolgoznak, ahol várhatóan költségvetési megszorítások lépnek életbe. A tudományos kutatás jövője miatt aggodalommal tekintenek Trump elnöksége alatt, de hangsúlyozták, hogy nem tekintik magukat "menekültnek" - mondta James.

Az egyetem 15 millió eurót, azaz körülbelül 6 milliárd forintot biztosított a Biztonságos Hely a Tudománynak program fejlesztésére. A francia kormányhoz fordulva lobbizik a költségvetési támogatás megduplázásáért, amely lehetőséget adna arra, hogy a tervezett húsz amerikai kutató helyett már 39 szakembert foglalkoztathassanak.

Az amerikaiak sötét tónusú képet rajzoltak saját jövőbeli lehetőségeikről, miközben konkrétan beszámoltak a jelenlegi munkakörnyezetükről.

"Teljesen megőrjít a cenzúra!" - nyilatkozta egy evolúcióbiológus. A támogatási pályázatokban rengeteg olyan kifejezés található, amelyeket jobb lenne elkerülni.

Nem használhatjuk például a sokszínűség, a nők, az LMBTQ kifejezéseket

"Add egy sajátos ízt a szövegedhez!" – javasolta Carol Lee.

A költözés során komoly kihívásokkal kell szembenézniük, különösen a nyelvi nehézségek miatt. A végső döntés előtt alaposan mérlegelniük kell, hogy Franciaországban alacsonyabb jövedelemre számíthatnak, mint az Egyesült Államokban. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy a kiadásaik is jelentősen csökkenni fognak a tengerentúli élethez képest.

Egy antropológus számára Trump második győzelme után világossá vált, hogy ideje cselekedni. Lisa hónapokkal később rábukkant az AMU pályázatára, de a fizetéscsökkenés aggodalommal tölti el. Gyermekei izgatottan várják a költözést, férje viszont kételkedik abban, hogy könnyen találna magának új állást.

Engem is zavar, mert nem látom, hogyan tudnám a fizetésemből eltartani a négy fős családunkat.

- mondta a kutató, aki optimista, hiszen Franciaországban a gyermekeinek iskoláztatása nem kerül pénzbe. A többi pályázóhoz hasonlóan ő is úgy gondolja, hogy szinte már csak a költözés mint opció maradt számára.

Related posts