Medvehús szerepelt az étlapon - egy hónap elteltével sem derült ki, miként került a medve az asztalra.


A Zerucha tulajdonosai állítják, szabályosan került be a menüsorukba a medvehús / Fotó: Facebook

Hatalmas botrányt kavart Szlovákia magyarok lakta részén a medvehúst kínáló étterem esete. Sokan azt hitték, csak viccből került a speciális hús az étlapra, s a két étel csak elnevezésében tartalmazott medvét, de kiderült, valóban mackóhúst tálaltak fel a szakácsok. A Koliba Žerucha nevű étterem egy szlovák biatlonos, az olimpiai bronzérmes Pavol Hurajt tulajdona, s a felvidéki, magyar származású felesége, Janka Hurajová vezeti.

- A medvehús beszerzése teljesen legálisan történt, számlával igazoltan vásároltuk a vadászoktól, akik a Tátrában ejtették el az állatot - tájékoztatta lapunkat Janka Hurajová. - A poprádi regionális közegészségügyi hivatal is átvizsgálta az étterem beszerzési dokumentumait, és minden rendben volt, nem találtak jogszabályokkal ellentétes információkat.

Ugyanakkor Nina Obžutová, a Tátrai Nemzeti Park szóvivője azt állította, semmit sem tudnak arról, hogy hivatásos vadászat közben, illetve a nemzeti park területén elejtett medve került volna tányérra az étteremben. A Szlovák Környezetvédelmi Felügyelőség adhat felmentést a védett állattal folytatott kereskedelmi tevékenység tilalma alól.

Tóth Norbert szlovák természetvédő szerint a nagy a káosz a felügyelősségnél, azt mondta, van olyan vezetője is a parknak, aki volt már elítélve orvvadászatért, engedély nélkül lőtt le farkasokat.

- A medvevadászat óriási üzlet, legális és illegális formában is - nyilatkozta a Blikknek egy önkéntes állatvédő. - Elvileg az állam birtokolja a vadászati jogokat, még a magánerdők esetében is, de ezt gyakran figyelmen kívül hagyják. Egyfajta számháború zajlik arról, hogy valójában hány medve él hazánkban, a szaporulat pedig vitathatatlanul magas. A természetvédelmi szakemberek nem hajlandók támogatni a vadászat teljes legalizálását, mivel attól tartanak, hogy a pénzügyi érdekek miatt egy éven belül drasztikusan csökkenne a medvepopuláció. Jelenleg csak az emberre potenciálisan veszélyes medvék kilövéséről van szó, ám hogy melyik állatot tekintik veszélyesnek, az nagymértékben a vadász vagy a vadőr megítélésétől függ. Csak idén hetven medvét lőttek ki ezzel az indoklással, ami arra enged következtetni, hogy ennyi medvetámadás valószínűleg nem történt.

Néhány magyar erdőőr véleménye szerint a medvék azért hagyják el a Tátrát, hogy az Északi középhegységben keressenek új otthont, mivel a számukra kedvező területet fenyegetve érzik. A túlszaporodás miatt a mackóknak új életterekre van szükségük, és bár nem harcolnak a megszokott területeikért, ha a Tátrában nem találják meg a megfelelő környezetet, a déli magyar erdők felé veszik az irányt.

Related posts