Magyarország lehet az a kulcsszereplő, amely megállíthatja az Európai Unió grandiózus projektjét.


Az Európai Unió legújabb ukrán segélycsomagjának tárgyalásai nehézségekbe ütköztek, mivel Magyarország várhatóan megvétózza a javaslatot, és más tagállamok is hajlandók lehetnek újragondolni a kérdést. Ursula von der Leyen azonban alternatív, kreatív megoldásokat keres az ukrán támogatás biztosítására, miközben az EU védelmi kiadásainak növeléséről is döntés várható. A legfrissebb fejlemények arra utalnak, hogy az európai vezetők még nem találták meg a választ arra a kihívásra, amelyet az Egyesült Államok által hagyott űr jelent, és a katonai támogatás jövője továbbra is kérdéses.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, reggel 9:15-kor tartja meg a beszédét, amelyben az EU védelmi kiadásainak növelésére vonatkozó terveit ismerteti. A csúcstalálkozón azonban egy másik kulcsfontosságú téma is terítékre kerül: egy jelentős új ukrán segélycsomag, melynek jövője kérdéses. Az Európai Unió valószínűleg nem tudja pótolni azt az űrt, amit az Egyesült Államok hagyott maga mögött, és Magyarország várhatóan vétózni fogja az újabb segélycsomag elfogadását – tájékoztat a Politico.

Az Európai Unió valószínűleg nem fogja drasztikusan megnövelni a támogatását az Egyesült Államok által hátrahagyott űr betöltésére, hiszen Magyarország várhatóan vétózni fog a Kaja Kallas külügyi főképviselő, valamint több más EU-tagállam által javasolt újabb 20 milliárd eurós segélycsomag ellen.

Orbán Viktor miniszterelnök a hétvégén levelet intézett Antonio Costához, az Európai Tanács elnökéhez, amelyben kérte, hogy a március 6-i csúcstalálkozón ne szerepeljenek olyan témák, amelyek állásfoglalást vagy konszenzusos döntést követelnek. A magyar kormányfő hangsúlyozta, hogy a béke megőrzése érdekében ellene van azoknak a további lépéseknek, amelyek feszültséget fokozhatnak az ukrajnai konfliktusban.

Az újabb fejlemények szerint a Kaja Kallas által javasolt újabb katonai támogatásra vonatkozó utalást ezért törölték is az EU Tanácsának legújabb agendatervezetéből, amelyet ma véglegesítenek az EU-országok nagykövetei.

António Costa, a Tanács elnöke, egy levélben nyíltan elismerte, hogy kudarcot vallott abban a törekvésében, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnököt meggyőzze az ukrán segélycsomag támogatásáról.

A magyar miniszterelnök és Robert Fico, a szlovák politikai vezető, nyíltan megfogalmazták kritikáikat, ám diplomaták szerint más nemzetközi központok, például Párizs, szintén kedvezően fogadták a segélycsomag átgondolását.

Von der Leyen valószínűleg új és innovatív megoldásokat fog ajánlani az EU tagállamai számára az ukránok segítésére.

Az Európai Unió eddig 60 milliárd euró értékű kötelezettséget vállalt Ukrajna katonai támogatására 2025-ig, és ez az összeg stabilnak tűnik, nem fenyegeti semmilyen veszély.

A biztonsági garanciákra vonatkozó nyelvezetet megerősítették az új tervezetben, és Franciaország felvetette a lefoglalt orosz vagyon felhasználását egy esetleges tűzszünet betartásának kikényszerítésre.

Related posts