Lex Bedő: A Karsaira emlékező momentumos nem kapta meg a büntetést Kövér Lászlótól, de a Fidesz régi taktikáját veszi elő ennek kapcsán.


Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke idén kiemelkedett a politikai események között, mivel ő volt az egyetlen személy, akit Kövér László házelnök pénzbírságra ítélt. A büntetés mértéke 14 millió forint volt, és az indoklás szerint az elnök a Parlamentben elhangzott "árulózó" megjegyzése miatt került célkeresztbe. Ezzel szemben Bedő Dávid, a Momentum politikusa, aki Karsai Dániel halálára emlékezett, a házelnök fenyegetésével szembesült, de végül nem kapott büntetést. Ugyanakkor a hatalom úgy döntött, hogy törvénymódosítást eszközölnek, hogy megakadályozzák a hasonló "akciók" jövőbeli előfordulását.

A Fidesz nem először nyúl a jogalkotás eszközéhez, hogy megakadályozza azokat az ellenzéki aktivitásokat, amelyeket a kormánypárt zavarónak, vagy hivatalosan "az Országgyűlés méltóságát sértőnek" tart. Ezúttal a törvénymódosítás oka az, hogy az őszi parlamenti ülésszak kezdetén a momentumos Bedő Dávid emlékezett meg a nemrégiben elhunyt, gyógyíthatatlan ALS-betegségben szenvedő és a szabad életvégi döntésért küzdő Karsai Dániel alkotmányjogászról. Bedő nemcsak szavakkal tisztelgett, hanem arra is kérte képviselőtársait, hogy néma felállással adózzanak a jogász emlékének.

Bedő frakcióvezető kérésére minden jelenlévő, köztük Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László fideszes házelnök, felállt. Azonban, amint visszaültek, Kövér éles kritikával illette a történteket, amelyeket „ízléstelen provokációnak, a halál kultúrája melletti akciónak” minősített. Kifejezte, hogy Bedő nem jogosult hasonló intézkedéseket elrendelni, és figyelmeztette, hogy ennek következményei lesznek. Ráadásul Kövér hangsúlyozta, hogy a „provokációt” azok nevében is kikéri magának, akik „az élet kultúráját képviselik a halál kultúrájával szemben”. Végül egy kis fenyegetést is megfogalmazott, amikor Bedőnek azt üzente: „a többit majd a házbizottság ülésén megbeszéljük.”

Végül azonban sem az azt követő, sem a későbbi házbizottsági üléseken nem került terítékre a téma, így hosszú időn keresztül úgy tűnt, Kövér kirohanásának nem lesz semmiféle következménye, és a momentumos politikus mentesül a szankcióktól. A házelnök nem javasolta Bedő pénzbüntetését sem, pedig ezt az eljárást általában alkalmazza, amikor egy - jellemzően ellenzéki - politikus viselkedése túllépi a határokat. Azonban a szabályok értelmében, a büntetőintézkedést 15 napon belül írásban kellene benyújtani, ami viszont nem történt meg, és a házelnök indoklása is elmaradt, hiába firtattuk a dolgot.

Akkor Bedő a HVG-nek azt mondta, "rájöhettek, hogy óriási hiba lett volna pénzbírságot kiszabni, már az is hiba volt, amit Kövér utána mondott." Az ügy nem maradt ennyiben, ám csak jóval később, november 19-én érkezett egy félreérthetetlen reakció. Benyújtották ugyanis az országgyűlési törvény módosítását. Ezzel beleírnák a jogszabályba, hogy csak a házbizottság vagy az Országgyűlés elnöke dönthet bármilyen megemlékezésről - akár kíséri néma felállás, akár nem. Az indoklás szerint ezt azért kell rögzíteni, hogy ilyen megemlékezés csak "tervezett és méltó módon" történhessen.

A közelmúltban napvilágot látott törvénymódosítás, amelynek elfogadása szinte biztosra vehető a kormánypárti kétharmad támogatásával, gyorsan elnyerte a "lex Bedő" elnevezést a közvélemény körében. A frakcióvezető, akinek nevéhez a módosítás fűződik, így reagált a helyzetre: "Szeptember végén egyperces néma csenddel emlékeztünk meg Karsai Dánielről a parlamentben. Már akkor is megdöbbentő módon viselkedett Kövér László, ám most még tovább fokozta a dolgokat. (...) Annyira érzékenyen érintette őket, hogy a parlament tiszteletben tartotta Karsai Dániel emlékét, hogy inkább a házszabályok szigorítására szánták el magukat. Ez a cselekedet mindenképpen kicsinyes és sajnálatos lépés az állampárt részéről."

Bár Bedő Dávidnak nem kell pénzbírságot fizetnie, a szeptemberi nyitóülésen a parlamentben felszólaló Gyurcsány Ferenc számára ez nem mondható el. A DK elnöke rekordösszegű, 14,1 millió forintos büntetést kapott, miután napirend előtti hozzászólásában kemény szavakkal illette a magyar kormányfőt. Gyurcsány szerint a miniszterelnök "eladta saját becsületét, továbbá hazája becsületét, függetlenségét és önállóságát is", így Magyarország egy áruló kormány vezetése alatt áll.

A házelnök ezt követően határozottan rendre utasította a politikust, kérve, hogy ne használjon hazaáruló kifejezést, és megjegyezte: "Jelenleg nem ön ül a miniszterelnöki székben, így nem engedheti meg magának a korlátlan beszédet, mint 2006 októberében." Gyurcsány erre azt felelte, hogy "a házelnök a legrosszabb párttitkárként viselkedik." Ezt követően Kövér elvette tőle a szót, de Gyurcsány mikrofon nélkül is folytatta mondandóját. Később hangsúlyozta, hogy ő nem a "hazaáruló", hanem az "áruló" kifejezést használta, és úgy vélte, hogy Kövér visszaélt a házelnöki hatalmával, ezzel korlátozva a képviselők szólásszabadságát. A vitás jelenet a következő videón 1:26:02-től látható.

A fideszes házelnök a pénzbüntetés alkalmazása mellett döntött ebben a helyzetben. Kifejtette, hogy "a véleménynyilvánítás szabadsága nem terjed ki arra, hogy a képviselő kirívóan sértő kifejezéseket használjon, bírálja az ülésvezetést, és figyelmen kívül hagyva a szómegvonást, kiabálásával zavarja az ülés rendes menetét". Ennek következményeként Gyurcsányt súlyos szankcióval sújtották: 4 havi képviselői fizetésének megfelelő, 14,1 milliós összeget vontak meg tőle Kövér által. Gyurcsány ezt a döntést megtámadta, de a megfelelő bizottság elutasította a panaszát. A parlament most szavazással fog dönteni az ügy kimeneteléről.

Amennyiben a parlamenti szavazás során a többség - a korábbi hagyományoknak megfelelően - jóváhagyja Gyurcsány büntetését, akkor a DK elnökének nem szükséges egyszerre kifizetnie a bírságot. E helyett azt fokozatosan vonják majd le a neki járó képviselői tiszteletdíjból. Ugyanúgy, ahogyan az Európai Bíróság döntése alapján a Magyarországot a tranzitzónák ügyében elmarasztaló ítélet következtében összesen mintegy 144 milliárd forintnak megfelelő bírságot folyamatosan levonnak a magyar államnak járó uniós kifizetésekből.

Egyébként a magát egy interjúban "bársonyos, puha és barátságos" plüssmackóhoz hasonlító Kövér László eddig idén nem szabott ki senkire büntetést Gyurcsány Ferencen kívül, így ez a bírság az első fegyelmi intézkedése ebben a témában. Januárban ugyan már kiszabott egy pénzbírságot Hadházy Ákos független képviselőre, de az egy technikai ügy volt, mivel Hadházy nem jelent meg egy parlamenti szavazáson. A képviselő állítása szerint igazoltan volt távol, ám Kövér mégis 650 ezer forintra büntette őt.

Tavaly a fideszes házelnök nem volt túlságosan szigorú, csupán egy jelentősebb bírságot rótt ki. Ekkor Novák Előd, a Mi Hazánk politikai képviselője került a figyelem középpontjába, mivel egy 2023 májusi parlamenti beszédében "cigánybűnözőkről" tett említést. Szavaiban arra hívta fel a figyelmet, hogy a Facebook nem engedi, hogy a pártja számos programpontját, mint például a szegregáció vagy a cigánybűnözés elleni intézkedések, illetve az LMBTQP felvonulások betiltása, nyilvánosan tárgyalják. Kövér László ezért kéthavi tiszteletdíjának megfelelő, összesen 5,2 millió forintos fizetésmegvonással sújtotta Novákot.

A Fidesz házelnöke a jelenlegi ciklus során látszólag évente csupán egyetlen pénzbírságot szab ki, hiszen 2022-ben is mindössze egyszer élte meg ezt a gyakorlatot. A célkeresztbe a DK-s Sebián-Petrovszki László került, aki kénytelen volt szorosabbra húzni a nadrágszíjat, miután Kövér László a két havi tiszteletdíjának megfelelő, 3,9 milliós fizetéscsökkentést rendelt el számára. A politikai ellenfél "bűne" az volt, hogy a parlamentben a kormányt törvénytelennek titulálta. Szavaival világossá tette: „a kormány megcsalta a választókat, hazugságokkal nyert választást – ez a törvénytelen kormány definíciója a tankönyvekben”.

Az országgyűlési törvény értelmében a szabályszegő parlamenti képviselők ellen többféle enyhe szankciót lehet alkalmazni. Ezek között szerepel a figyelmeztetés, a szómegvonás, az ülésről való kivezettetés, valamint a kitiltás. A pénzbírság már a legsúlyosabb intézkedésnek számít, és érdekes módon Kövér László a korábbi ciklusok során ezt a lehetőséget sokkal gyakrabban vette igénybe. Fontos megjegyezni, hogy egy adott határozat akár több képviselőt is érinthet. A jogszabály, amely ezt a rendszert lehetővé tette, 2013-ban lépett életbe, és azóta folyamatosan alakítja a parlamenti működés dinamikáját.

A 2010 és 2014 közötti időszakban 15, míg 2014 és 2018 között már 22 fegyelmi döntést hozott Kövér László házelnök. A legutóbbi, 2018-2022 közötti ciklusban pedig ez a szám drámai módon megugrott, elérve az 50-et.

Érdekes módon, az első ilyen büntetés is visszaütött. A történet 2013 márciusában kezdődött, amikor Szanyi Tibor, az MSZP akkori képviselője, egy figyelemfelkeltő középső ujját felemelve reagált a Jobbik-frakció tagjainak provokációjára. Ekkor kapta meg a 131 410 forintos "sárga csekket". Szanyi azonban nem hagyta annyiban a dolgot, és az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult. A strasbourgi testület végül egy millió forintos kártérítés megfizetésére kötelezte a magyar államot, mivel megállapította, hogy a büntetés sértette az ellenzéki politikus szabad véleménynyilvánításhoz való jogát.

A 2014-ben záruló ciklusban Szanyin kívül még 68 képviselő kapott pénzbírságot, összesen 21,3 millió forint értékben - kivétel nélkül ellenzéki politikusok. A párbeszédes Karácsony Gergely és Szilágyi Péter például azért, mert a trafiktörvény parlamenti vitáján egy "Fidesz - loptok, csaltok, hazudtok" feliratú transzparenssel tiltakoztak. Ők is Strasbourgig vitték az ügyet, az emberi jogi bíróság pedig nekik adott igazat: 10,7 millió forint kártérítést ítélt meg. Esetükben tehát

A magyar állam számára a 235 ezer forintos bírság végül nem csupán bevételt jelentett, hanem ennek közel 50-szeresére rúgó kiadást eredményezett.

Akkoriban a legtöbbet a jobbikosok fizették be. Az akkor még a Jobbikban politizáló Novák Elődöt négyszer is megbírságolták 2010-2014 között, egyszer pedig a frakció 40 tagját egyszerre, 18 millió forintra, amiért a földtörvény ellen ezzel a felirattal tiltakoztak: "A magyar föld átjátszása idegeneknek: hazaárulás". Pénzbüntetést kapott a DK-s Vadai Ágnes és több képviselőtársa is, amiért a szemük alá monoklit festve demonstráltak az élettársa bántalmazásával vádolt fideszes Balogh József ellen.

A következő, 2018-ban lezárult ciklus újdonsága volt, hogy először büntetett meg Kövér László kormánypártiakat. Akkor a fideszes Csizi Péter kapott csekély, 50 ezres büntetést, mert a felszólalásához "be nem jelentett szemléltetőeszközt" használt: egy bizonylatot mutatott fel. Az ilyesmi akkoriban már büntethető volt, mert Kövér addigra szigorított és minden ilyesmit - fotót, dokumentumot - előre be kellett jelenteni jóváhagyásra.

A 2014-2018 közötti időszakban a legtöbb büntetést a tiltott szemléltetés miatt rótták ki. Az MSZP politikai képviselőit azért sújtották pénzbírsággal, mert a "Ne írd alá János" felirattal arra kérték az államfőt, hogy ne támogassa a lex CEU életbe léptetését. Szabó Tímea független képviselő előadása, amelyben Áder Jánost marionettbábusként ábrázolta, 250 ezer forintba került. Ezzel szemben két jobbikos politikus, akik Mészáros Lőrinc "strómanját" mintázó figurát használtak, mindössze 100 ezer forintot kaptak büntetésként. Szilágyi György, a Jobbik képviselője pedig már 747 ezer forintot fizetett, miután Dömötör Csaba államtitkárt provokálta egy vitára.

A 2018-ban kezdődött parlamenti ciklus során a büntetések összege meghaladta a milliós küszöböt. Vadai Ágnes, a DK képviselője, közbeszólásokért 2 millió forintra, míg Jakab Péter, a Jobbik elnöke, a kormányfőnek címzett zsák krumpliért 4,4 millióra büntetett. A Párbeszéd képviseletében Tordai Bence a pénzügyminiszter "akadályozásáért" 8,2 milliót kapott, és Jakab Péter újabb, "ficsúrozásért" 9,6 millióra volt ítélve. Kövér László a legnagyobb bírságokat a 2018 végén zajló, a "rabszolgatörvény" ellen szervezett ellenzéki demonstrációkért rótta ki, ahol a büntetések akár 1,5 millió forintig is terjedtek egyes képviselők esetében.

A független Hadházy Ákos több, milliós összegű büntetést is kapott a ciklusban. Egyet azért, mert "Stop propaganda" feliratú táblát lógatott le a karzatról Kövér feje fölé, egy másikat pedig azért, mert Orbán Viktor mellett egy másik táblát mutatott fel "Muszáj hazudnia, mert túl sokat lopott" felirattal. Ehhez kapcsolódóan Kövér a 9 kormánypárti politikust is 50-50 ezer forintra büntette, akik megpróbálták Hadházyt és a tábláját eltávolítani. Hadházy harmadik táblája is ikonikussá vált "A lónak a fa*át!" felirattal.

Noha elvétve kormánypárti képviselők is kapnak büntetést, a megbírságolt ellenzékiek azért bírálják a rendszert, mert a házelnök szubjektív megítélésének enged tág teret. Azt panaszolják, hogy a kormánypárti padsorokból vagy a fideszes felszólalóktól következmények nélkül hangzanak el olykor erősebb kifejezések, mint amilyenekért őket büntetik. Kormánypártiak például semmilyen szankciót nem kaptak a "csicska", a "csürhe", a "zsúrpubi" vagy a "büdös bunkó" kifejezésért.

Ráadásul magát sosem bünteti a házelnök, pedig olykor ő is sértő módon inti rendre az ellenzékieket. Sértésekből, erős mondatokból, bántó megjegyzésekből egyébként a 2013-as törvény megszületése előtt sem volt hiány a Parlamentben. Sőt, még arra is volt példa, hogy egy fideszes képviselő a rossz mondata után bocsánatot kért, majd később le is mondott. Arnóth Sándor alig 4 hónapos képviselőség után, 2008 őszén tett így, miután azt üzente Iváncsik Imre szocialista államtitkárnak, hogy "lógni fogsz".

Related posts