Köszönés nélkül hagyja el Magyarországot a Tupperware, de lehetséges, hogy a jövőben még találkozunk vele.


Az utóbbi hónapok során a Tupperware, az ikonikus tárolódobozok gyártója, drámai lépésre szánta el magát: elbocsátotta összes európai munkavállalóját. Az okok mögött nem véletlenszerű döntések állnak, hiszen a cég komoly nehézségekkel küzd a csőd elkerülése érdekében. Az új vezetőség most arra összpontosít, hogy a vállalatot újra talpra állítsa, amely egykor forradalmasította az amerikai konyhákat és munkaerőpiacot. A következő lépéseik során a fókusz néhány kulcsfontosságú piacra irányul, elhagyva Európát, hogy ezzel is megpróbálják visszanyerni a cég régi fényét.

A Tupperware, az amerikai műanyag élelmiszer-tárolók ikonikus márkája, hátat fordít a teljes európai piacnak, így Magyarországnak is. A búcsút Vojtěch Zmrzlík, a cég kelet-közép-európai részlegének vezetője jelentette be január 10-én, amikor saját Facebook-oldalán bejelentette, hogy nem hosszabbítják meg a márka termékeinek forgalmazására vonatkozó licenszüket.

Nem sokkal később a vállalat termékeinek hivatalos szlovákiai forgalmazója is megerősítette, hogy a Tupperware globális csődje miatt hiába alakultak jól az európai számok, a kontinensen a gyártást és az árusítást is leállítja a cég, már csak a raktárban maradt termékeket értékesítik.

Az újraszervezés bejelentése nem okozott meglepetést, különösen, miután tavaly szeptemberben csődöt jelentett a Tupperware. Ekkor a márkát a hitelezői által alapított Party Products LLC szerezte meg. Az új vezetés már akkor is hangsúlyozta, hogy a működés folytatódik, ám nem sokkal később jelentős változásokra került sor. Az új vezérigazgató, Laurie Ann Goldman, aki korábban a Spanx sikeréért felelt, majd az Avon irányításával szerzett tapasztalatokat, a Tupperware számára is értékes tudással érkezett. Az új irányvonal célja, hogy a digitális értékesítést helyezze a középpontba, láthatóan a korábbi hibákból tanulva, hogy elkerüljék a csőd megismétlődését.

Magyar nézőpontból a leglényegesebb változás az, hogy a vállalat mostantól a legfontosabb piacaira koncentrálja erőforrásait, és sajnálatos módon Magyarország, sőt, Európa is kimarad ebből a körből. A Tupperware, amely valaha a háziasszonyok révén több mint 80 országban forgalmazott műanyag edényeket, mára csupán 8 piacra korlátozta tevékenységét. Az Egyesült Államok mellett így a szomszédos Kanadát, Mexikót, Brazíliát, valamint Kínát, Indiát, Malajziát és Dél-Koreát célozza meg.

A cégvezetés álláspontja szerint az európai távozás nem véglegesen szól, mivel ha sikerül rendezniük a működésüket, a jövőben ismét nyithatnak kapukat Európa felé. Azonban a legoptimistább forgatókönyv szerint is ez csak évek múlva válhat valósággá. A Tupperware az utóbbi időszakban bezárta európai gyárait is: a belgiumi üzeméből 270, valamint a hozzá tartozó kutatási részlegből 44 dolgozót bocsátott el, míg a Portugáliában leállított gyárból további 200 munkavállaló távozott. A cég korábban Franciaországban és Görögországban is gyártott ikonikus tárolóedényeket, de ezeket az üzemeket már évekkel ezelőtt bezárták.

Annak ellenére zárta rövidre európai történetét a márka, hogy a regionális piacokon a hírek szerint nyereséges volt: a közép-európai számok a helyi vezetés szerint jól alakultak, a belga Tupperware pedig még utolsó teljes évében, 2023-ban is 40 millió eurós (16 milliárd forintos) forgalmat és 677 ezer eurós (270 millió forint) nyereséget ért el. Az új tulajdonosokat azonban nem hatották meg a számok, a helyi szakszervezet már csak a végkielégítés mértékéről tárgyalhat velük, az elbocsátott munkavállalóknak pedig állásbörzét szerveznek. A spórolásból a kulcspiacok sem maradtak ki, a cég utolsó amerikai gyárának a bezárását tavaly júniusban jelentették be, a 158 dolgozót fokozatosan, idén januárig építették le, a gyártást pedig Mexikóba költöztették. Az év végével bezárt a Tupperware addigi orlandói központja is, a vezetés pedig azt is közölte, hogy még munkavállalói nyugdíjprogramjukat is megszüntetik.

A Tupperware története 1938-ban indult, amikor Earl Tupper mérnök felismerte, hogy a DuPontnál alkalmazott műanyaggyártási technikákat háztartási termékek gyártására is felhasználhatná. Elsőként poharakkal kezdett, ezt követték a tárolóedények, amelyek hamar népszerűvé váltak a második világháborút követően a hűtök elterjedésével, hiszen sokkal kényelmesebbé, valamint olcsóbbá tették az élelmiszerek elraktározását. Az első tárolókat 39 centes, mai árfolyamon 6 dolláros áron dobták piacra, ma már ennek többszöröséért, 25 dollárért lehet hozzájutni a legolcsóbb dobozokhoz is.

A márka sikerének kulcsa nem csupán a termékeiben rejlik, hanem az értékesítési stratégiájában is. 1951-ben Trupper együttműködésbe lépett Brownie Wise-zal, aki korábban a Stanley Home Products háztartási tisztítószereit népszerűsítette ügynökként. Wise innovatív megközelítése az volt, hogy nem a hagyományos, házról házra való látogatások során próbálta meg lenyűgözni a háziasszonyokat a műanyag tárolókkal, hanem arra ösztönözte őket, hogy szervezzenek délutáni összejöveteleket. Ezeken az eseményeken a teljes szomszédság számára bemutathatták a Tupperware termékeket, így teremtve meg a közösségi élményt és a vásárlási kedvet.

Az összejöveteleken Wise nem csupán vevőket szerzett, hanem új eladókat is toborzott, akik lehetőséget kaptak arra, hogy újabb Tupperware-partik révén öregbíthessék a márka hírnevét. Ezek az események, amelyek egyszerre szolgáltak termékbemutatóként és közösségi élményként, gyorsan népszerűvé váltak az Egyesült Államokban. A cég a szervezőknek műanyagedényekkel jutalmazta a munkájukat, emellett nagykereskedelmi áron kínálta nekik a tárolókat, így ők maguk árréssel értékesíthették azokat.

A Tupperware nem csupán az amerikai háziasszonyok társasági életét tette színesebbé, hanem a munkaerőpiacot is alapjaiban formálta át. Olyan jövedelemszerzési lehetőséget teremtett a nők számára, amely lehetővé tette számukra, hogy a háztartási kötelezettségeik mellett dolgozhassanak. Az 50-es és 60-as évek amerikai családmodelljében a háztartási feladatok többsége a nőkre hárult, míg a férfiak főként a család megélhetéséről gondoskodtak. A Tupperware-modell azonban hozzájárult ahhoz, hogy ez a dinamika fokozatosan megváltozzon, és a nők egyre nagyobb szerepet kapjanak a munka világában.

Európába 1960-ban, Magyarországra pedig a rendszerváltás után, 1992-ben érkeztek meg a híres dobozok. Ezen időszak alatt Wise, aki az első valódi amerikai selfmade üzletasszony volt, egyfajta kultikus státuszra tett szert. Tupper azonban nem nézte jó szemmel Wise népszerűségét, ezért végül megköszönte értékesítési igazgatója munkáját, és nem sokkal később eladta a vállalatot. A Tupperware-partik azonban Wise távozása után is töretlenül terjedtek, egészen a 2010-es évek végéig.

Az ezredfordulót követően az egykor innovatív cégnek azonban már az is nehézséget okozott, hogy lépést tartson a legújabb trendekkel. A piacon idővel megjelentek az olcsóbb versenytársak, a Covid pedig végérvényesen keresztbe tette az értékesítési modellnek. Az elmúlt éveket a zuhanórepülés jellemezte: a cég egykor 80-90 dollárt érő részvényei 2023-ban egy dollár alá zuhantak. Ezt a folyamatot csak rövid időre tudta megfordítani az a néhány redditező, akik a közösségi platform erejét kihasználva megpróbálták megismételni a Gamestop-botrányt. Pár befektetővel ugyan kiszúrtak ezzel a felhasználók, a vállalat sorsát azonban nem tudták megfordítani, végül tavaly szeptemberben következett be az elkerülhetetlen.

Idővel kiderül, hogy a The New Tupperware Company néven újjászületett vállalkozás mennyire tudja megújítani magát. Egy biztos: műanyagdobozaik még sokáig megtalálhatóak lesznek a magyar háztartásokban, hiszen a praktikumuk és tartósságuk révén jól beépültek a mindennapi életünkbe.

Related posts