Kokó egy hónap alatt felrázta a magyar boksz langyos vizeit, és friss szellőt hozott a sportág életébe.


Sokan aggódtak a közelmúltban, de igazából csak azoknak érdemes tartaniuk tőle, akik közvetlenül alá tartoznak Kovács Istvánnak, közismert nevén Kokónak, a Magyar Ökölvívó Szakszövetség frissen megválasztott elnökének. A legendás olimpiai, valamint kétszeres amatőr és profi világbajnok, aki 2021-től egy éven át a nemzetközi szövetség (IBA) főtitkári posztját töltötte be, rendkívüli energiával és ambícióval látott neki a feladatának. Egy hónap alatt olyan változásokat indított el a magyar boksz világában, amelyek korábban akár tíz év alatt sem valósultak meg. Most egy különleges interjú keretében osztja meg velünk elképzeléseit és terveit a MÖSZ élén.

Kovács Istvánnal, a Magyar Ökölvívó Szakszövetség nemrégiben hivatalba lépett elnökével folytatott eszmecserénk során számos izgalmas témát érintettünk:

Kovács Istvánnal interjút készíteni igazi kihívás. A negyven perc alatt legalább ötször csöngetett a telefonja, hiszen munkatársak, elnökhelyettesek és sporttársak keresték. És ez még csak a jéghegy csúcsa volt, hiszen az el nem fogadott hívások száma is figyelemre méltó. Felmerül a kérdés: vajon mennyire vágyott erre az elnöki pozícióra, és dolgozott-e valaha ennyit az életében?

"Én már tapasztaltam a munka világát, nem éppen újdonság számomra" - mondja az elnök. "Huszonkét éves koromban, amikor Barcelonában bronzérmet nyertem az olimpián, az életem számos területen drámaian megváltozott. Akkor kezdtem el dolgozni egy informatikai cégnél a Horánszky utcában, ahol marketingtanoncként indultam, majd szépen lassan marketingvezetővé avanzsáltam. Mindeközben napi két edzést is beiktattam a rutinomba, így megtanultam, hogyan kell helytállni a kihívások között. Tizennyolc éves korom óta alig négy-öt év telt el, amikor ne kellett volna a sport mellett dolgoznom."

Például 1996-ban, amikor Atlantában megkoronázta pályafutását és olimpiai bajnoki címet szerzett. Érdekes módon, mindössze két hónappal az ötkarikás játékok előtt lépett vissza az aktív versenyzéstől, hogy teljes mértékben az edzésekre összpontosíthasson. A napi két, négy vagy akár hat óra munka sosem jelentett számára problémát – persze, ha nem számítjuk a Hamburgban, az Universum Box-Promotion profi csapatánál eltöltött éveket, ahol a kemény munka mindennapos volt.

2021 februárjában választottak meg az IBA főtitkárának, és az első hat-nyolc hónap során, míg a Gazprom támogatása el nem érkezett, rengeteg munkát kellett elvégeznünk Lausanne-ban a rendszer felállítása érdekében. Nyilvánvaló volt, hogy felelősnek lenni a világ ökölvívásáért sokkal nagyobb kihívás volt, mint csupán egy ország ügyeivel foglalkozni.

A MÖSZ újjáépítése önmagában is hatalmas feladat, ahogyan azt az elnök is hangsúlyozta: jelenleg folyamatban van az átadás-átvétel. Kovács István rámutatott, hogy amíg a leltár és az átfogó állapotfelmérés nem készül el, addig érdemi munkáról nem beszélhetünk. A szövetség munkatársai december 31-ig kaptak határidőt ennek elkészítésére, ami figyelembe véve a körülményeket, meglehetősen szoros időkeretet jelent. Ráadásul az ünnepek előtt még a 101. felnőtt országos bajnokságot is megrendezik a Gerevich Aladár Sportcsarnokban, ami tovább bonyolítja a helyzetet.

Nem magától értetődő, hogy szerdától sikerül megrendezni a magyar bajnokságot. Amikor átvettük a szövetség irányítását, világossá vált, hogy a kasszában csupán az alapvető működéshez elegendő pénz áll rendelkezésre, és a bajnokság megszervezésére, valamint a tervezési folyamatokra szinte semmilyen fedezet nem volt, a pénzdíjakról pedig nem is érdemes beszélni - hangsúlyozta Kokó, utalva a felmerülő kihívásokra. - Szóba sem jöhetett, hogy visszalépjünk az elmúlt évek színvonalához képest. Ennek érdekében megnöveltük a pénzalapot: az aranyérmesek idén a tavalyi 150 ezer forint helyett 200 ezer forintot kapnak, míg az ezüstérmesek jutalma 100 ezer, a bronzérmeseké pedig 50 ezer forint. Ezt a fejlődést a sportállamtitkárság anyagi támogatásának köszönhetjük.

A jelek szerint Kokó ismertsége, nimbusza, lobbiereje, hatalmas népszerűsége a mai napig töretlen, és úgy kellett a csődközeli helyzetben lévő szövetségnek, átvitt értelemben a magyar ökölvívásnak, mint egy falat kenyér.

"Az államtitkárság mintegy tízszázalékos, igen jelentős kiegészítést tett a költségvetéshez, ha ez nincs, akkor talán a bajnokságot sem tudtuk volna megrendezni. És ennek köszönhetően tudjuk folytatni a versenyzőink részére zajló ösztöndíj-programjainkat, amelyek augusztus elsejétől forráshiány következtében leálltak. Ez nagyon komoly probléma, sokkal komolyabb, mint azt a kívülállók gondolnák."

Kokó egyébként nem vesz fel egy fillért sem a járandóságából, amíg a szövetség és a sportág pénzügyi helyzete nem stabilizálódik, és amíg mindenki meg nem kapja a neki járó, de eddig elmaradt összeget.

Bár az a meggyőződésem, hogy aki keményen dolgozik, az megérdemli a munkája méltó ellenértékét, a jelenlegi körülmények között nem tartottam helyénvalónak, hogy én bért kapjak, miközben a versenyzőkkel és klubokkal szemben hónapok óta tartozásaink vannak. Ráadásul ott van a MÖSZ korábbi vezetése által, fedezet nélkül ígért, duplájára emelt olimpiai pénzjutalom is, amit a Párizsban ötödik helyezett Hámori Lucának ígértek. Jelenleg nem tudjuk kifizetni ezt az összeget, de jövőre, amikor a 2025-ös költségvetésünk már világos lesz, mindenképpen szeretnénk találni egy olyan megoldást, ami mind Lucának, mind nekünk kedvező. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ő nem dolgozott meg a bronzérmesnek járó pénzjutalomért.

A MÖSZ-t november 9-ig irányító háromtagú testület már a felállásának pillanatában is világosan jelezte, hogy nehezen fogják tudni összehangolni a munkájukat és közös irányba haladni. Az ötlet, hogy az állam konszolidálja és rendbehozza a szövetséget, amíg meg nem tartják a tisztújító közgyűlést, elsőre ígéretesnek tűnt. Azt remélték, hogy ezáltal a szakmai vezetés a sportág jövőjére fókuszálhat. Azonban az ügyvivő testület tagjai nem rendelkeztek kellő tapasztalattal; az olimpia óta gyakorlatilag stagnált a magyar boksz. A pénzügyi tervezés a 2025-ös évre nem készült el, és a munkatársak többsége bizonytalanságban leledzett, nem tudva, milyen irányban folytatódnak a dolgok, és milyen struktúrában dolgoznak majd a jövőben.

A választásomkor elköteleztem magam amellett, hogy minden folyamat átlátható, tervezhető és demokratikus keretek között valósul meg. Ennek érdekében minden kulcspozícióra nyilvános pályázatot hirdettünk, beleértve a versenyigazgatói, sportigazgatói és szövetségi kapitányi helyeket is. Az eddigi vezető, az üzbég Hamid Tangribergenovval megszüntettük az együttműködést. Eredetileg áprilisig tartott volna a szerződése, de ő maga is belátta, hogy a helyzet lehetetlenné tette a további folytatást. Már négy hónapja nem találkoztunk vele...

Kokó nem keres bűnbakokat, és nem is próbál felelősségre vonható személyeket találni a múltban elkövetett esetleges szabálytalanságok miatt.

Mire mennénk ezzel? - tette fel a költői kérdést. - Energiát, időt vonna el a bűnbakkeresés a munkától, márpedig munkánk van bőven. Attól nem fog jobban bokszolni, mondjuk, a könnyűsúlyú magyar bajnok, ha kiderítjük, tavaly, öt éve, tíz éve hová tűntek a pénzek. Egyvalami fontos: a ránk bízott állami forrásokat a legcélszerűbben, leghatékonyabban kell felhasználnunk.

A magyar ökölvívás, részben a két olimpiai ötödik helynek is köszönhetően, egy kategóriával feljebb lépett, a harmadikból a másodikba.

"Ez nem azt jelenti, hogy automatikusan több pénz üti a markunkat, de fontos, hogy világosan meghatározzuk azokat a célokat és terveket, amelyeket az elkövetkező olimpiai ciklus során szeretnénk elérni sportágunkban. Az államtitkárság ambiciózus célkitűzése, hogy Los Angelesben tíz aranyérmet nyerjünk, vagy a nemzetek közötti versenyben az első tíz helyezett között végezzünk, valóban nagy elvárás. Én, aki a kőbányai Pongráctelepről indultam, és a sportágamban mindent elértem, amit csak lehet, nem tekinthetek egyetlen tervre sem úgy, hogy az lehetetlen lenne. Ahhoz azonban, hogy ezeket a célokat megvalósíthassuk, közösen kell megtalálnunk a sportigazgatóval és a szövetségi kapitánnyal azt a szűk keretet, amelyben a tagok a mai magyar körülményeknek megfelelő javadalmazást kapnak, és olyan szakmai feltételeket teremtünk számukra, amelyek lehetővé teszik, hogy az elkövetkező négy évben folyamatosan a Los Angeles-i olimpia jegyében éljenek, reggeltől estig." - hangsúlyozta az elnök.

No de ahhoz, hogy egyáltalán beszélhessünk a majdani 2028-as eredményeinkről, egyfelől az ökölvívásnak meg kell maradnia az olimpiai programban, másfelől a magyar szövetségnek, a magyar bokszolóknak ott kell lenniük Los Angelesben. A MÖSZ jelen pillanatban még az orosz elnök, a Gazprom által pénzelt Umar Kremljov elnöksége alatt álló IBA, a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség tagszervezete. Csakhogy az IBA-t a NOB törvényen kívül helyezte. Eközben a NOB által elismert rivális szervezet, a World Boxing tagországainak száma hétről hétre, sőt, napról napra növekszik, jelenleg a taglétszám 55.

A Magyar Olimpiai Bizottság október végén egy figyelemfelkeltő nyílt levelet kapott a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól (NOB). A levélben arra kérik a MÖSZ-t, hogy tájékoztassa a Magyar Ökölvívó Szakszövetséget (MÖSZ), miszerint amennyiben az IBA-tagságát nem mondja fel, és nem csatlakozik egy másik, elismert szövetséghez, akkor jogi lehetőségei csorbulhatnak, és így nem vehet részt a következő Los Angeles-i olimpián.

Ennek a levélnek két alapvető üzenete van, amelyeket fontos kiemelni. Először is, az ökölvívás szerepelni fog a 2028-as olimpiai játékokon, hiszen ha nem így lenne, nem írták volna meg ezt a levelet. Figyelembe kell venni, hogy Thomas Bach, a NOB elnöke, akinek mandátuma lejár, nem valószínű, hogy a tradicionális olimpiai sportágak közül egyet eltávolítva szeretné emlékezetessé tenni búcsúját. A második üzenet pedig az, hogy amennyiben a Magyar Ökölvívó Szakszövetség (MÖSZ) nem lép ki az IBA-ból, akkor nem lesz lehetősége részt venni a 2028-as olimpián. Ez a kérdés rendkívül fontos, és a kilépés az IBA-ból, valamint a WB-hoz való csatlakozás ügyében kizárólag a közgyűlés hozhat döntést. Ezért januárra összehívjuk a sportág legfelsőbb döntéshozó testületét, hogy megvitassuk a szükséges lépéseket.

Egy izgalmas fejleményről számolt be Kovács István, amely érdemes a figyelemre. Boris van der Vorst, a World Boxing vezetője, pénteken háromnapos látogatásra érkezik Budapestre. Az elnök programjában szerepel, hogy szombaton részt vesz a magyar bajnokság döntőin, melyeket a Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnokban rendeznek meg.

"Beszélni fogunk az együttműködés különböző formáiról, melynek kulcseleme a MÖSZ WB-hoz történő csatlakozása. Ráadásul ellátogatunk Miskolcra is, hogy részt vegyünk a Hell Boxing Kings vasárnapi rendezvényén."

És ezzel máris elérkeztünk egy roppant fontos ponthoz: a Sztárbox-szal és a Hell Boxing Kings sorozattal, amelyeknek Kokó volt és jelenleg is a motorja, olyan lökést kapott Magyarországon a sportág, amit a kereskedelmi televíziók és ezen alapvetően bulváresemények nélkül sohasem kaphatott volna meg.

Soha nagyobb bajunk persze ne legyen, de sokkoló mértékben nő a sportággal ismerkedni akaró gyerekek száma, nem győzzük szervezni országszerte a minimumvizsgákat. Mindez a Sztárbox és a Hell Boxing Kings húzóereje nélkül hiú ábránd maradt volna.

Végül beszéltünk arról is, hogy a négy év múlva esedékes Los Angeles-i olimpián vajon sikerülhet-e végre 28 év után érmet szereznie a magyar ökölvívásnak.

"Ahogy már említettem, számomra a lehetetlen fogalma teljesen ismeretlen - hangsúlyozta a magyar ökölvívás eddigi utolsó olimpiai bajnoka. - Ha megfelelő menedzsmentet és célzott edzésprogramot alkalmazunk, akkor a jelenlegi három bokszolónknál jóval többen is eljuthatnak a 2028-as olimpiára, ahol akár pontszerző helyezést is elérhetnek, sőt, az érmek megszerzése sem tűnik elérhetetlen célnak. Ez az oka annak, hogy vállaltam a Magyar Ökölvívó Szakszövetség elnöki posztját."

Borítókép: Kovács István. Fotográfia: Kaszás Tamás / Index.

Related posts