Kína szélerőművekkel manipulálhatja Németországot.


Németország politikai stabilitása és társadalmi összetartása komoly veszélybe kerülhet, ha a kínai szélturbinák használatát nem szabályozzák szigorúbban az országban – figyelmeztet egy berlini kormányzati háttérintézet által készített elemzés. A Politico által megszerzett tanulmány szerint Peking akár távolról is képes lehet leállítani a német szélerőműveket, ezáltal politikai nyomást gyakorolva Berlinre.

A német védelmi minisztérium megbízásából készült jelentés, amelyet a Német Védelmi és Stratégiai Tanulmányok Intézete állított össze, aggasztó információkat tartalmaz a kínai állam potenciális tevékenységeivel kapcsolatban. A dokumentum figyelmeztet arra, hogy Kína szándékosan késleltetheti a különböző projekteket, lehetőséget teremtve ezzel a bizalmas adatok gyűjtésére, és akár távolról is leállíthatja a turbinákat, amennyiben hozzáférést nyer a szélerőművekhez. A jelentés arra is felhívja a figyelmet, hogy a német kormánynak érdemes lenne leállítania egy olyan szélerőmű-projektet, amely kínai gyártmányú turbinákat alkalmaz, ezzel csökkentve a kockázatokat és megőrizve az ország biztonságát.

A jelentés szerint, ha kínai gyártók által készített rendszereket vagy alkatrészeket alkalmaznak, akkor a politikai helyzetet figyelembe véve valószínű, hogy Kína ezeket a lassításokat vagy akár megszakításokat politikai nyomásgyakorlásra, illetve gazdasági hadviselésre használhatja fel. Hozzáteszik, hogy emiatt nem zárható ki a politikai rendszer, a német ipar üzleti modellje, valamint a társadalmi kohézió destabilizálódása az energiaszektorban tapasztalható tervezési hiányosságok következtében.

Az elemzés a európai kritikus infrastruktúrák biztonságával kapcsolatos fokozódó aggodalmak tükrében készült. 2022 óta a Balti-tengeren legalább hat különböző, gyanított víz alatti szabotázs eseményre került sor, ami tovább növeli a feszültséget és a figyelmet a régió védelmére.

A Politico rámutat: Brüsszel már aktiv lépéseket tett a kínai szélenergia-szolgáltatókkal szemben, miután felmerült a gyanú, hogy ezek a vállalatok állami támogatásban részesülnek, hogy lenyomják az európai versenytársakat az uniós projektekért folytatott versenyben. Tavaly az Európai Bizottság nyomozást indított a Pekinghez köthető szélenergia-projektek ügyében többek között Bulgáriában, Franciaországban, Görögországban, Romániában és Spanyolországban.

Andrea Scassola, a Rystad tanácsadó cég szélkutatási alelnöke úgy véli, hogy a kockázatok valószínűleg tovább fognak nőni, amennyiben a kapcsolatok Pekinggel romlani kezdenek. „Amit tapasztalunk, az fokozza a nagyhatalmak közötti versenyt, és mindez egy olyan korszakban zajlik, amikor a világunk szorosabbra fűződik, mint valaha – ez pedig a sebezhetőségek és a kockázatok felnagyítója” – emelte ki a szakértő. Továbbá, a Kínától való erőteljes függés növeli a kibertámadások lehetőségét is, amelyek akár a termelés leállásához is vezethetnek. Scassola megjegyezte, hogy Hollandiában, az Egyesült Királyságban, Lengyelországban és Litvániában már megtörténtek olyan nyilvános figyelmeztetések és jogi intézkedések, amelyek célja Peking hozzáférésének korlátozása.

A német védelmi minisztérium és a Német Védelmi és Stratégiai Tanulmányok Intézete nem reagált a jelentésre. A figyelmeztetések ellenére Németország máris elkezdte a kínai vállalatokat potenciális beszállítóként mérlegelni. Tavaly a projektet irányító Luxcara bejelentette, hogy a pekingi Ming Yang Smart Energy céget választotta ki 16 turbina szállítására az északnyugat-németországi "Waterkant" tengeri szélerőmű farmjára.

Csakhogy a projekttől a német szélerőműipar is ódzkodik. Karina Würtz, a Német Offshore Wind Energy Foundation ügyvezető igazgatója szerint a helyi turbinagyártók a pekingi termékekkel kapcsolatos projekteket "súlyos kockázatnak" tekintik, miközben elismerte, hogy az olyan projektek, mint a Waterkant, "kereskedelmi életképességüket fenyegetik". Berlinnek most "őszintén és mélyrehatóan ki kell vizsgálnia ezt a kockázatot", és a február 23-i választások utáni új kormány megalakulásakor haladéktalanul elő kell mozdítania az uniós jogszabályok végrehajtását, mondta a szakértő.

Related posts