Feltárult, mikor térhet haza Kapu Tibor a világűrből!

Hétfőn indulhat haza Kapu Tibor kutatóűrhajós - közölte a Facebook-oldalán a HUNOR - Magyar űrhajós Program. Az Axiom-4 küldetés négyfős legénysége várhatóan július 14-én befejezi küldetését, és magyar idő szerint 13:05-kor elhagyja a Nemzetközi Űrállomás fedélzetét. A Crew Dragon "Grace" űrhajó Kalifornia partjainál landol majd.
Egy igazán különleges hajó, a világ mindössze két példányának egyike, készül arra, hogy Kapu Tiborék segítségére sietjen. Ez a hajó nem más, mint a SpaceX mentőhajója, a Shannon, amely már több küldetés során is megmutatta megbízhatóságát – olvashatjuk az Origo beszámolójában. Amikor egy Dragon űrkapszula visszatér a Földre, a Shannon azonnal útnak indul, hogy a kijelölt leszállási zónához közel várakozzon. A vízbe érkezés után motorcsónakok szelik át a hullámokat, hogy megközelítsék az űrkapszulát. Ezek a csónakok elvégzik a szükséges biztonsági ellenőrzéseket, és felmérik az űrhajósok állapotát. Ezt követően a hajón található különleges daru kiemeli a vízből az űrkapszulát, és biztonságosan a fedélzetre helyezi.
A köztudatban már régóta szerepel, hogy a magyar kutatóűrhajós június 26-án landolt a Nemzetközi Űrállomáson, ahol a HUNOR-program keretében számos tudományos kísérletet és vizsgálatot végez. Az összesen 60 kísérletből legalább 25 a hazai kutatók, egyetemek és vállalatok innovatív ötleteiből származik, amelyek a HUNOR Magyar Űrhajós Program által valósulnak meg.
"Fantasztikus élmény volt átélni a Grace űrhajó felbocsátását, és az azóta eltelt napok mindegyike egy újabb csoda, különösen az a pillanat, amikor először megpillantottuk a Földet" - osztotta meg érzéseit Kapu Tibor, amikor a közelmúltban a Nemzetközi Űrállomásról élőben válaszolt a sajtó kérdéseire. Az MTI tudósítása szerint a kutatóűrhajós hangsúlyozta, hogy folyamatosan varázslatos élményekkel gazdagodik, és bár már számos képet látott a Földről, egyik sem tudja visszaadni bolygónk lenyűgöző szépségét, fényességét és színpompáját. "Amikor a Nap lenyugszik, minden narancssárgába borul, míg sötétedéskor tengerészkék árnyalatokkal festi meg az eget. Kilencven perc alatt megkerüljük a Földet, és minden öt percben újabb csodával találkozunk, ami eddig ismeretlen volt. Viharok, szelek, felhők - mindez itt fent egészen másképp mutatkozik meg" - tette hozzá.
Egy űrhajós feljuttatása a SpaceX Crew Dragon fedélzetén, amellyel Kapu Tibor a Nemzetközi Űrállomásra utazott, mindössze 55 millió dollárba kerül. Ez a költség szembetűnően alacsony, ha összehasonlítjuk a múlt űrprogramjaival: az Apollo-program 390 millió dolláros, a Space Shuttle éra 170 millió dolláros, míg a Szujoz indításai 80 millió dollár körüli összeget emésztettek fel. A Crew Dragon így a NASA történetének legköltséghatékonyabb emberes űrprogramjának számít. Mindezt a legmodernebb technológia, újrahasznosítható elemek és gyors, versenyképes ütemtervek révén sikerült elérni.