Feltárult előttünk, milyen gazdag ismeretekkel rendelkezünk a kullancsok világáról.


A Nagy Kullancskvíz eredményei rendkívül biztatóak: a kutyatartók túlnyomó többsége jól ismeri a kullancsokkal kapcsolatos alapvető ismereteket. A kérdőívet kitöltők 90%-a 80% feletti teljesítményt nyújtott, ami azt jelenti, hogy ők valódi kullancsszakértőknek számítanak! Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a tévhitek és a pontatlan információk még mindig jelen vannak a köztudatban. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy folyamatosan frissítsük tudásunkat, és mindent megtegyünk kedvenceink védelme érdekében.

Ha szeretnéd megóvni kutyádat a kullancsok veszélyeitől, fontos, hogy minden séta után alaposan átvizsgáld a bundáját. Használj megbízható kullancs elleni szereket, és ne habozz konzultálni állatorvosoddal a legjobb megoldásokról! A tudatosság és a megfelelő megelőzés kulcsfontosságú lehet kedvenced egészségének megőrzésében.

A válaszadók döntő többsége (96,2%) tisztában van azzal, hogy a kullancsok nem csupán az erdők mélyén bújkálnak, hanem parkokban, kertekben és réteken is fellelhetők. Ez különösen fontos információ, hiszen a kullancsveszély nem csupán a vadregényes kirándulások során leselkedik kedvenceinkre, hanem akár a saját kertünk biztonságosnak hitt területén is szembesülhetünk velük.

A helyes válasz szinte mindenki számára nyilvánvaló volt: a kullancsok a fűszálakról és bokrokról másznak ránk. A válaszadók 97,4%-a tisztában volt ezzel, ami rendkívül figyelemre méltó arány. Ennek ellenére akadtak olyanok is, akik tévesen azt hitték, hogy a kullancsok fáról ugranak le, vagy éppen a földből bukkannak elő.

Tavasztól őszig, különösen meleg és párás időjárási körülmények között, a válaszadók 98,5%-a helyesen azonosította a kullancsok aktivitásának időszakát. Téves és kockázatos azt feltételezni, hogy a kullancsok által jelentett veszély csupán a nyári hónapokra vagy esős időszakokra korlátozódik. Ez a tévhit a megfelelő védekezési intézkedések hiányához vagy helytelen alkalmazásához vezethet.

A válaszadók döntő többsége (95,8%) tisztában van azzal, hogy a kullancsok Lyme-kórt és babéziózist is terjeszthetnek. Azonban még mindig vannak, akik úgy gondolják, hogy a kullancscsípés csupán bőrgyulladást okoz, vagy csak emberekre jelent veszélyt, pedig a Lyme-kór nem az ember "kiváltsága", házikedvenceinkre ugyanúgy veszélyt jelent, ráadásul könnyen halálos is lehet. A legfőbb tüneteket is jól ismerik a válaszdók: 92,2%-uk tudta, hogy magas láz, levertség és étvágytalanság esetén azonnal ezekre a betegségekre kell gyanakodni.

A kutyák egészségére nézve az egyik legkomolyabb veszélyt a babéziózis jelenti, amely a vörösvérsejtek lebontásáért felelős, és súlyos szervi problémákat idézhet elő. A résztvevők 98,8%-a helyesen azonosította ezt a fenyegetést, de sajnos akadtak olyanok is, akik nem mérték fel eléggé a betegség valódi súlyosságát.

A magyar kutyatartók körében nem volt teljesen világos, hogy a babéziózist melyik kullancsfaj terjeszti. A válaszadók több mint fele (57,2%) azt hitte, hogy a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) a felelős a betegség terjedéséért. Ezzel szemben a válaszolók kicsivel több mint egyharmada (34,3%) helyesen azonosította a kutyakullancsot (Dermacentor reticulatus) mint a kutyákra legnagyobb veszélyt jelentő fajt a babéziával kapcsolatban.

A helyes válasz egyértelmű: a kullancsot speciális csipesszel, egyenesen kifelé húzva kell eltávolítani. Ezt a válaszadók 98,9%-a tudta, viszont 1,1% még mindig a körömmel való csavarásra vagy a cigarettával történő kiégetésre esküszik - pedig ezek veszélyes és helytelen módszerek. A legnagyobb tévhit sajnos még mindig kering a köztudatban: a válaszadók egy része még mindig hiszi, hogy alkohollal vagy olajjal lefojtva is el lehet távolítani a kullancsot, pedig sajnos ez az egyik egyértelműen rossz módszer: akkor ugyanis a kullancs oxigénhiányos állapotba kerülve az állat testébe juttatja kórokozóit.

A legtöbben (81%) helyesen tudják, hogy a Lyme-kór akár már 12-24 óra alatt is átadható, míg a babéziózis 48 óra múlva fertőzhet. Magas szám ahhoz képest, hogy igen csak tudományos volt a kérdés. Ahhoz képest nem is olyan rossz az arány: a válaszolók mindössze 17,6%-a gondolja úgy, hogy a fertőzés azonnal megtörténik, míg 1,5% tévesen úgy hiszi, hogy csak egy hét után következik be.

Még mindig akadnak, akik tévesen azt gondolják, hogy a samponozás vagy a rendszeres fésülés elegendő védelmet nyújt házikedvenceink számára. Szerencsére a válaszadók döntő többsége (98,5%) tisztában van vele, hogy a kullancsok elleni védekezés többféleképpen lehetséges és mindenképp elengedhetetlen: nyakörvek, spot-on készítmények és tabletták segítségével.

Related posts