Stockholmban felkapták a vizet, miután az amerikai nagykövetség arra törekszik, hogy a svéd hatóságoknak megmondja, hogyan kellene cselekedniük.

A stockholmi polgármesteri hivatalnál hatalmas felháborodás tört ki, miután az amerikai nagykövetség kritikát fogalmazott meg a város DEI-ellenes intézkedéseivel kapcsolatban. A svéd főváros építésügyi irodája kedden egy meglepő levelet kapott a nagykövetségtől, amelyben az Egyesült Államok arra kérte a hivatal vezetését, hogy ne támogassák a sokszínűség, esélyegyenlőség és befogadás érdekében indított programokat. A helyi vezetés számára ez a lépés nemcsak váratlan, hanem súlyos kérdéseket is felvet a globális együttműködés és a társadalmi értékek védelme terén.
Ez a híres DEI, ami a republikánusoknál nagyjából a woke szinonimája mostanában, amit Trump beiktatása óta mindenhonnan próbálnak kipurgálni. Nem is csak az Egyesült Államokban: márciusban egy sor európai vállalat is levelet kapott az amerikai adminisztrációtól, melyben DEI-mentes nyilatkozatra akarták rábírni őket - az amerikai álláspont szerint ugyanis ezt azoktól a külföldi cégektől is elvárják, amelyek üzleti kapcsolatba szeretnének kerülni az amerikai kormánnyal.
Most érkezett el a pillanat, hogy ezt a dokumentumot a svéd hivatalhoz is eljuttassák – korábban még nem érkezett hasonló amerikai megkeresés külföldi (ön)kormányzatok irányába.
"Ez annyira bizarr"
- mondta Jan Valeskog, Stockholm tervezésért felelős alpolgármestere. "A mi politikai prioritásaink számítanak, nem ennek vagy bármely más nagykövetségnek az álláspontja. Nagyon meglepődtünk, mivel a sokszínűség, egyenlőség és befogadás olyan értékek, amelyekért Stockholm kiáll, és amelyeket fontosnak tart" - mondta.
Hogy milyen alapon gondolja az amerikai diplomácia, hogy egy másik ország vagy város belső eljárásrendjében meg kellene felelnie az új washingtoni irányt tükröző szabályoknak, nem teljesen világos egyelőre - ebben az esetben ráadásul nem is a stockholmi hivatal akar amerikai megbízásokat elnyerni, hanem a nagykövetségnek kell időnként náluk építési engedélyekért folyamodnia.
Több ezer ember kifejezi nemtetszését. Úgy vélem, sokan figyelemmel kísérik az Egyesült Államok eseményeit, de ezek a követelések most hirtelen sokkal személyesebbnek és közvetlenebbnek érződnek.
- mondta az alpolgármester, jelezve, hogy természetesen nem írják alá a nyilatkozatot. A város felszólította az amerikai nagykövetséget, hogy vonják vissza a levelet, de ők egyelőre nem reagáltak.