Amerika figyelmeztetett: Kína potenciálisan génszerkesztett szuperkatonák kifejlesztésére készül.

Egy újonnan megjelent amerikai tanulmány alapján a biotechnológia területén hamarosan bekövetkezik a ChatGPT-hez hasonló forradalom. Amennyiben Kína előbb lép a tettek mezejére, mint az Egyesült Államok, az komoly mértékben átrendezheti a globális hatalmi egyensúlyt.
Mesterséges intelligenciával felvértezett génszerkesztett szuperkatonák – ez a kifejezés akár egy izgalmas sci-fi könyv vagy film alapjául is szolgálhatna. Azonban meglepő lehet, hogy mindez már nem csupán a képzelet szüleménye, hanem a jövőnk valóságához is közel áll. Az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Bizottságának legújabb jelentése rámutat arra, hogy Kína állam által irányított, szisztematikus megközelítése gyökeresen átalakítja a globális biotechnológiai tájat, ami komoly nemzetbiztonsági következményekkel járhat.
Az Interesting Engineering beszámolója alapján az amerikai szakértők úgy vélik, hogy Kína ambiciózus terveket sző, miszerint 2049-re egy világszínvonalú hadsereget kíván kiépíteni, amely az "intelligens hadviselés" koncepciójára épít. A bizottsági jelentés hangsúlyozza, hogy a kínai katonai stratégiában központi szerepet játszik a genetikailag módosított katonák kifejlesztése. Ezt a biológiai fejlesztést a mesterséges intelligencia által irányított döntéshozatali folyamatokkal és a harctéri integrációval kívánják gazdagítani, így teremtve meg egy újfajta hadviselési paradigmát.
A jelentés nem hirtelen felindulásból készült el a bizottság által: két évnyi alapos nyomozás és több mint 1800 konzultáció eredményeként született meg, hogy aztán az amerikai Kongresszus elé terjesztve sürgető lépések megtételére ösztönözze őket.
Elérkezik a ChatGPT-érmomentum a biotechnológia területén. Amennyiben Kína előbb lép, lehetséges, hogy soha nem fogunk lépést tartani velük. Ez a fordulópont hosszú távon befolyásolhatja a katonai hatalmi egyensúlyokat.
- emelte ki a jelentés.
A szakemberek szerint a kínai módszer erre ugyanaz, mint eddig: ellopni a szellemi tulajdont, a tömeggyártás állami támogatása, majd az ellátási láncok ellenőrzése. A biotechnológia piacát jelenleg olyan szervezetek befolyásolják, mint a kínai állami Beijing Genomics Institute (BGI) és az MGI Tech.
A jelentés szerint ezek a cégek atipikus, átláthatatlan módon növekedtek, ami állami támogatásra utal. Ezek a vállalatok a piaci ár alatt kínálják a szolgáltatásaikat - például a génszekvenálást -, ami ellenlépésre készteti az olyan országokat, mint például India.
A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy ha a drónok jelentették a nagy harctéri változást a 2020-as években, akkor a génmanipulált katonák fogják jelentei a következő nagy ugrást. A jelentés szerint a recept egyszerű: gyorsítani kell az amerikai innovációt és lassítani a kínait.
Ez utóbbi a kínai tőke elutasítását is magában foglalja, de fontos megérteni, hogy a kínai cégek nem a megszokott piaci szereplők közé tartoznak. Ráadásul a következő évek során legalább 15 milliárd dolláros tőkeinjekcióra van szükség az amerikai innováció fellendítéséhez.