Jogállamisági kérdések miatt az Európai Unió továbbra is felfüggeszti Magyarország 18 milliárd eurós támogatását.

Az Európai Bizottság legfrissebb jogállamisági jelentése alapján Magyarország még jelentős távolságra van attól, hogy az Európai Unió feloldja a befagyasztott pénzeszközökhez, összesen körülbelül 8,4 milliárd euróhoz a kohéziós alapok keretében, valamint 9,5 milliárd euróhoz a Covid utáni helyreállítási alapokból való hozzáférést.
A jelentés alapján Magyarország a tavalyi nyolc ajánlásból hét esetében nem mutatott előrelépést. Különösen aggasztó, hogy a lobbiszabályok reformja, a magas szintű korrupció ellen vívott harc, valamint a közmédia szerkesztői függetlenségének garantálása terén sem történt érdemi változás.
"Hihetetlenül elszomorító, hogy jelenleg nem áll módunkban további előrelépésekről beszámolni a tavaly javasolt ajánlásokkal összefüggésben" - nyilatkozta Michael McGrath, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa a jelentés ismertetése során.
"Remélem, hogy a helyzet másként alakul, és hogy ezek a források végre elérhetővé válnak. A magyar emberek, akik túlnyomórészt az Európai Unió mellett állnak, igazán profitálhatnának belőlük. Ehhez azonban elengedhetetlen a jogállamiság tiszteletben tartása" - fogalmazott.
"Nyitottak vagyunk a párbeszéd alapú kötelezettségvállalásokra és az előrelépésekre. Ugyanakkor hangsúlyozom, hogy ha ezek nem valósulnak meg, akkor továbbra is minden rendelkezésre álló eszközt fel fogunk használni."
McGrath figyelmeztetett a magyar civil szervezetek körüli "romló környezetre" és "jogbizonytalanságra", két friss, ellentmondásos eseményre hívva fel a figyelmet: egyrészt a Pride-felvonulás betiltására, amelyet a szervezők kreatív módon megkerültek, másrészt a külföldi támogatású civil szervezetek átláthatóságát érintő törvényjavaslatra, amelyet a közfelháborodás következtében végül elnapoltak.
Jelenleg körülbelül 8,4 milliárd euró van befagyasztva a kohéziós alapok keretein belül, valamint 9,5 milliárd euró a Covid helyreállítási alapokból. A pénzeszközök folyósításához olyan specifikus tematikus feltételeknek kell teljesülniük, amelyek jogszabályi módosításokat követelnek meg. Érdemes megjegyezni, hogy ezek a feltételek részben összhangban állnak az éves jelentésben szereplő kiemelt ajánlásokkal.
Az EU korábban 10,2 milliárd eurót szabadított fel Magyarország számára, miután Budapest elfogadta az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítését és a bíróságokba való politikai beavatkozás mérséklését célzó reformot. A Bizottság döntése, hogy a 10,2 milliárd eurót egy nagy horderejű csúcstalálkozó előtt felszabadítja, megosztónak bizonyult, az Európai Parlament be is perelte a Bizottságot ezért.
A hátralévő 18 milliárd eurós ügylet továbbra is akadozik, és egyelőre nem látszik áttörő megoldás a problémára.
A pénzügyi konfliktus tovább fokozta a Brüsszel és Budapest közötti, már hosszú ideje fennálló feszültséget. Orbán Viktor miniszterelnök éles kritikával illette a Bizottságot, amelyet "pénzügyi zsarolás" és a belügyekbe való beavatkozás vádjával illetett.
Orbán Viktor ezzel szemben elutasította, hogy eleget tegyen annak az Európai Bíróság által megállapított, az ország migrációs jogszabályainak "példátlan" megsértése miatt kiszabott bírságnak. A bírság összesen 200 millió eurót tesz ki egy összegben, valamint további 1 millió eurót naponta, amíg a jogsértés fennáll. Ezt a napi bírságot rendszeresen levonják Magyarország uniós költségvetésből származó támogatásából.
- mondta McGrath, hangsúlyozva, hogy "az uniós jog elsőbbsége abszolút, és azt mindenkor tiszteletben kell tartani".
Az alapvető jogok és a demokrácia központi szerepet fognak játszani az Európai Unió következő, 2028 és 2034 közötti időszakra vonatkozó költségvetésével kapcsolatos eszmecserék során. Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke, várhatóan még a nyári szünet előtt bemutatja javaslatait. Von der Leyen már korábban is kifejezte szándékát, hogy szorosabbra fűzi a kapcsolatot az uniós források kifizetése és a jogállamisági jelentések betartása között.