Itt a módszer, amely lehetővé teszi, hogy az e-szemétből 99,9%-os tisztasággal nyerjük vissza az aranyat.


Amerikai tudósok innovatív technológiát fejlesztettek ki, amely környezetkímélő módon és nagy hatékonysággal képes aranyat nyerni az elektronikai hulladékból, miközben hozzájárul a szén-dioxid hasznosításához is.

A Cornell Egyetem amerikai kutatói forradalmi eljárást fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi az arany kinyerését az elektronikai hulladékból. Ez az innovatív módszer nem csupán a folyamatosan növekvő e-hulladék problémájának kezelésére kínál megoldást, hanem hozzájárul a légkör szén-dioxid-szintjének csökkentéséhez is. Amin Zadehnazari, a kutatás vezetője kiemelte, hogy évente körülbelül 50 millió tonna elektronikai hulladék keletkezik, ennek mindössze 20%-át hasznosítják újra. E megközelítés révén jelentős előrelépést érhetünk el a környezeti terhelés csökkentésében.

Az elektronikai hulladék egy meglepően gazdag forrást jelent az arany kinyerésére. Az elhagyott alkatrészek tonnánként legalább tízszer annyi fémet rejtenek, mint a hagyományos aranyércek. A jövőbeli kilátások szerint, 2030-ra a világon keletkező e-hulladék mennyisége elérheti a 80 millió tonnát évente, így a hatékony újrahasznosítási technikák fejlesztése egyre sürgetőbbé válik.

Az Interesting Engineering tudósítása alapján Zadehnazari és csapata két innovatív szerves anyagot, VCOF-ot alkotott meg, amelyek célja a leselejtezett elektronikai eszközökből származó aranyionok és nanorészecskék hatékony kiszűrése. E két anyag közül az egyik kiemelkedő teljesítményt nyújtott: sikerült az arany 99,9%-át eltávolítania, mindeközben más fémek, mint például a nikkel és réz, nem szennyezték a folyamatot.

Az aranyat tartalmazó COF-et aztán arra használhatják a szakemberek, hogy a szén-dioxidot hasznos anyagokká alakítsák át. Zadehnazari szerint ennek köszönhetően ez a fajta megoldás duplán jó a környezet számára. Arról nem is beszélve, hogy az arany kinyeréséhez hagyományosan gyakran olyan veszélyes vegyi anyagokat használnak, mint például a cianid, ami jelentős környezeti kockázatot jelent. Ezzel szemben Zadehnazari módszere kémiai adszorpciót alkalmaz, ami egy biztonságosabb és környezetbarátabb eljárás.

A Nature Communications szaklapban jelent meg az eljárásról szóló cikk, amely részletesen bemutatja a legújabb fejlesztéseket.

Related posts