Íme a Telekom új bejelentése: átalakul az inflációhoz igazodó díjkorrekció!

Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni!
A Telekom 2025. január 16-án bejelentette, hogy 2025. április 1-jétől 3,7%-os inflációkövető díjkorrekciót fog végrehajtani. Ez a lépés összhangban áll a másik két jelentős hazai távközlési szolgáltató áremeléseivel. A cég döntését a magyar gazdasági helyzet alakulása és a kormány által az infláció megfékezésére tett intézkedések figyelembevételével hozta meg. A társaság célja, hogy fenntartja szolgáltatásai színvonalát és reagál a változó piaci környezetre.
a korábban bejelentett inflációkövető díjkorrekciót a fogyasztói körében nem hajtja végre, valamint legalább 2026 első félévének végéig nem hajt végre egyoldalú áremelést és inflációkövető díjkorrekciót.
- áll a cég közleményében.
Az elmúlt hét során Nagy Márton, a gazdaságért felelős miniszter, kétszer is találkozott a hazai távközlési szolgáltatók vezetőivel, hogy a távközlési díjak ügyéről egyeztessenek. A kormány bejelentette, hogy önkéntes díjkorlátozást vár a szolgáltatóktól az infláció megfékezése érdekében, és amennyiben ez nem valósul meg, a szabályozói intézkedésekhez folyamodnak. A tárgyalások során szóba került, hogy a kormány legalább 10 százalékos díjcsökkentést vár el, ám a legfrissebb hírek szerint már arról is beszélnek, hogy az idei évre tervezett díjemeléseket visszavonnák a távközlési cégekkel.
Mint ismeretes, az elmúlt években a távközlési szolgáltatók közel a megelőző évi hivatalos infláció mértékével emelték minden évben az előfizetési díjaikat.
2022-ben a hazai távközlési szolgáltatók egy olyan kihívással néztek szembe, amely a költségeik drámai emelkedéséből fakadt. Az infláció, amely az 1990-es évek vége óta nem tapasztalt szintre emelkedett, kétszámjegyűvé vált, komoly nyomást gyakorolt a szektor szereplőire. A munkaerőpiac szoros helyzete mellett az orosz-ukrán háború következtében elszálló energiaárak tovább súlyosbították a helyzetet, hiszen az energiaköltségek jelentős részesedéssel bírnak a telekomcégek működési költségein belül. Ráadásul a távközlési extraprofitadók bevezetése is milliárdos terheket rótt a vállalatokra. E nehéz körülmények hatására a telekommunikációs cégek az éves inflációkövető díjemelések bevezetéséről döntöttek, hogy alkalmazkodjanak a megváltozott gazdasági környezethez.
A Magyar Telekom 2022 szeptemberében bevezette ügyfélszerződéseinek általános szerződési feltételei közé az inflációkövető díjkorrekció klauzulát. Ennek értelmében évente módosítják a havi előfizetési díjakat, amelyek a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett előző üzleti év átlagos fogyasztói árindexével összhangban változnak. 2023 márciusától ennek következtében a Telekom 14,5%-kal emelte díjait. 2024-ben viszont az előző évi inflációs adatnál (17,6%) alacsonyabb, 15%-os emelést hajtott végre a társaság, amelyet a piaci verseny erősségével indokolt. 2025 április 1-jétől pedig elvileg 3,7%-os áremelés lépett volna életbe, ami a 2024-es éves inflációs adatnak felel meg.
A versenytársak hasonló lépéseket tettek, hiszen a Yettel 2023-ra 14,5%-os áremelést jelentett be, amely 2024-ben 15,3%-ra, 2025-ben pedig 3,7%-ra nő. A 4iG, amely most már a One márkanevet viseli, szintén bejelentette áremeléseit: a Digi esetében 2024-re 14,9%-os, míg a Vodafone-nál 15,4%-os emelés várható. Az idei évre a One 3,5%-os díjkorrekciót tervezett.
Az inflációkövető áremelésnek köszönhetően a hazai távközlési vállalatok "védettek" lettek az infláció költségnövelő hatásaitól. Ez látványos fordulatot hozott a Magyar Telekomnál a befektetési sztoriban, masszív növekedést eredményezett a bevételi soron, amivel együtt eredményszinten is jelentős javulásról számolt be a cég. A 4iG-nál eközben a zajlott a korábban akvirált cégek integrációja, de a konszolidációt követően tavaly már mind a bevétel, mind az EBITDA kétszámjegyű növekedést tudott mutatni úgy, hogy a bázisidőszak is nagyrészt tartalmazza a Vodafone számait, ami a 4iG utolsó nagy távközlési akvizíciója volt.
Az eredményjavulást jelentősen elősegítette, hogy 2024-től a kormány eltörölte a távközlési vállalatokra vonatkozó közműadót. Ezt követően 2025-től a távközlési különadó is megszűnik, amely 2022 óta milliárdos terhet jelentett a hazai távközlési szektor számára. A Telekom esetében például 2023 folyamán a két adónem együtt körülbelül 35 milliárd forintot tett ki, míg a 4iG leányvállalatai számára ez a terhelés meghaladta a 6 milliárd forintot. A különadók eltörlése azonban nem volt mentes a feltételektől; a kormány együttműködési megállapodást kötött a Magyar Telekommal és a 4iG-val, amelynek értelmében a megmaradó összeget infrastruktúra-fejlesztésekre kell fordítani, támogatva ezzel a nemzeti digitalizációs stratégiát.
A hazai tőzsdén működő két jelentős távközlési vállalat közül a Magyar Telekom nyújtott publikus célkitűzéseket. Az idei évre a cég 3,7%-os díjemelést tervezett, amely mellett 1-3%-os bevételnövekedésre számít. Fontos megjegyezni, hogy a díjkorrekció kizárólag az előfizetésekre vonatkozik, így nem érinti a teljes bevételi struktúrát. Az EBITDA AL mutató szintjén a menedzsment 12-15%-os növekedésre számít, míg a Refinitiv elemzői konszenzus alapján 2025-re 4%-os bevételnövekedést, 12,5%-os EBITDA-növekedést és 21,5%-os adózott eredmény-növekedést valószínűsítenek.
A mai közleménnyel együtt azt nem közölte egyelőre a cég, hogy a publikus célkitűzéseken változtat-e.
Miután a távközlési díjak is a kormány inflációcsökkentő célkitűzéseinek a célkeresztjébe kerültek a kiskereskedelmi szektor és a bankok után, a Magyar Telekom és a 4iG részvényei is estek, amihez az utóbbi napokban a vámháború miatt kirobbant általánosan romló piaci hangulat is hozzájárult. A korrekció ellenére a Telekom árfolyama idén 20 százalékos pluszban van, a 4iG pedig több mint 70 százalékot emelkedett.
A jelen dokumentum nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a benne foglalt tartalom csupán tájékoztató jellegű, és nem helyettesíti a szakértői véleményt. Részletes jogi információkért forduljon megfelelő szakemberhez.