Ipari termelés: a feldolgozóipari szektor számos ágazatában jelentős visszaesés tapasztalható.


A legnagyobb súlyúnak számító járműgyártásban, továbbá a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában viszont bővült a termelés volumene.

2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. A feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesés következett be, ugyanakkor a legnagyobb súlyúnak számító járműgyártásban, továbbá a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában bővült a termelés volumene. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. áprilisinál - erősítette meg a KSH második becslésében. Íme a részletek:

Az ipari termelés dinamikája négy különböző régióban emelkedett, míg négy másik területen csökkenést tapasztaltak az előző év azonos időszakához viszonyítva. A legkiemelkedőbb növekedést Dél-Alföldön figyelték meg, ahol a volumen 4,7 százalékkal bővült. Ezzel szemben Budapesten a legnagyobb visszaesést, 12,7 százalékot jegyeztek fel.

A megfigyelt feldolgozóipari szektor új rendeléseinek volumene 2024 májusához képest 0,7 százalékkal emelkedett. Ezzel szemben a belföldi új rendelések 4,3 százalékos csökkenést mutattak, míg az export rendelésállomány 1,6 százalékkal gyarapodott. A május végi összes rendelésállomány 11,0 százalékkal maradt el a tavalyi év azonos időszakától.

2025 első öt hónapjában az ipari termelés 4,1%-kal csökkent az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A külpiaci eladások, amelyek az összes értékesítés 64%-át teszik ki, 0,6%-kal mérséklődtek, míg a hazai értékesítések, amelyek a teljes forgalom 36%-át képviselik, 4,0%-os visszaesést mutattak. A feldolgozóipar tizenhárom ágazatából tizenegyben csökkent a termelés, a legjelentősebb visszaesést a villamos berendezések gyártása szenvedte el, amely 19,5%-os csökkenést könyvelhetett el. A legnagyobb szegmens, a járműgyártás kibocsátása 2,0%-kal esett vissza. Ezzel szemben két ágazatban, a számítógép, elektronikai és optikai termékek gyártásában, valamint a fafeldolgozás, papírtermék gyártásában és nyomdai tevékenységben, növekedés tapasztalható, előbbi 6,7%-os, utóbbi pedig 3,9%-os bővülést mutatott.

Az építőipar szépített ugyan a legfrissebb jelentés szerint, de vegyes a kép.

Related posts