Ilyen lenyűgözőek a nászruhát viselő aranylilék | Sokszínű táj

Elbűvölő madárfajok lepték el a Hortobágy területét - számolt be a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága bejegyzésében.
A tavasz beköszöntével a nemzeti park területén varázslatos aranylilék (Pluvialis apricaria) rajzanak össze. Ezek a gyönyörű madarak rendszeres látogatói hazánknak, hiszen Eurázsia tundráin fészkelnek, majd tavasszal nagy csapatokban, akár több ezer egyedből álló csoportokban vonulnak át. A Hortobágy szikes pusztáin és vizes élőhelyein gyülekezve igazi látványosságot nyújtanak, ahogy együtt szelik a levegőt, és élik meg a tavasz varázsát.
Borza Sándor, a nemzeti park munkatársa mesés felvételeket készített a szépséges madarakról.
A tavaszi vonulás csúcspontja március hónapban éri el tetőfokát, de áprilisban is fellelhetők kisebb csapatok, amelyek színesítik a tájat. Ekkor már számos egyed büszkén viseli gyönyörű nászruháját, ami igazán lenyűgöző látványt kínál a tavaszi Hortobágyon.
Az aranylile hazánkban különleges védettséget élvez, és természetvédelmi értéke 25 000 forintot képvisel.
Ahogy már említettük, az aranylilék barna tollazatát sárgás pöttyök díszítik, de a nászidőszakban a hímek hasa és torka fekete színre változik, így még feltűnőbbé válnak. A hímek különleges légies táncot járnak, miközben énekkel próbálják elbűvölni a tojókat. Évente egyszer költenek, fészkük 3-4 tojásból áll, melyekkel a hím és a tojó felváltva foglalkoznak. Az aranylilék táplálkozása rovarokból, lárvákból, férgekből és más gerinctelenekből áll, így biztosítva maguknak a szükséges tápanyagokat.
A kardoskúti Fehér-tó partján 2024 márciusában aranylilék ezrei lepték el. Néhány hónappal később új madárfaj tűnt fel a Hortobágyon. Keményebb teleken a vízimadarak által jégmentesen tartott lékeken, a lihogókon akár több száz madár is összeverődik.