Idén is lehetőségük van a gazdáknak, hogy díjmentesen öntözhessék földjeiket | 24.hu


Az Agrárminisztérium közérdekű konzultációra ajánlotta fel a módosítás tervezetét.

Megérkezett a tervezett jogszabály, amely alapján a kormány idén is átvállalja a vízszolgáltatási díjakat a mezőgazdasági termelőktől. A gazdák számára, akik öntözési, rizstermelési és halgazdálkodási célokra használják a vizet, költségeket jelentene a felszíni víz kivonása és eljuttatása. Azonban a kabinet döntése értelmében idén is díjmentesen biztosítják számukra a vízellátást.

Az állam átvállalja a díjat, amelyet két részletben fognak kifizetni: az első részletet 2025. május 15-ig, a másodikat pedig 2025. november 30-ig utalják a vízügyi igazgatóságok számára. Jelenleg nem áll rendelkezésre információ arról, hogy ez milyen költségvetési következményekkel járhat. A hatásvizsgálati lapon ez a kérdés most nem került említésre. 2023-ban a tervezett összeg 5,4 milliárd forint volt, míg tavaly 8,1 milliárd forinttal számoltak.

Nagy István agrárminiszter régóta hangoztatja, hogy az öntözés nem csupán egy lehetőség, hanem a közérdek szolgálata és a biztonságos élelmiszer-ellátás alapköve. Az általa irányított minisztérium idén is hangsúlyozta, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel támogatják a gazdálkodókat, hogy sikeresen alkalmazkodhassanak a megváltozott klimatikus körülményekhez.

A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terve keretében hangsúlyos szerepet kap az öntözéses gazdálkodás fejlesztése, valamint a fenntartható vízgazdálkodási közösségek támogatása. A középtávú célkitűzés az, hogy az öntözhető területek nagysága folyamatosan bővüljön, és 2030-ra elérje a 350 ezer hektárt.

A tavalyi év a legmelegebb volt az elmúlt 120 év történetében, ami a csapadékhiánnyal együtt súlyos, több száz milliárd forintnyi veszteséget idézett elő a mezőgazdasági területeken. A MAGOSZ felhívta a figyelmet arra, hogy a márciusi csapadék ellenére valószínűtlen, hogy idén elkerüljük a komoly aszályt, hiszen a téli hónapok során a megszokott értékekhez képest jelentősen csökkent a csapadék mennyisége. Ezen kívül a vízgyűjtő területeken is minimális csapadék hullott, ami tovább súlyosbítja a helyzetet. Az utóbbi évek tapasztalatai alapján egyre többen éltek a rendkívüli öntözés lehetőségével, amelynek köszönhetően egy egyszerű bejelentéssel átmenetileg megkezdhették az öntözést, ezzel milliárdos károkat megelőzve.

Related posts