Howard Lutnick kijelentette: Az Egyesült Államok elkötelezett amellett, hogy megkösse a kereskedelmi megállapodást az Európai Unióval, azonban az augusztus 1-jei határidőt nem áll szándékában módosítani.


A miniszter a CBS News televízió "Face the Nation" című heti politikai magazinjának adott interjújában hangsúlyozta, hogy Donald Trump elnök által bevezetett új vámok augusztus 1-i határideje "kőbe vésett", és nem várható változtatás. Ugyanakkor kiemelte, hogy a határidő letelte után sem zárkóznak el a további tárgyalásoktól. Azonban az említett időszakban az egyes országok számára előírt vámokat kötelezően be kell fizetni az Egyesült Államokba irányuló export esetén.

A hét második felében Washingtonban tárgyalt Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság kereskedelmi ügyekért felelős biztosa. A hírek szerint azonban a tárgyalások végül nem vezettek eredményre, így Šefčovič megegyezés nélkül távozott a városból.

Howard Lutnick azt a meggyőződését hangoztatta, hogy a következő két hétben számos kétoldalú kereskedelmi megállapodás születik majd, ahogy fogalmazott ezek a napok "rekordok könyvébe illők" lesznek.

A vámokra épülő amerikai kereskedelmi stratégia következtében számos ország képviselőjével indultak el tárgyalások, melyek célja, hogy ezeket az államokat rávegyék piacuk megnyitására az amerikai termékek előtt. Emlékeztetett arra, hogy a Vietnámmal és Indonéziával már létrejött megállapodás is ezt a megközelítést tükrözi. Hangsúlyozta, hogy az új amerikai kereskedelempolitika egyik már bevezetett eleme, hogy a kisebb kereskedelmi partnerek számára 10 százalékos általános vámkulcs mellett biztosított az amerikai piacra való belépés lehetősége.

Donald Trump júliusban a 25 legfontosabb kereskedelmi partner - köztük az Európai Unió, Kanada és Mexikó - vezetőit levélben kereste meg, amelyben tájékoztatta őket az Egyesült Államok által augusztus 1-jétől bevezetni szándékozott vámtarifáról, valamint sürgette őket, hogy ennek elkerülése érdekében állapodjanak meg a jövőbeli kereskedelem feltételeiről. Az Európai Unióra 30 százalékos vámot jelentette be az amerikai elnök, azzal kiegészítve, hogy aha európai részről viszontvámban gondolkodnának, akkor ahhoz automatikusan hozzáadódik újabb 30 százalékhoz.

Howard Lutnick kiemelte, hogy az adminisztráció célja az amerikai külkereskedelmi deficit egyensúlyba hozása, és megosztotta véleményét arról is, hogy az amerikai vámok nem fognak inflációs nyomást gyakorolni az amerikai polgárokra.

Related posts