Karácsonyi lakástüzek megelőzése: Hasznos tippek és tanácsok A karácsony az ünnepek legszebb időszaka, de sajnos a fenyőfák, gyertyák és fényfüzérek használata növeli a lakástüzek kockázatát. Íme néhány hasznos javaslat, amelyek segíthetnek elkerülni a b
Annak érdekében, hogy az adventi ünnepkör ne végződjön tragédiával, előzzük meg az ilyenkor jellemző lakástüzeket - figyelmeztetett az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Mukics Dániel arra hívta fel a figyelmet, hogy az adventi gyertyagyújtás időszakában, illetve azt követően naponta átlagosan 24 otthonban csapnak fel a lángok, vagyis óránként keletkezik egy lakástűz, illetve évente mintegy 50-60 eset hozható összefüggésbe az adventi koszorúval.
Ha nincs a gyertyák alatt fém alátét, amint leég a gyertya, meggyullad a koszorú is, és ha nem észleljük időben a tüzet, a lángok a bútorokra, majd a szobára is átterjednek
- emelte ki a szóvivő.
Megemlítette, hogy függetlenül attól, hogy boltban vásároljuk vagy saját kezűleg készítjük el az adventi koszorút, fontos, hogy a gyertyák alá gyertyatüskét helyezzünk. Ha pedig nem áll rendelkezésünkre ilyen eszköz, akkor jobb, ha tartózkodunk a gyertyák meggyújtásától.
A koszorút olyan helyre tegyük, ahol nincsenek éghető tárgyak és anyagok, az égő gyertyát pedig egy percre se hagyjuk felügyelet nélkül
- figyelmeztetett, mintha csak a szavakba bújtatott bölcsesség szólalt volna meg.
Rámutatott, hogy a karácsonyfának szánt fenyőfák kivágása jóval a vásárlás előtt történik, így ezek a fák a fűtött otthonokban gyorsan kiszáradnak. Egy kiszáradt fenyő rendkívül könnyen begyullad, és ha egyszer lángra kap, csupán néhány másodperc elég ahhoz, hogy az egész fa lángra lobbanjon, ami gyorsan kiterjedhet a környező területre is.
Mukics Dániel tájékoztatása szerint a fenyő kiszáradását azzal lehet késleltetni, ha díszítésig egy vödör vízben tároljuk, illetve vannak olyan fenyőtalpak is, amelyekben vízben áll a fenyő, ezzel pedig magasabb lesz a nedvességtartalma és nehezebben gyullad meg.
A szóvivő javasolja, hogy a karácsonyfát mindenképpen tartsuk távol a fűtőberendezésektől és egyéb hőforrásoktól, legalább másfél méter távolságra. Érdemes elkerülni a gyertyák, csillagszórók és hagyományos izzósorok használatát, helyettük inkább LED fényfüzéreket válasszunk. Ezen kívül éjszakára mindenképpen kapcsoljuk le a világítást, hogy a fa biztonságban legyen.
Az OKF szóvivője hangsúlyozza, hogy semmiképpen sem ajánlott silány minőségű, hibás fényfüzéreket vagy égősorokat vásárolni, különösen nem piacon vagy aluljárókban. Az uniós biztonsági előírásoknak csak azok a termékek felelnek meg, amelyek CE jelöléssel vannak ellátva. Ezek a termékek nemcsak a minőségük miatt megbízhatóbbak, hanem tűzvédelmi szempontból is jóval biztonságosabb alternatívát jelentenek.
Mukics Dániel hangsúlyozza, hogy kültéri dekorációhoz kizárólag kültéri fényfűzért ajánlott alkalmazni. Emellett fontos figyelmeztetnie arra, hogy ha a díszkivilágítás bármilyen sérülést szenvedett, például megtört a vezetéke, vagy a hosszabbító deformálódott, esetleg megolvadt, akkor azt tilos használni. Az ilyen állapotú berendezések használata komoly tűzveszélyt jelenthet, és jobb elkerülni a kockázatokat.
Ha hosszabb a fényfüzér vezetéke, vagy a hosszabbító, mint amilyenre szükségünk van, akkor is ki kell fektetni, ha összetekert állapotban helyezzük feszültség alá, felforrósodik, majd meggyullad
- hangsúlyozta, hozzátéve, hogy az égősorok kábeleit nem szabad asztal vagy szék lába alá helyezni, és kerülni kell, hogy tárgyakat pakoljunk rájuk, mivel ez károsodást okozhat, és akár tűzveszélyt is jelenthet.
A csillagszórókkal kapcsolatban a szóvivő arra hívta fel a figyelmet, hogy azok 1000 és 1600 Celsius fok közötti hőmérséklettel égnek, ezért a karácsonyfára nem szabad feltenni. Mukics Dániel egyszerre mindig csak egy csillagszóró meggyújtását tanácsolja, de a legbiztonságosabbnak a kültéri használatukat tartja.
A leégett, ám még izzó csillagszóró maradékát nem érdemes azonnal a szemétbe juttatni; előbb érdemes vízbe mártani.
- fűzte hozzá.
Az ünnepi utazásra készülőknek a szóvivő azt javasolja, hogy áramtalanítsák azokat a műszaki eszközöket, amelyeket nem kell folyamatosan működtetni. Ezzel nemcsak energiát takarítanak meg, hanem biztonságosabbá is teszik otthonukat az eltöltött időszakra.
Az ünnepi tűzesetek megelőzésének legfontosabb védelmi vonala a füstérzékelő, amely már a tűz első jeleinél hangos sípolással figyelmeztet. Ennek az eszköznek köszönhetően azonnal értesülhetünk a veszélyről, így elegendő időnk marad arra, hogy megpróbáljuk eloltani a lángokat, vagy ha szükséges, biztonságosan kimeneküljünk és értesítsük a tűzoltóságot.